1921-1947 Erbanův okrsek ÚMDOČ v Hořicích
22 divadelních jednot, pořádal různé divadelní kurzy.
1921 založen okrsek ÚMDOČ 9. srpna při příležitosti konání Jiráskových oslav. Jeho zakladatelé pojmenovali spolek po bývalém primáři okresní nemocnice MUDr. Augustinovi Erbanovi (1865 - 1915). Byl to nejen vynikající operátor a gynekolog, ale i nadšený herec - ochotník, starosta Sokola v letech 1911 - 1915, stoupenec Volné myšlenky, ideový anarchista a bouřlivák....
Prvním předsedou Aug. Hofmann, 1926 předseda Fr. Jiříček.
1921- 11. 9. - prvním významným činem ustaveného okrsku byly Jiráskovy oslavy ( k 70. narozeninám spisovatele). Účinkovalo 600 členů. V rámci oslav spolky v okrsku sdružené inscenovaly jeho hry a uváděly alegorické scény z jeho prozaických děl.
Uvítání paní kněžny na zámečku z Jiráskovy Lucerny , zakončené staročeskými lidovými zvyky, provedly spolky z Hořic, Hoření a Dolní Dobré vody u Hořic, Bílska, Holovou, Dobeše, Březovic, Lukavce.
Dále uvedeno:
Mezi proudy (DS z Ostroměře a Sobčic),
Jan Roháč (Vojice, Újezd Podhorní),
Bratrstvo (Miletín, Rohoznice, Trotina, Poličany),
V cizích službách (Vřešťov),
Skály (Třebovětice, Rašín, Boháňka-Skála, Černůtky, Cerekvice),
Temno (Sukorady, Bašnice),
Psohlavci (Třebouševes, Milovice),
F. L. Věk (hořičtí studenti),
1922 okrsek přijat za kolektivního člena ÚMDOČ (gen. tajemník R. Weinert).
Od té doby dle finančních možností pořádány přednášky o líčení, režii, kostýmování a repertoáru v Hořicích, Lázních Bělohradě, Miletíně, Ostroměři a Bašnicích.
1925 uspořádán režisérský kurz v Hořicích a Lázních Bělohradě. Účastníci obdrželi režisérský průkaz.
1931 k 10. výročí okrsku připraveno okrskové představení - Jiráskův Emigrant. K tomuto datu okrskové spolky uvedly téměř 500 her, z nich 85% byly hry českých autorů.
Erbanův okrsek koordinoval činnost místních jednot, po počátečním popřevratovém a spolkovém nadšení, kdy evidoval 39 jednot, klesl v dalších letech jejich počet k roku 1931 na 24. Některé slabé a nečinné spolky vystoupily, jiné (problémové) byly vyloučeny.
1934 vystoupily z okrsku jednoty z Vojic a Holvous, přistoupily Mžany a Vřešťov.
Po smrti zakladatele a dlouholetého předsedy okrsku Aug, Hofmana zvolen předsedou dosud pokladník A. Černý. Za záslužnou činnost zvolen čestným předsedou J. Martínek. Pokračovali činovníci K. Lederer, Lázně Bělohrad, V. Andrejsek, Fr. Jiříček, V. Zeman z Hořic; S. Jandera z Březovic; J. Laušman z Miletína; A. Hartig z Šárovské Lhoty; J. Suchý z Dolní Dobré Vody, J. Bartoníček z Lukavce.
V polovině 30. let další úbytek jednot organizovaných v Erbanově okrsku, přesto dokázal obnovit svou aktivitu a zvýšit kvalitu divadelních ochotníků.
V letech německé okupace podílel na přípravě a realizaci cyklů ochotnických her. První byla uctěna památka Aloise Jiráska (1940), druhým pak J. K. Tyla (1941). Třetí cyklus (1942) již nebyl povolen, proto došlo alespoň k uspořádání pohostinských vystoupení souborů z Nového Bydžova, Nymburka i Prahy.
Po skončení druhé světové války pokračoval Erbanův okrsek ve své další práci podle pokynů Ústřední matice. Zanikl počátkem padesátých let, a to na základě zákona č. 68/1951 Sb. o dobrovolných organizacích a shromážděních.