VESELÝ, Oldřich, Boskovice

Datum narození: 1.7.1914
Místo narození: Šemíkovice, o. Třebíč
Veselý Oldřich
muzikant a divadelník

Narodil se 1. 7. 1914 v Šemíkovicích na okrese Třebíč. Již od dětství ho lákala hudba a chtěl se stát profesionálním zpěvákem. Velká záliba ve zpěvu mu zůstala až do pozdního stáří. Od hudby byl už jen krůček k divadlu.

Již jako jedenáctiletý školák hrál ve školním představení Švandu dudáka ve stejnojmenné divadelní hře J. K. Tyla.
Na gymnáziu ve Znojmě se věnoval hlavně zpěvu. Pak vystudoval Pedagogickou akademii v Brně. Zpíval v Pěveckém sdružení moravských učitelů a připravoval se na zkoušky na konzervatoř. Na konzervatoř se nedostal, a musel proto nastoupit vojenskou základní službu.
Léta 1937 až 1945 byla pro Oldřicha Veselého velmi složitá. Marné hledání učitelského zaměstnání, vojenská služba, práce na zemědělském hospodářství rodičů, zapojení do ilegální odbojové činnosti proti německým okupantům, zatčení a věznění v německých věznicích.

1945 - návrat domů a možnost vrátit se - ke zpěvu a k divadlu. Na studium konzervatoře však již v 31 letech bylo pozdě.
Nastoupil proto jako úředník nejprve ve Svitavách, pak v Moravském Krumlově,
od listopadu 1946 natrvalo zakotvil v Boskovicích. Zde našel vše, co potřeboval - zpěv a divadlo. Zapojil se do pěveckého sboru Janáček a do ochotnického divadla -
1947-1990 hrál ve 44 divadelních hrách.
Z významných divadelních rolí to byly např.
1949 - ve hře Vlastenci rokoka - postava Buriána,
1949 - Kornejčuk: Makar Dúbrava - Zinčenko,
1950 - Eva Klenová: Hejtman Talafús - Pobera z Lomu,
1953 - v Jiráskových Psohlavcích - Kozina,
1956 - Ondráš ve hře Ondráš, pán Lysé hory.
1986 - z poslední doby to byla postava Krutického v Ostrovského I chytrák se spálí.
Nezapomenutelný byl jeho Mareš v Tylově Fidlovačce, kterého zahrál hned několikrát.
Mezi tím byly role i v dalších hrách, jako byly Bařtipán, Hádajú sa o rozumné, Slovácká princezka, Dvaasedmdesátka, Třetí přání, Lucerna a velká řada dalších her.

Také byl čelenem estrádní skupiny měst. ochot. div., s níž - společně s Jaroslavem Maňasem, Karlem Bašným, Karlem Klemsou, Františkou Slámovou a dalšími - absolvovali velké množství vystoupení v jednotlivých místech okresu.

Značná byla i jeho práce organizátorská. Pomáhal vždy při přípravách divadelních představení tam, kde to bylo třeba. Svou pílí byl příkladem i pro mladší členy ochotnického divadla. Byl pilným předním členem pěveckého sboru Janáček a pokud mu to zdravotní stav dovolí zpívá sólově na různých kulturních akcích. Je zapojen i do chrámového sboru.

Sám říká: „Dík vzácnému pochopení manželky jsem mohl dát boskovické kultuře všechny své síly a umění. 1 na úkor svého volného času. Důležité však je to, že jsem to dělal rád, s láskou a zápalem.“
Připravili Eva Šmétková a Tomáš Pitner, leden 2013
Bibliografie:
Klub přátel Boskovic - Osobnosti Boskovicka - http://www.boskovice.cz/temata/kluby_spolky/kpb/osobnosti/vesely-oldrich.php, excp. VŠ 15. 3. 2013
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?

Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.

Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.

Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':