100let divadla
Sobota byla pro Mladoboleslavský kraj a divadelnictví v něm významným dnem.
MDMB slavilo 100let a u Mladé Boleslavi v malé obci Olešnice slavil spolek ochotníků „Jirásek“ rovněž 100let.
Obě divadla nemají se sebou nic společného, to jen pro mě to má společný význam, protože jsem v MDMB pracovala jako scénografka a pojí mě letité přátelství, především s Josefem Kettnerem,uměleckým šéfem MDMB. Bylo pro mě tedy velkým oříškem rozhodnout se, kde strávím onen jedinečný, jediný a neopakovatelný večer. Mé rozhodnutí
bylo jednoznačné, zvolila jsem spolek „Jirásek“, neboť nebýt mého manžela, kdo-ví, zda-li by se spolek obnovil a neslavil by pouze jen úředně svou 100vku.
Tak úředně rozhodně neslavil, oslavy byly důstojné, šťastně bouřlivé a pozitivní, protože především pozitivní energie přecházela nejen přes rampu, ale byla všude v sále i v celé obci. Ocenila jsem velice to, že spolek si nehraje na tkzv. velké divadlo, kde si nečiní ambic toto suplovat ani v nejmenším, ale oni si hrají, a tím a tak hrají divadlo. Je to spolek nesmírně sympatických lidí různého věku v němž hraje člen ještě prvorepublikového spolku, pan Josef Antoň. Hrají si s nesmírnou nefalšovanou radostí, jejich radost ze hry je obrovská až nakažlivě a vytvořená radost pro sebe i pro diváka vede až slzám smíchu, co více si přát. Jejich radost ze hry je vyjádřením radosti ze života samotného. Je třeba ocenit a vyzdvihnout zásluhu podílu scénografické složky představení Miloše Marka a všech spolupodílejících se. Já jsem se trochu ochotnickému divadlu vzdálila a nedokážu posoudit kontinuitu, ale dokážu posoudit a ocenit kolik práce musí člen ochotnického spolku vynaložit, aby bylo možné vidět, to co Olešničtí dokázali vytvořit v malé obci mezi poli, mezi městem Turnov a kopcem Vyskří. Byla uvedena autorská hra Miloše Marka, „Čertovský telefon“ a autorská hra Karla Součka „Kravská opera“ v režii Jany Martínkové. .Následovaly koncerty bluegrassové skupiny „Funny Gras“ a „Dědové Harryho Pottera“.
Důstojnost oslav byla zahájena slavnostním zahájením odhalení zrestaurované opony. Opona v sále Olešnického hostince zoobrazuje motiv malby Františka Ženíška „Povolání Přemysla Oráče k vládě“ Originál je k nalezení v panteonu Národního muzea v Praze. Autor znám není, ale je možná domněnka, že malířem byl Jan Lev z Jilemnice, od něhož byly zakoupeny kulisy. Divadelní dekorace z dílny tohoto autora si ve své době získaly v celém kraji neobyčejný věhlas. V nich soubor odehrál po svém znovuobnovení Tvrdohlavou ženu.
V říjnu 2008 navštívila studentka restaurárorské fakulty v Litomyšli přátele v obci Olešnice. Zaznamenala neblahý stav opony a za odborné spolupráce své vyučující Mgr.archt.
Veroniky Kopecké byla opona zrestaurována. Byl poskytnut Grant ve výši 150 000kč ministerstvem pro místní rozvoj ČR. Slavnostní odhalení provedl starosta obce Olešnice Zdeněk Šich.
A tak zněl bluegrass, sál tančil až se otřásal v základech, opona se skvěla nad sálem v malé obci, která byla za první světové války postižena velkým úbytkem mužů. Je zde pomník obětem první světové války a na znamení svobody z roku 1918 ještě dnes zdobí náves lípy na památku obětem války
a na znamení svobody.
Eliška Peroutková