1920 na popud ochotnického spolku Tyl založen Okrsek bratří Mrštíků ÚMDOČ se sídlem v Poličce.
V témže roce poličský okrsek ÚMDOČ uspořádal zájezd do Náchoda a Pardubic na prohlídku divadelních budov. Šlo o to si ujasnit představu pro zamýšlenou novou divadelní budovu ve městě. Okrsek zastupovali ochotníci Slezák, Červený, Fr. Martinů a Fr. Pražan.
1920 probíhaly postupné oslavy ke 100 letému výročí divadelnictví v Poličce, které byly zahájeny divadelním cyklem her již v říjnu 1919, kdy byla uvedena Zákrejsova Anežka. Vyvrcholily 14.8.1920 ve dvoraně sokolovny, kde byla sehrána Šimáčkova hra Jiný vzduch. Při představení účinkovala mládežnická kapela. V neděli 15.8.1920 se dopoledne konala jubilejní valná hromada spolku za účasti domácích i cizích hostí, zástupců ochotnických spolků okrsku i úřadů. Z Prahy přijel generální tajemník ÚMDOČ Rudolf Weinert, který pronesl proslov. Odpoledne se na letním cvičišti konala lidová slavnost s bohatým programem. Fondu pro stavbu divadla bylo odevzdáno 17.000 Kč. Účast spolků z Bystrého, Borovnice, Jimramova, Javorku, Lezníku, Nedvězího, Oldříše, Poličky, Rybné, Rohozné, Skutče, Sádku a Svitav.
1921 na valné hromadě zvoleni první předseda Antonín Slezák, ředitel och. spolku Tyl, místopředseda MUDr. Jan Drůbek, jednatel Fráňa Janele.
Krátce po ustanovení poličského okrsku ÚMDOČ v něm bylo sdruženo 17 divadelních spolků, které pravidelně hráli a jejich zástupci se pravidelně jednou měsíčně scházeli ke společným besedám.
1926 předseda MUDr. J. Drůbek.
1934 - v červenci - další účast zástupce ÚMDOČ z Prahy M. Lederera obohatila jubilejní valnou hromadu ke stoletému výročí založení divadelního spolku Tyl. Poličský spolek dostal k této příležitosti čestné uznání ÚMDOČ, stejné uznání bylo uděleno zasloužilým členům Marii Březovské, Antonínu Slezákovi, nejstaršímu členovi spolku Václavu Ripplovi (77 let) a Branislavě Altnerové.
1939 předsedou František Martinů, režisér František andrle.
1940 k předním funkcionářům okrsku a členům širší redakční rady Českého divadla (vyd. ÚMDOČ) patřil poličský učitel Fr. Andrle, od 1937 předseda Tyla.
1943 sdruženo 12 jednot.
Z činnosti:
kursy pro ochotníky a režiséry
1941-1942 dva ročníky divadelní soutěže - 1941 v rámci divadelní soutěže okrsku ÚMDOČ bratří Mrštíků v Poličce spolek nastudoval hru Fr. F. Šamberka: J. K. Tyl a uvedl ji 11.5.1941. Divadelní soutěž okrsku ÚMDOČ v Poličce pokračovala i v roce 1942. Poličský spolek sehrál hru M. Hlávky Výlet do hor v režii Karla Poláka a umístil se na 1. místě.
1943 ÚMDOČ - povinné školení ochotníků ze všech jednot okrsku. (přednášející mj. Rudolf Walter z Brna), 10 témat - kurzy líčení, jevištní mluvy, kutura pohybu, režijní příprava, práce výtvarníka, organizace divadelního představení ad. Z okrsku se účastnilo 64 ochotníků, z nich 55 získalo osvědčení.
1944 - před zákazem divadelní činnosti německými okupačními orgány - 1944 Okrskové divadelní představení div.okrsku bratří Mrštíků v hostinci u Netuků v Sádku: F. X. Svoboda: Směry života.
1944-1945 v posledním roce války zákaz divadelní činnosti a znemožněna práce pro veřejnost i divadelního okrsku.
Spolek divadelních ochotníků Tyl však založil recitační kroužek, v němž se sdružili především mladí členové.
---
1939-1945 byla řada aktivistů ze spolků sdružených v okrsku vězněna v koncentračních táborech: František Daněk, Josef Hlavsa (ředitel škol), Jaroslav Petr, Helena Vraspírová, tovární dělnice, Stanislav Česák, sochař (člen Dramatického odboru sv. Josefské jednoty v Poličce), Josef Bača, jenž v koncentráku zemřel (člen Spolku divadeních ochotníků Vlast v Rohozné), František Černý (člen Spolku divadelních ochotníků Klicpera v Sádku).
---
Po druhé světové válce -
1945 Okrsek ÚMDOČ bří Mrštíků byl obnoven po úspěšné krajské divadelní soutěži v Poličce. Poličtí pro ni nacvičili Dykova Posla, který měl mít pokračování na Jiráskově Hronovu. Předsedou okrskového výboru byl zvolen František Martinů.
František Martinů dal podnět k nacvičení okrskového představení Most nejkrásnější, na němž se podílely soubory ze Sádku, Lezníka, Kamence a Sebranic.
---
Dochovány jsou plakáty z činnosti jednotlivých členských souborů
1945 - 30.12 - Spolek v Širokém Dole sehrál Štolbovy Staré hříchy,
23.3.1946 - Dykův Posel sehrán v sokolovně v Bystrém.
1949 - 4. a 5. 5. - Okrskové oslavy se uskutečnily na hradě Svojanově. Spolek Jirásek Oldříš uvedl Vojnarku.
1949 - Vzpomínkové oslavy dne 18.9. Alois Jirásek: M.D.Rettigová.
Dochoval se okrskový oběžník z 20.9.1949, v němž jsou metodické pokyny pro soubory, které měly po dohodě určenou hru k nastudování.
Okrsek k tomuto datu sdružoval 14 ochotnických spolků.
1951 došlo k reorganizaci ochotnického divadelnictví a ukončení činnosti ÚMDOČ. Tehdy bylo v okrsku registrováno 30 divadelních souborů.