Česká Lípa, Loutková scéna na Střelnici, autor Petr König, 2013

Petr König
Loutková scéna na Střelnici v České Lípě
Výpis archivních dokumentů uložených ve Státním okresním archivu Česká Lípa
(evidenční číslo: MěNV 713 K248, MěNV 566 K 283)
Restaurace Střelnice byla konfiskována podle výnosu 108 ve prospěch MNV a restaurace kromě sálu byla předána k provádění hostinské živnosti. V roce 1945 byla prvním poválečným nájemcem restaurace Čs. myslivecká jednota. Začátkem padesátých let byla restaurace od sálu oddělena zazděním průchozích dveří v chodbě. Nedošlo však k rozdělení pozemků a přidělení popisného čísla samostatnému sálu, což později vedlo k četným vzájemným sporům provozovatelů. Restaurace byla později předána bez sálu SKP Restauracím a jídelnám. Podle pamětníků byla prvním nájemcem rodina Pospíšilových, která v rámci dosídlení pohraničí pocházela z Mladé Boleslavi.
Samostatný sál byl předán Osvětové besedě při MNV a později včetně loutkové scény Okresnímu domu osvěty. Následně v roce 1957 je znovu vrácen zpět Osvětové besedě MNV v České Lípě . Od roku 1946 provozuje pro veřejnost kulturní kroužek při SNB v České Lípě v provizorních prostorách loutkové divadlo, které svou velikostí nevyhovuje. V červenci 1947 proto žádají Radu MNV o přidělení nového sálu pro zřízení stálé „Velké loutkové scény“. Konečně v říjnu 1950 rozhodla Rada MNV o přidělení velkého sálu Restaurace Střelnice s přilehlými místnostmi pro loutkovou scénu a současně své rozhodnutí oznamuje i Správě komunálních podniků města. V červnu 1951 je podaná žádost o stavební povolení a již v srpnu vydává ONV v České Lípě stavební povolení k adaptaci bývalého sálu hostince U Střelnice na loutkové divadlo. V zadávací studii pro zpracování architektonického řešení, je stanoven rozsah nutné adaptace, včetně povolených stavebních nákladů ve výši 250 000,- Kč. Stávající prostor sálu bude rozdělen příčkou na hlediště s jevištěm pro 300 – 400 diváků. V zadním menším sálu umístit dílnu s klubovnou a verandu upravit na předsálí. V hudebním pavilonu vybudovat bufet.
Připravovanou adaptaci včetně rozpočtu předložil arch. Josef Hajšl z Horní Police v prosinci téhož roku ke schválení.

Kulturní měsíčník Lípa-Leden 2013- Českolipský Underground
( historie bigbítového klubu LUXOR Střelnice – bývalé loutkové divadlo)
Milda Jabálek
Z bývalého tanečního sálu restaurace Střelnice, byla podle návrhu architekta Josefa Hašla z Horní Police. v roce 1952 provedená brigádně adaptace sálu na loutkové divadlo s kapacitou pro 300 až 400 diváků v celkové hodnotě 250 000,- Kč. Loutkový soubor Divadla mladých při Okresním domu osvěty pod vedením paní Divišové tady hrál do roku 1961 a později až do roku 1964 byla scéna využívaná pouze na nedělní promítání filmů pro děti. Loutková scéna tehdy měla 248 sklápěcích křesel, 19 velkých loutek (marionety), 25 menších loutek a další rozmanité vybavení v hodnotě necelých 70 000,- Kč.
V průběhu roku 1965 získal celý areál včetně zařízení a vybavení loutkové scény do svého používání Československý svaz mládeže (1949 – 1968) jako „Okresní klub pro zájmovou činnost mládeže“.

(V současné době je sál bývalého loutkového divadla přestavěn na soukromou diskotéku.)
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?

Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.

Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.

Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':