From: Radim Jarošek [mailto:radim.jarosek@volny.cz]
Sent: Monday, October 13, 2003 8:45 PM
To: jarosek@ova.aopk.cz
Subject: Stará Ves nad Ondřejnicí
Stará Ves nad Ondřejnicí
V životě vesnic se na počátku století těšilo velké oblibě ochotnické divadlo. Tato podkapitola, věnovaná divadlu, by však mohla být i roztříštěná. Své herce si totiž zprvu vychovávali jednotlivé spolky. U jeho zrodu stál divadelní soubor Tělocvičné jednoty Sokol, jehož úroveň ve 20.–30. létech pozdvihl v obci tehdy bydlící akademický malíř Viktor Kutzer. Po vzoru Sokola vznikly divadelní kroužky i v tělovýchovných organizacích Orel (založen 1908) a DTJ (organizace založena r. 1919).
I přes nejrůznější těžkosti a svízele, přísný dohled, pracují nadále staroveští ochotníci i za doby nejtěžší, za doby německé okupace. Divadlo pomáhá udržovat povědomí češství a národní hrdosti, vystavované soustavnému germanizačnímu tlaku.
Po válce (roku 1947) se všechny divadelní soubory sloučily v jednu ochotnickou organizaci, přijímající název Svornost. Přes množství potíží s uskladněním kulis, vybavením sálů, krojoven atd. má staroveské divadlo nesmírnou výhodu, „poklad“: v obci se usazuje jeden z posledních představitelů kočovného herectví – Oldřich Štětka. Ten se ujímá s profesionální rutinou režisérského žezla, přitom vypomáhá i herecky. Dochované fotografie zachycují zápal s jakým místní herci – ryzí amatéři prožívají své role v hrách Děvčátko z kolonie (hráno za doby II. světové války), Zkrocení zlé ženy, v operetě Slovácká princezka či Dům u tří děvčátek.
Mnohotvárnou činnost Svornosti uzavírá v roce 1969 představení Vrchlického hry Noc na Karlštejně, hrané s působivou kulisou – v areálu majestátního zámku.
Jaromír Chvostek
Publikováno v časopise POODŘÍ 3/2000.