Redakce Amatérská scéna. Náměstek ministra kultury Michal Šašek podpořil českou kinematografii na festivalu v Cannes. Online. Amatérská scéna 21. 5. 2025
Martin Baxa předal Ceny Ministerstva kultury v oborech zájmových aktivit za rok 2024
Ministr kultury Martin Baxa předal v Nostickém paláci Ceny Ministerstva kultury v oborech zájmových aktivit za rok 2024.
Na začátku slavnostního zahájení poděkoval všem oceněným za jejich dlouholetou neúnavnou práci na poli neprofesionálního umění a za jejich celoživotní přínos v daném oboru.
„Bylo mi velkou ctí dnes předat Ceny Ministerstva kultury za neprofesionální umění, které v naší zemi představuje silnou součást kulturního života. Neprofesionální umění vzniká z opravdové lásky k tvorbě, z potřeby vyjádřit se, spojovat lidi a uchovávat živé tradice. Je to umění, které vyrůstá z každodennosti, zakořeněné v místních komunitách, ve sborech, souborech, dílnách i ateliérech – tam, kde se tvoří srdcem. Ocenění, která dnes předáváme, nejsou jen poděkováním, ale i vyjádřením hlubokého respektu k těm, kdo celý život věnují svou energii, čas a talent druhým. Děkuji všem laureátům za jejich neúnavnou práci, pedagogické vedení i inspiraci, kterou předávají dalším generacím,“ uvedl ministr kultury Martin Baxa.
Ceny Ministerstva kultury v oborech zájmových uměleckých aktivit v roce 2025 obdrželi (za rok 2024):
Cena MK v oboru divadelních a slovesných aktivit byla udělena paní Jaroslavě Holasové za pedagogický a tvůrčí přínos v oblasti loutkového, dětského, mladého, studentského a experimentujícího divadla.
Jarka Holasová je v současnosti jednou z nejvýraznějších učitelek literárně-dramatického oboru ZUŠ. Pracuje v ZUŠ F. A. Šporka v Jaroměři, kde literárně-dramatický obor v roce 1988 zakládala. Zároveň hraje loutkové pohádky podle klasických autorů v mateřských školách. Loutkové divadlo jako prostředek přístupu k dětem objevila při studiu v pedagogické třídě na Gymnáziu v Náchodě. Pod jejím pedagogickým vedením se soubory z jaroměřské ZUŠ od r. 2003 pravidelně účastní krajských přehlídek dětského, loutkového, mladého a experimentujícího divadla a divadla poezie. Její inscenace byly mnohokrát oceněny na celostátních přehlídkách Loutkářská Chrudim, Šrámkův Písek, Mladá scéna, Dětská scéna nebo Wolkrův Prostějov, některé z nich byly nominovány či doporučeny na mezidruhový festival Jiráskův Hronov. Velmi úspěšní jsou na přehlídkách také její sóloví recitátoři. V roce 2008 byla Jarce Holasové udělena Cena za tvořivou pedagogickou práci v inscenacích ZUŠ Jaroměř, v roce 2012 Cena za rozvoj mladého východočeského loutkářství, v roce 2018 potom Cena za inspirativní vedení současné divadelní generace a v roce 2024 Cena za pedagogicko-režijní vedení souborů ZUŠ Jaroměř. Na 57. loutkářské Chrudimi v roce 2008 byla její práce oceněna Cenou za tvořivou pedagogickou práci v inscenacích ZUŠ Jaroměř.
Cena MK v oboru tradiční lidové kultury a folkloru byla udělena společně sestrám Jitce Vítkové a Blance Sloukové za dlouholetou úspěšnou činnost při předávání, zpracování a scénické prezentaci tanečního folkloru v prostředí dětských tanečních souborů na Pardubicku.
Sestry Jitka Vítková a Blanka Slouková se významným způsobem zasloužily o rozvoj hudebního a tanečního folkloru v Pardubicích, respektive v celé východočeské oblasti. Teprve díky jejich činnosti se zde od sedmdesátých let začala organizovaně rozvíjet a také popularizovat činnost folklorních souborů. Zvláštní pozornost zasluhuje zejména jejich činnost pedagogická. Každé z nich prošla jejich tanečními hodinami více než tisícovka pardubických dětí. Skutečnost, že dnes patří východní Čechy k místům, kde působí celá řada kvalitních a úspěšných dětských i dospělých folklorních kolektivů, stejně jako výrazných tvůrčích osobností, je do značné míry právě jejich zásluha. Vedle dlouholeté práce s dětmi jsou obě sestry členkami odborné rady pro folklor při NIPOS-ARTAMA, kde se podílejí na směřování celého oboru, působí v programové radě Folklorního festivalu Pardubice – Hradec Králové. Se svými soubory také mnohokrát úspěšně reprezentovaly Českou republiku na mezinárodních folklorních festivalech u nás i v zahraničí a zprostředkovaly návštěvy celé řady zahraničních kolektivů u nás.
Cena MK v oboru audiovizuálních a výtvarných aktivit byla udělena Milanu Šebestovi za celoživotní přínos k rozvoji amatérského filmového hnutí a oboru filmové a audiovizuální výchovy prostřednictvím pedagogického, lektorského a metodického působení.
Milan Šebesta patří mezi klíčové osobnosti amatérského filmového hnutí. Sám jako filmový profesionál po desetiletí předával své zkušenosti filmovým amatérům a podílel se na přehlídkách a soutěžích neprofesionálního filmu. Jeho přínos v oblasti amatérského filmového hnutí spočívá především v jeho lektorském působení. Po několik dekád se jako odborný porotce účastnil přehlídek amatérského a nezávislého filmu. Pravidelně porotám předsedal. Dlouhodobě se jako porotce a lektor účastnil Arsfilmu Kroměříž nebo Celostátní přehlídky filmové tvorby České vize (dříve pod názvem Český videosalon nebo Český lvíček). Vedle svého působení v kategorii dospělých tvůrců pravidelně participoval (opět v pozici porotce, lektora či mentora) na přehlídkách věnovaných tvorbě dětí a mládeže, jako jsou kupříkladu Zlaté slunce, Juniorfilm, Malé vize atd. V rámci festivalů a přehlídek předsedal a lektoroval stovky rozborových seminářů. Je členem odborné rady pro amatérský, nezávislý film a filmovou a audiovizuální výchovu při NIPOS.
Cena MK v oboru tanečních aktivit byla udělena Ing. Lence Švandové za tvůrčí i pedagogický rozvoj tvořivé taneční výchovy a scénického tance.
Lenka Švandová je pedagožka, tanečnice, choreografka. Své studenty vede ke kreativitě a propojení tance s dalšími uměleckými směry. Její pedagogická práce zahrnuje široké spektrum věkových kategorií od dětí přes studenty až po dospělé ženy. V roce 1998 založila občanské sdružení Taneční scéna, jehož je předsedkyní. Organizuje přehlídky dětského scénického tance, jako je každoročně pořádané Setkání mezi městy, na němž vystupují amatérské taneční skupiny a studenti ZUŠ. Dále se podílela na koncepci dvouletého vzdělávacího programu pro pedagogy tance ve spolupráci s Pedagogickým centrem Brno (2001–2003). Jako členka odborné rady NIPOS pro scénický tanec působí také jako porotkyně přehlídek a lektorka vzdělávacích seminářů pro taneční pedagogy. Za svou práci získala několik významných ocenění. Mimo jiné je držitelkou zvláštního ocenění ředitelky NIPOS za mimořádnou pedagogickou práci, taneční tvorbu a dlouhodobé výrazné výsledky v oblasti tvořivé taneční výchovy dětí (2018) a zvláštního ocenění ředitelky NIPOS za mimořádný tvůrčí přínos, taneční tvorbu a dlouhodobé výrazné výsledky v oblasti rozvoje oboru scénického tance mládeže a dospělých (2022).
Cena MK v oboru hudebních aktivit byla udělena Ing. Janu Sárazovi za celoživotní přínos k rozvoji neprofesionální komorní a symfonické hudby.
Jan Sáraz má osobní zásluhu na zviditelnění komorní hudby na Bučovicku a Kyjovsku, propaguje tento žánr mezi mladými lidmi, řada z nich si našla cestu do koncertních sálů. V osobě Jana Sáraze se pojí neprofesionální muzikant a organizátor hudebního života. V roce 2003 se díky němu poprvé uskutečnila jedna z etap Národního festivalu neprofesionálních komorních a symfonických těles (NFKST) v Jihomoravském kraji. Od roku 2005 se stal členem Odborné rady pro neprofesionální komorní a symfonickou hudbu NIPOS a od téhož roku se jihomoravská etapa stala nedílnou součástí NFKST. Organizační schopnosti prokazuje do současnosti i ve spolupráci s MK ČR. Již krátce po účinkování na NFNKST se aktivně zapojil do práce v různých komisích, od roku 2010 je předsedou Asociace neprofesionálních komorních a symfonických těles a členem Výboru Evropské orchestrální federace, dvě volební období byl členem představenstva České hudební rady. Byl aktivním členem pracovní skupiny MK ČR pro dobrovolnictví v kultuře. Jan Sáraz dále organizoval pět ročníků Bienále flétnových souborů v Boskovicích a Bučovicích, v roce 2015 připravil rozsáhlý projekt „Jakub Jan Ryba nebyl jen Hej, mistře“ zahrnující šest koncertů v Jihomoravském kraji a na Vysočině.
Cena MK v oboru dětských uměleckých aktivit byla udělena Mgr. Tomáši Motýlovi za mnohaletý přínos v oblasti dětského sborového zpěvu a významný podíl na rozvoji kulturního života.
Tomáš Motýl se od roku 1976 se podílel na vedení sboru Motýlů Šumperk, v roce 1980 se stal druhým sbormistrem tělesa, od roku 1994 působil v jeho čele až do roku 2017. Nevelký začínající sbor si v krátké době našel své místo mezi významnými pěveckými tělesy své země a v průběhu více než pětapadesátileté činnosti se rozvinul do podoby sborové školy s téměř třemi stovkami zpěváků. Přestože působí mimo velká kulturní centra, je již dlouho známým a vyhledávaným tělesem doma i v zahraničí a jeho historie obsahuje řadu pozoruhodných momentů. Mezi nejvýznamnější úspěchy jeho profesní dráhy patří dvojí účast tělesa na mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro (1987, 2008) a celá řada mezinárodních soutěžních ocenění. Od roku 1968 sbor pořádá okresní soutěž a později přehlídku Zlatá lyra, na jejíž organizaci se Tomáš Motýl podílel nepřetržitě od roku 1981. Za své působení se sborem získal Cenu Františka Lýska (2006), Cenu Bedřicha Smetany (2010) a čestné občanství města Šumperka (2021). Motýl byl od 90. let do roku 2023 členem Odborné rady NIPOS pro dětský sborový zpěv, řadu let působí rovněž jako člen porot krajských a celostátních sborových soutěží a festivalů (krajská kola CPŠDPS a soutěží ZUŠ, CP Porta musicae, CP školních dětských pěveckých sborů Primachori). Je také dlouholetým lektorem vzdělávacích seminářů pro sbormistry (NIPOS – Klub sbormistrů).
Autor článku: převzato z: https://www.mk.gov.cz/
Ministr kultury Martin Baxa předal v Nostickém paláci Ceny Ministerstva kultury v oborech zájmových aktivit za rok 2024.
Ministr kultury Martin Baxa předal v Nostickém paláci Ceny Ministerstva kultury v oborech zájmových aktivit za rok 2024.
Na fotografii zleva Kateřina Klementová (ORNK), Milan Šebesta (audiovizuální a výtvarné aktivity), Blanka Slouková (tradiční lidová kultura a folklor), Martin Baxa (MK), Jitka Vítková (tradiční lidová kultura a folklor), Jan Sáraz (hudební aktivity), Lenka Švandová (taneční aktivity), Tomáš Motýl (dětské aktivity), Jarka Holasová (divadelní a slovesné aktivity), Pavlína Čermáková (NIPOS).
Další fotografie ze slavnostního předávání najdete zde >>>
Redakce Amatérská scéna. Náměstek ministra kultury Michal Šašek podpořil českou kinematografii na festivalu v Cannes. Online. Amatérská scéna 21. 5. 2025 [cit. 2025-0523]. Dostupné z:
Ministr kultury Martin Baxa předal v Nostickém paláci Ceny Ministerstva kultury v oborech zájmových aktivit za rok 2024.
Na začátku slavnostního zahájení poděkoval všem oceněným za jejich dlouholetou neúnavnou práci na poli neprofesionálního umění a za jejich celoživotní přínos v daném oboru.
„Bylo mi velkou ctí dnes předat Ceny Ministerstva kultury za neprofesionální umění, které v naší zemi představuje silnou součást kulturního života. Neprofesionální umění vzniká z opravdové lásky k tvorbě, z potřeby vyjádřit se, spojovat lidi a uchovávat živé tradice. Je to umění, které vyrůstá z každodennosti, zakořeněné v místních komunitách, ve sborech, souborech, dílnách i ateliérech – tam, kde se tvoří srdcem. Ocenění, která dnes předáváme, nejsou jen poděkováním, ale i vyjádřením hlubokého respektu k těm, kdo celý život věnují svou energii, čas a talent druhým. Děkuji všem laureátům za jejich neúnavnou práci, pedagogické vedení i inspiraci, kterou předávají dalším generacím,“ uvedl ministr kultury Martin Baxa.
Ceny Ministerstva kultury v oborech zájmových uměleckých aktivit v roce 2025 obdrželi (za rok 2024):
Cena MK v oboru divadelních a slovesných aktivit byla udělena paní Jaroslavě Holasové za pedagogický a tvůrčí přínos v oblasti loutkového, dětského, mladého, studentského a experimentujícího divadla.
Jarka Holasová je v současnosti jednou z nejvýraznějších učitelek literárně-dramatického oboru ZUŠ. Pracuje v ZUŠ F. A. Šporka v Jaroměři, kde literárně-dramatický obor v roce 1988 zakládala. Zároveň hraje loutkové pohádky podle klasických autorů v mateřských školách. Loutkové divadlo jako prostředek přístupu k dětem objevila při studiu v pedagogické třídě na Gymnáziu v Náchodě. Pod jejím pedagogickým vedením se soubory z jaroměřské ZUŠ od r. 2003 pravidelně účastní krajských přehlídek dětského, loutkového, mladého a experimentujícího divadla a divadla poezie. Její inscenace byly mnohokrát oceněny na celostátních přehlídkách Loutkářská Chrudim, Šrámkův Písek, Mladá scéna, Dětská scéna nebo Wolkrův Prostějov, některé z nich byly nominovány či doporučeny na mezidruhový festival Jiráskův Hronov. Velmi úspěšní jsou na přehlídkách také její sóloví recitátoři. V roce 2008 byla Jarce Holasové udělena Cena za tvořivou pedagogickou práci v inscenacích ZUŠ Jaroměř, v roce 2012 Cena za rozvoj mladého východočeského loutkářství, v roce 2018 potom Cena za inspirativní vedení současné divadelní generace a v roce 2024 Cena za pedagogicko-režijní vedení souborů ZUŠ Jaroměř. Na 57. loutkářské Chrudimi v roce 2008 byla její práce oceněna Cenou za tvořivou pedagogickou práci v inscenacích ZUŠ Jaroměř.
Cena MK v oboru tradiční lidové kultury a folkloru byla udělena společně sestrám Jitce Vítkové a Blance Sloukové za dlouholetou úspěšnou činnost při předávání, zpracování a scénické prezentaci tanečního folkloru v prostředí dětských tanečních souborů na Pardubicku.
Sestry Jitka Vítková a Blanka Slouková se významným způsobem zasloužily o rozvoj hudebního a tanečního folkloru v Pardubicích, respektive v celé východočeské oblasti. Teprve díky jejich činnosti se zde od sedmdesátých let začala organizovaně rozvíjet a také popularizovat činnost folklorních souborů. Zvláštní pozornost zasluhuje zejména jejich činnost pedagogická. Každé z nich prošla jejich tanečními hodinami více než tisícovka pardubických dětí. Skutečnost, že dnes patří východní Čechy k místům, kde působí celá řada kvalitních a úspěšných dětských i dospělých folklorních kolektivů, stejně jako výrazných tvůrčích osobností, je do značné míry právě jejich zásluha. Vedle dlouholeté práce s dětmi jsou obě sestry členkami odborné rady pro folklor při NIPOS-ARTAMA, kde se podílejí na směřování celého oboru, působí v programové radě Folklorního festivalu Pardubice – Hradec Králové. Se svými soubory také mnohokrát úspěšně reprezentovaly Českou republiku na mezinárodních folklorních festivalech u nás i v zahraničí a zprostředkovaly návštěvy celé řady zahraničních kolektivů u nás.
Cena MK v oboru audiovizuálních a výtvarných aktivit byla udělena Milanu Šebestovi za celoživotní přínos k rozvoji amatérského filmového hnutí a oboru filmové a audiovizuální výchovy prostřednictvím pedagogického, lektorského a metodického působení.
Milan Šebesta patří mezi klíčové osobnosti amatérského filmového hnutí. Sám jako filmový profesionál po desetiletí předával své zkušenosti filmovým amatérům a podílel se na přehlídkách a soutěžích neprofesionálního filmu. Jeho přínos v oblasti amatérského filmového hnutí spočívá především v jeho lektorském působení. Po několik dekád se jako odborný porotce účastnil přehlídek amatérského a nezávislého filmu. Pravidelně porotám předsedal. Dlouhodobě se jako porotce a lektor účastnil Arsfilmu Kroměříž nebo Celostátní přehlídky filmové tvorby České vize (dříve pod názvem Český videosalon nebo Český lvíček). Vedle svého působení v kategorii dospělých tvůrců pravidelně participoval (opět v pozici porotce, lektora či mentora) na přehlídkách věnovaných tvorbě dětí a mládeže, jako jsou kupříkladu Zlaté slunce, Juniorfilm, Malé vize atd. V rámci festivalů a přehlídek předsedal a lektoroval stovky rozborových seminářů. Je členem odborné rady pro amatérský, nezávislý film a filmovou a audiovizuální výchovu při NIPOS.
Cena MK v oboru tanečních aktivit byla udělena Ing. Lence Švandové za tvůrčí i pedagogický rozvoj tvořivé taneční výchovy a scénického tance.
Lenka Švandová je pedagožka, tanečnice, choreografka. Své studenty vede ke kreativitě a propojení tance s dalšími uměleckými směry. Její pedagogická práce zahrnuje široké spektrum věkových kategorií od dětí přes studenty až po dospělé ženy. V roce 1998 založila občanské sdružení Taneční scéna, jehož je předsedkyní. Organizuje přehlídky dětského scénického tance, jako je každoročně pořádané Setkání mezi městy, na němž vystupují amatérské taneční skupiny a studenti ZUŠ. Dále se podílela na koncepci dvouletého vzdělávacího programu pro pedagogy tance ve spolupráci s Pedagogickým centrem Brno (2001–2003). Jako členka odborné rady NIPOS pro scénický tanec působí také jako porotkyně přehlídek a lektorka vzdělávacích seminářů pro taneční pedagogy. Za svou práci získala několik významných ocenění. Mimo jiné je držitelkou zvláštního ocenění ředitelky NIPOS za mimořádnou pedagogickou práci, taneční tvorbu a dlouhodobé výrazné výsledky v oblasti tvořivé taneční výchovy dětí (2018) a zvláštního ocenění ředitelky NIPOS za mimořádný tvůrčí přínos, taneční tvorbu a dlouhodobé výrazné výsledky v oblasti rozvoje oboru scénického tance mládeže a dospělých (2022).
Cena MK v oboru hudebních aktivit byla udělena Ing. Janu Sárazovi za celoživotní přínos k rozvoji neprofesionální komorní a symfonické hudby.
Jan Sáraz má osobní zásluhu na zviditelnění komorní hudby na Bučovicku a Kyjovsku, propaguje tento žánr mezi mladými lidmi, řada z nich si našla cestu do koncertních sálů. V osobě Jana Sáraze se pojí neprofesionální muzikant a organizátor hudebního života. V roce 2003 se díky němu poprvé uskutečnila jedna z etap Národního festivalu neprofesionálních komorních a symfonických těles (NFKST) v Jihomoravském kraji. Od roku 2005 se stal členem Odborné rady pro neprofesionální komorní a symfonickou hudbu NIPOS a od téhož roku se jihomoravská etapa stala nedílnou součástí NFKST. Organizační schopnosti prokazuje do současnosti i ve spolupráci s MK ČR. Již krátce po účinkování na NFNKST se aktivně zapojil do práce v různých komisích, od roku 2010 je předsedou Asociace neprofesionálních komorních a symfonických těles a členem Výboru Evropské orchestrální federace, dvě volební období byl členem představenstva České hudební rady. Byl aktivním členem pracovní skupiny MK ČR pro dobrovolnictví v kultuře. Jan Sáraz dále organizoval pět ročníků Bienále flétnových souborů v Boskovicích a Bučovicích, v roce 2015 připravil rozsáhlý projekt „Jakub Jan Ryba nebyl jen Hej, mistře“ zahrnující šest koncertů v Jihomoravském kraji a na Vysočině.
Cena MK v oboru dětských uměleckých aktivit byla udělena Mgr. Tomáši Motýlovi za mnohaletý přínos v oblasti dětského sborového zpěvu a významný podíl na rozvoji kulturního života.
Tomáš Motýl se od roku 1976 se podílel na vedení sboru Motýlů Šumperk, v roce 1980 se stal druhým sbormistrem tělesa, od roku 1994 působil v jeho čele až do roku 2017. Nevelký začínající sbor si v krátké době našel své místo mezi významnými pěveckými tělesy své země a v průběhu více než pětapadesátileté činnosti se rozvinul do podoby sborové školy s téměř třemi stovkami zpěváků. Přestože působí mimo velká kulturní centra, je již dlouho známým a vyhledávaným tělesem doma i v zahraničí a jeho historie obsahuje řadu pozoruhodných momentů. Mezi nejvýznamnější úspěchy jeho profesní dráhy patří dvojí účast tělesa na mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro (1987, 2008) a celá řada mezinárodních soutěžních ocenění. Od roku 1968 sbor pořádá okresní soutěž a později přehlídku Zlatá lyra, na jejíž organizaci se Tomáš Motýl podílel nepřetržitě od roku 1981. Za své působení se sborem získal Cenu Františka Lýska (2006), Cenu Bedřicha Smetany (2010) a čestné občanství města Šumperka (2021). Motýl byl od 90. let do roku 2023 členem Odborné rady NIPOS pro dětský sborový zpěv, řadu let působí rovněž jako člen porot krajských a celostátních sborových soutěží a festivalů (krajská kola CPŠDPS a soutěží ZUŠ, CP Porta musicae, CP školních dětských pěveckých sborů Primachori). Je také dlouholetým lektorem vzdělávacích seminářů pro sbormistry (NIPOS – Klub sbormistrů).
Autor článku: převzato z: https://www.mk.gov.cz/
Ministr kultury Martin Baxa předal v Nostickém paláci Ceny Ministerstva kultury v oborech zájmových aktivit za rok 2024.
Ministr kultury Martin Baxa předal v Nostickém paláci Ceny Ministerstva kultury v oborech zájmových aktivit za rok 2024.
Na fotografii zleva Kateřina Klementová (ORNK), Milan Šebesta (audiovizuální a výtvarné aktivity), Blanka Slouková (tradiční lidová kultura a folklor), Martin Baxa (MK), Jitka Vítková (tradiční lidová kultura a folklor), Jan Sáraz (hudební aktivity), Lenka Švandová (taneční aktivity), Tomáš Motýl (dětské aktivity), Jarka Holasová (divadelní a slovesné aktivity), Pavlína Čermáková (NIPOS).
Další fotografie ze slavnostního předávání najdete zde >>>
Redakce Amatérská scéna. Náměstek ministra kultury Michal Šašek podpořil českou kinematografii na festivalu v Cannes. Online. Amatérská scéna 21. 5. 2025 [cit. 2025-0523]. Dostupné z:
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.