Chronologie vzniku opon a prospektů Selichar, Slavíček-B. Dvořák, Josef Dvořák, Gustav Macoun
před 1904 pro hasičský sbor namaloval farář Jan Selichar spolu s učitelem Otakarem Svobodou a Josefem Řebíčkem, pozdějším starostou obce, kulisy a oponu. Rozbito. Opona zničena. (Kmošek)
1904 Farář Jan Selichar pořídil novou konstrukci jeviště, koupil plátno, barvy, štětce, kulisy a zadní oponu (prospekt . pozn.J.V.) mu maloval Slavíček a Dvořák (míněn je Slavíčkův druh a spolužák Baťka Dvořák. P..K). (Kmošek)
Z dopisu A. Slavíčka 1904:
Dekoraci jednu máme šťastně hotovu – farář je nenasyta; - chce ještě selskou světnici a jsem už dosti udřen; nerad bych se do toho pustil a zase nechceme s Baťkou (pozn. s malířem B. Dvořákem) těm lidem kaziti radost.
Viz Obrázky/Kameničky/dopis 11.jpg.
Oboustranně malovaná rozměrná plátna. Z jedné strany je panorama vesnice a krajiny, z druhé pohled do selské jizby.
Právo majetku si ponechal "aby na tomto novém hráli ochotníci". Přesto vznikly mezi hasiči a ochotníky později třenice. (Kmošek)
Ant. Slavíček vzpomíná 1909 (není citován název, s. 147-148) na žádost hasičů z Kameniček, aby jim dal oponu do opatrování. ”Napsal jsem, aby to přenechali ochotníkům, jelikož pro slavný hasičský sbor nemá ta věc významu.”
Viz Obrázky/Kameničky/dopis 44. jpg; dopis 55.jpg.
1908 spor o oponu (Prospekt) komentoval K. V. Rais (Kmošek)
1908 Josef Dvořák žádá Slavíčka o potvrzení majetku pro ochotníky. Slavíček: "...krajina ta byla určena pro divadelní ochotníky a jim tedy náleží.," (Kmošek)
Hasiči předali vybavení jeviště ochotníkům
1909 oponu maloval Josef Dvořák, který byl zároveň i hercem souboru..
1918 Josef Dvořák hrál v inscenaci Maryši Lízala.
1919 založeno bylo loutkové divadlo, Gustav Macoun pro ně vytvořil zmenšenou kopii Slavíčkova pozadí i postranních kulis.
1919 Dopis ředitele Průmyslového muzea v Chrudimi (podpis nečitelný) řídícímu učiteli, předsedovi SDO v Kameničkách o podmínkách prodeje opony a 4 kulis za 10.000 Kč. Ministerstvo školství a národní osvěty přijalo nesouhlas SDO Tyl, aby byly zhotoveny kopie pražskou Uměleckoprůmyslovou školou. Žádá prohlášení o přednostním právu nákupu, na jehož základě ministerstvo přislíbilo muzeu dotaci.
Potvrzení Průmyslového muzea v Chrudimi o nákupu Slavíčkových prací, jejich popis. 5000Kč v hotovosti, 5000 Kč po přijetí dotace od ministerstva. Viz Obrázky/Kameničky/dopis 99
1919 přes protest skupiny výtvarníků a Slavíčkových příbuzných se rozhodlo nové vedení spolku oponu prodat v souvislosti s budováním nové sokolovny. Cena 10 tisíc Kč. Slavíčkovy kulisy a prospekt odvezeny do průmyslového muzea v Chrudimi. (Kmošek)
Protest malíře Jos. Mařatky, M. Masarykové-Slavíčkové, malíře Jana Slavíčka aj. proti prodeji obrazů (prospektů). Viz Obrázky/Kameničky/dopis 33.jpg; dupl.dopis 88.jpg
1920 opona prodána.
PK této příležitosti vydalo vedení spolku Tyl následující deklaraci: "Prohlášení výboru divadelního spolku Tyl v Kameničkách, jímž vyhrazuje si průmyslové muzeum v Chrudimi přednostní právo zakoupiti akadem. malířem p. Antonínem Slavíčkem v r. 1904 malované divadelní rekvizity, totiž zadní oponu a 4 kulisy, za úhrnnou cenu 10.000 K, tj. deset tisíc korun, kteréhožto obnosu chce použíti spolek jednak k opatření náhradních kulis divadelních, jednak ke zřízení veřejné knihovny spolkové v Kameničkách, která nazvána bude Slavíčkova." , citována kopie dopisu z expozice Galerie Antonína Slavíčka v Kameničkách. Viz Obrázky/Kameničky/dopis 100
1912 - 1913 dekorace a opony Josefa Dvořáka pro obce Louka a Hlína, Hamry u Hlinska (Kmošek)
1919 Opona Josefa Dvořáka pro Kameničky
1925 Divadelní spolek Tyl se rozpustil.
Prospekt i kulisy jsou v majetku Regionálního muzea v Chrudimi.
Vystaveny spolu se 4 bočnými kulisami ve foyeru Komorního divadla v Hlinsku
2014 součást výstavy Východočeské galerie v Pardubicích „Antonín Slavíček – Kameničky“
Prameny:
KMOŠEK, Petr: Anička Dvořáková - Příběh umělecké rodiny z Kameniček, Helios 2010
Hesla Databáze českého amatérského divadla