Marie Ďásková, rozená Malenová,
zakladatelka, dlouholetá vedoucí a režisérka ochotnického souboru DS Sokol Luka nad Jihlavou (Kraj Vysočina, Region Jihlavsko).
Narodila se v rodině cestáře, její maminka pracovala nejprve v domácnosti, později v zemědělském družstvu. V malé vesničce Odunec na Třebíčsku mohla chodit do místní školy jen dva a půl roku. Poté školu zrušili a místní děti dojížděly až do páté třídy do Zárubic a později do Valče.
Další cesta M. Ďáskové vedla na střední pedagogickou školu pro vzdělávání učitelů národních škol do Jihlavy.
Následně dálkově absolvovala tehdejší Pedagogický institut v Jihlavě pro učitele druhého stupně.
Hned první rok učitelské praxe ji zavedl do Luk nad Jihlavou. Práce skupinové vedoucí pionýrské organizace ji ale neuspokojovala, a tak se hlásila o možnost učit.
Devět roků pak učila na samém konci okresu, ve Zhoři, kde byla národní dvoutřídka a další čtyřleté vzdělávání. Právě tady si dálkově dokončila jihlavský institut a mohla tedy už po roce přejít na výuku dětí na druhém stupni. Učila ruštinu a hudební výchovu, ale musela umět učit všechny předměty.
1972 - po vdavkách už směřovala cesta učitelky M. Ďáskové do Luk nad Jihlavou. Na zdejší škole pak po mateřské dovolené pracovala až do odchodu do penze v roce 2002.
Do roku 1990 učila na druhém stupni, po obecném poklesu zájmu o výuku ruštiny přešla na první stupeň.
K divadlu se M. Ďásková (Malenová) dostala už jako dítě na škole ve Valči. Hrála ve školním souboru vedeném učitelem Hlavatým. V repertoáru byly pohádky.
V aktivní kultuře pokračovala na jihlavské pedagogické škole. Zpívala ve sboru, v triu zaměřeném na lidové písně, vystupovala na estrádách a v dalších programech. Trio dosáhlo i na vítězné úspěchy v krajských kolech.
1965 založila jako učitelka ve Zhoři školní divadelní soubor a začala s dětmi režírovat pohádky. Po prvním představení Zahrada víl přišla série dalších (Medvěd a víla, Chytrá princezna, Princezna Sedmikráska). Mezi dtěmi byli i dobří recitátoři.
S dětským divadlem chtěla M. Ďásková pokračovat se staršími dětmi i po příchodu do Luk nad Jihlavou: „Tady už ale školní divadelní soubor pracoval, a tak jsem si řekla, že bych to zkusila s dospělými…,“ vzpomíná Ďásková.
Přesto po čase sama zakládá školní divadelní kroužek a po léta v něm vede děti k divadlu. Vychovává i herce pro dospělé ochotnické divadlo v Lukách.
---
1983 vznikl DS Sokol Luka nad Jihlavou, který M. Ďásková založila (v Lukách soubor navazuje na starou tradici hraní divadla v někdejším místním vzdělávacím spolku – od 1893, respektive ve studentském spolku Jirásek – od 1916. 1919 byl založen v obci Sokol, v jehož rámci se od roku 1920 rovněž hrálo divadlo.) Mezi zakladateli souboru stáli 25. ledna 1983 vedle Ďáskové i další dva kolegové – Radka Němcová a Pavel Straka.
Jaroslav Klimeš z tehdejšího Okresním kulturním středisku pomohl vybrat první inscenovaný titul - pohádku Královnin prsten (v repertoáru ji měl i soubor v nedalekém Stonařově).
repertoáru ji měl např. i soubor v nedalekém Stonařově.
Soubor začal zkoušet v lednu - takřka přesně na čtyřicáté narozeniny své vedoucí. Hrála v něm např. bezmála osmdesátiletá paní Zadražilová, bývalá velká loucká ochotnice. Vedle ní mladí učitelé, lékařka i lidé dalších profesí.
Už v květnu 1983 proběhla úspěšná premiéra. Hrálo a zkoušelo se napoprvé v louckém kině, poté se soubor na čas přestěhoval do sokolovny. Objekt z roku 1928 ovšem nevyhovoval, a tak se později opět ochotníci vrátili do kina.
Do roku 2009 režírovala M. Ďásková se souborem jednadvacet inscenací. Soubor uváděl pohádky i hry pro dospělé. Zapojil se i do dalších akcí – např. organizování sokolských Šibřinek 1986, anebo později, v roce 2005, do inscenování scény k výročí příjezdu Marie Terezie do Luk v rámci tradiční Májové slavnosti a k vyhlášení Luk městysem.
Od 90. let, po zrušení OKS, začal soubor více spolupracovat s Horáckým divadlem v Jihlavě. Kostýmy z jeho fundusu i možnost půjčovat si texty hrály v jeho činnosti velmi významnou roli. Tři sezóny také soubor úzce spolupracoval s brněnským autorem Zdeňkem Kozákem, který dvakrát osobně přijel i do Luk.
Po celou dobu je M. Ďásková „ženou v pozadí souboru“. Organizuje, zařizuje, režíruje, sama ale nemá ambici vystoupit na jeviště.
2009 uvedla vánoční hru.
V období 2008–2009 jednu z inscenací režíroval s louckými ochotníky hostující Michal Lurie z Brtnice,
1998–1999 soubor spolurežírovala v roce i Míla Patiová.
Na přípravě inscenací s M. Ďáskovou jako asistent úzce spolupracoval Tomáš Kubišta.
Na pozici kmenové režisérky od roku 2010 pomalu střídá M. Ďáskovou Veronika Kolouchová. Ta také spolu s pedagogem a hudebníkem Zbyňkem Svobodou, který do Luk zajíždí z Jihlavy, chystá s louckým souborem na začátek roku 2012 hru Limonádový Joe.
Marie Ďásková nadále stojí v čele souboru v pozici vedoucí. Domlouvá vystoupení, stará se o ekonomický provoz. Soubor se pravidelně představuje na štacích v Bítovčicích, Střížově, Puklicích, Kamenici, ve Velkém Beranově, ale i v Pavlově, dvakrát v Telči, Rokytnici…
Činnost souboru významně podporuje Městys Luka nad Jihlavou. Dříve soubor platil každoročně pronájem za sál, v současné době má ale zázemí v louckém kině bezplatné.
Příslušnost souboru k louckému Sokolu je dnes spíše formální, ale místní divadelníci chtějí zažitý tradiční název udržet, i když už nemá nějaký praktický význam.
Spoustu věcí dělají ochotníci v přípravě inscenací takříkajíc na koleně. O plakáty a veškerou grafiku se už roky stará Miroslav Václavek. Soutěžní ambice ochotníci v Lukách nikdy neměli, cílem je pobavit lidi – a taky sebe. Efekt práce je vidět při představeních - doma mají vždy plno a nadšené reakce mezigeneračního publika.
Mezi své vlastnosti, které lze u divadla dobře využít, řadí M. Ďásková určitou zarputilost: „Když se do něčeho dám, tak bych nerada ustupovala. Proto jsem vždy ustála i nějaké rozbroje, které se za ty roky při tvůrčí práci samozřejmě také musí vyskytnout.“
Činnost louckého sokolského souboru mapuje almanach vydaný k jeho dvacetinám v roce 2003.
2011 jsou stále v souboru tři jeho zakládající členové z roku 1983 – vedle M. Ďáskové jsou to Ludmila Petrová a Blanka Göthová. Vše mapuje podrobná kronika, kterou vedoucí souboru vede.
---
Přehled režií M. Ďáskové v ZŠ Zhoř
1965/66 – Zahrada víl
1966/67 – Medvěd a víla
1967/68 – Chytrá princezna
1968/69 – Princezna Sedmikráska
Přehled režií M. Ďáskové v DS Sokol Luka nad Jihlavou
5/1983 – Královnin prsten
1983/84 – O Vendulce a Vitouškovi
1984/85 – Napoleon z Doubku
1985/86 – Ženský boj
1986 – Sokolské šibřinky
1988/89 – Naši furianti
198991 – Jeho urozenost pan měšťák
1991/93 – Lucerna
1993/94 – Dalskabáty
1995/96 – Honorace z pastoušky
1996/97 – Čertův švagr
1997/98 – Slovanské nebe
1998/99 – Jak přišla basa do nebe (spolurežie Míla Patiová)
1999/2001 – Naši furianti
2001/02 – Hrátky s čertem
2002/03 – O ševci Ondrovi a komtese Julince
2003/04 – Potopa světa
2004/05 – O bojácném Floriánkovi
2005/06 – Hadrián z Římsů
2006/07 – Sto dukátů za Juana
2007/08 – Lucerna
2008/09 – Charleyova teta (režie Michal Lurie. M. Ďásková vedoucí souboru - organizační činnost)
2009 – O té hvězdě betlémské
2010/11 – Noc na Karlštejně (režie Veronika Kolouchová. M. Ďásková vedoucí souboru - organizační činnost)
2011/12 – Limonádový Joe (režie Veronika Kolouchová. M. Ďásková vedoucí souboru - organizační činnost)
Související literatura:
Výroční almanach DS TJ Sokol Luka nad Jihlavou 1983 - 2003 (vydán 2003) - publikace ke 20. výročí souboru.
Související odkazy:
www.ochotnici-luka.wz.cz/
www.lukanadjihlavou.cz