50. Šrámkova Sobotka 2006
1. – 8. 7. 2006
Téma: Znějící řeč
(kultura mluveného projevu)
Pořadatel: Středisko městské kultury Sobotka
Spolupořadatelé: NIPOS ARTAMA Praha, Impuls Hradec Králové, EXOD Sobotka OS Šrámkova Sobotka (grant na dílnu) a ZŠ Sobotka.
Projekt se uskutečnil za finanční podpory MK.
Všichni, pořadatelé i spolupořadatelé a mnoho dobrovolníků, se podílí na programu Šrámkovy Sobotky, který se skládá z odborných přednášek na dané téma (Kolik češtin znáš…- doc. PhDr. S. Čmejralová, CSc, Řečové vzory v současné češtině – prof. PhDr. Z. Palková, CSc., Tabu v jazyce – prof. PhDr. R. Večerka, DrSc., Fonetika v kontextu známých i neznámých jazyků – Mgr. T.Duběda, PhD., Čeština z pohledu tlumočníků z Bruselu – doc.PhDr. I. Čeňková). Všechny byly odborně na vysoké úrovni. Ve stejném duchu byly vybrány i krátké rozhlasové hry (např. Ztracený hlas), v odpoledních hodinách, nebo večer na zahradě Šrámkova domu filmová představení a dokumentární programy (Reportáž točená na oprátce), záznam z procesu s Miladou Horákovou s průvodním slovem odborníků, dále byly připraveny 4 výstavy, koncerty duchovní hudby v Děkanském kostele, prezentace nakladatelů a knihkupců orientovaných na učebnice a tvorbu pro děti, večerní divadelní představení. V jubilejním roce profesionální (Divadlo Mladá Boleslav – Fr. Hrubín: Romance pro křídlovku pásmo poezie jako úvod k představení. Divadlo Drak Hradec Králové, W. Shakespeare: Hamlet, který doslova jiskřil nápady černého humoru. Viola Praha, D.L.Coburn:The Gin Game a zájezdové představení Divadla Na Vinohradech Richard Bayer – Smíšené pocity. Na večerní představení nemá ŠS štěstí, anebo je chyba v jejich řazení .Dát za sebou dvě stejná témata osamělých starých či stárnoucích lidí a ještě jedno „zájezdově“ zpracované, bylo nedopatření.
Dílna uměleckého přednesu pro studenty bohemistiky na filozofických a pedagogických fakultách, pedagogicky zaměřených katedrách DAMU a JAMU, měla standardní průběh. V sobotu 1.7. se představili studenti s nabídkou textů k práci v dílně. V letošním roce byly texty ze 2/3 připravené, takže se jen málo účastníků uchýlilo do knihovny hledat texty. Studentii se rozešli do 5 skupin, kde pracovali v počtu 6 do 6.7. s lektory uměleckého přednesu (Věra Slunéčková, Aleš Vrzák, Libor Vacek a.Radovan Lipus – souborová vystoupení), hudební skupinu vedl Jiří Šlupka Svěrák. Skupiny pracovaly na procházkách, v zahradách, knihovně, ve Spořitelně a ještě studenti byli viděni na dopoledních přednáškách i večerních pořadech. Ve čtvrtek, 6.6. se prezentovala se svými výsledky hudební skupina J,Š Svěráka a v pátek 7.7.dopoledne skupiny uměleckého přednesu. I v letošním roce to byla radostná bilance. Do večera dílen (pracuje také dílna pedagogů s Hanou Kofránkovou a dětská dílna s Ladou Blažejovou ze Studia Šrámkova domu) bylo vybráno 15 interpretací textů a 5 interpretací hudebních. V režii Hany Kofránkové vznikl velmi živý a příjemný večerní program, který je očekáván s velkou pozorností nejen účastníků, ale i obyvateli Sobotky. Po několika letech se z něj stal závěr celého festivalu.
Dílna uměleckého přednesu je více než o uměleckém ztvárnění textu o cestě za srozumitelným přetlumočením poselství autora a interpreta. Mnohdy studenti fakult stojí poprvé před publikem, což je pro ně a jejich praxi nedocenitelná zkušenost. Mnozí si ji rádi opakují, dokud jsou na škole, někteří přijíždí jako pedagogové. Doplňkem dílny je ortoepická poradna Lenky Fišerové, která se lotos neuskutečnila z důvodu lektorčiny nemoci. Lektorský sbor je po mnoho let stabilní. Výhodou toho je rychlá domluva a spolupráce. Pro příští rok chystáme jednu změnu. Studenti budou muset volit mezi třídou hudební nebo interpretační. Mnozí navštěvovali dvě skupiny a přetěžovali lektory.Příští rok se snad vrátí na ŠS i studenti z PgF v Hradci Králové, neboť se do školy vrátí Mgr. Jana Bílková, která bude své studenty správně a včas informovat a motivovat k účasti.Účast studentů závisí na zprostředkování informací o festivalu a tedy na pedagogické osobnosti. Nejlépe však na osobní zkušenosti.
Nejubilejní 51. Šrámkova Sobotka bude večerní představení čerpat z amatérských zdrojů. Zatím, kromě hradeckého Draku a několika málo dalších profesionálů, měla neprofesionální divadla na ŠS velký úspěch. Osvědčená redakce Splavu nezklamala. Jen jejich připomínky, přípodotky a jiné informace a recenze byly letos na jejich náturu až mile laskavé.K jubileu byly zhotoveny hrníčky, šálky a tužky s logem festivalu od Zdeňka Mlčocha, grafiky za zásluhy o festival od Aleny Lauferové s portrétem Fráni Šrámka.Tříčlenné osazenstvo Střediska městské kultury organizačně jistilo celou akci a spolupracovalo úzce s ostatními členy Přípravného výboru. Jen díky spolupráci všech zainteresovaných se může festival takového rozsahu v Sobotce konat.
V Praze dne 29.9.2006
Jana Štefánková