Databáze českého amatérského divadla
Soubory: Dělnická tělocvičná jednota / FDTJ
Související Geografické celky
Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1920
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1924
Působení: 192x
Divadelní činnost provozovali členové divadelního souboru DTJ v sále hostinci Na Špici u nádraží (čp.136) na jevišti, které zde zůstalo z předválečné doby a bylo majetkem českých dělníků organizovaných v odborech.
V roce 1921 si KSČ ke své kulturní práci zvolilo hostinec Na Špici u nádraží. Po obsazení zde byla pro mládež založena v rámci Federace dělnických tělovýchovných jednot komunistická tělovýchovná jednota, která v přilehlém sále provozovala tělovýchovnou činnost a příležitostně zde provozovali divadelní představení v letech 1921-1924.
Odchodem mladých členů sociálně demokratické strany v roce 1921 ke komunistům divadelní představení pro nedostatek ochotníků skončila.
Zjištění hry uvedené po roce 1920:
1920 Ladislav Stroupežnický: Naši furianti - veselohra, režie Jan Blasiol
1921 Josef Štolba: Peníze – drama, režie Viktor Šumný
1922 Ferdinand Oliva: V červencích svobody - veselohra, režie Viktor Šumný
1922 Adolf Bogner: Cigánčina pomsta neb Valašský Ahasver, režie Viktor Šumný
1923 Gustav Moser - P. Lehnhof: Naše roztomilá Baruška - fraška, Stará kniha - činohra
1924 Ch. Birch – Pfeifferová: Šátek z hor aneb Diblík - veselohra, režie Viktor Šumný
1924 J. K. Tyl: Paličova dcera aneb Pražská děvečka - činohra
Prvně uvedený titul režíroval Jan Blasiol, ostatní Viktor Šumný. Aktivní členové souborů byli: František Antoš, Marie Blasiolová, Jindřiška Dostálová, Josef Galia, Jan Kovařík, Viktor Křenek, Arnoštka Krutilková, František Pochyla, Josef Socha, Václav Štechr, Josefina Štechrová-Hlobilová, Karel a Rudolf Tomáškovi, Aurelie Žárská a jiní.
V následujících letech údajně soubor FDTJ nevystupoval.
Bibliografie:
MACEK, Stanislav: 120 let ochotnického divadla ve Studénce. Studénka, MěKS 2006, 63 s. Rkp. viz Místa/Butovice/Texty
MACEK, Stanislav: České ochotnické divadlo v Butovicích (1. část), Vlastivědný čas. Poodří 2011, č. 1 (zprostředkoval red. R. Jarošek).
MÍSTOPIS českého amatérského divadla, I. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s. 123.
Poznámka:
"Uváděné hry se těšily velkému zájmu diváků a často se prý stávalo, že diváci z butovické kolonie postavené současně s vlastním závodem, kde byla koncentrována česká menšina, si byli nuceni nosit židle z domu, neboť v hostinci jich byl při velkém počtu diváků nedostatek. Tyto průvody lidí se židlemi přecházející kolejiště vyvolávaly u německých cestujících, kteří čekali na nádraží, časté ironické poznámky. Pro vysvětlení dnešním čtenářům – přes tehdejší nepočetné kolejiště dráhy vedla komunikace spojující bytovou kolonii Vagonky s prostorem u bývalého cukrovaru (dnes Štramberské nástupiště). Při rozšíření počtu kolejí v pozdějších letech byl tento přejezd zrušen." (Macek, Butovice, 1. část)
Mapa působení souboru - Dělnická tělocvičná jednota / FDTJ
Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná. Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.