Databáze českého amatérského divadla
Osobnosti: RUZHOVÁ, Miloslava, PhDr., Tachov, Plzeň
Datum narození: 12.9.1933
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 27.11.2008
Místo úmrtí: Praha
Jako studentka gymnázia se stala členkou Souboru písní a tanců Julia Fučíka a Dismanova rozhlasového souboru. Zde se, zejména pod vedením režiséra Jiřího Horčičky, dostala do kontaktu s uměleckým přednesem.
1954 se s manželem Rudolfem Nuhlíčkem odstěhovala do pohraničí, napřed do Boru u Tachova a pak do okresního města Tachova.
Stala se redaktorkou stranického týdeníku Tachovská Jiskra.
Její první spoluprací s tachovskými ochotníky (kolektiv spolupracovníků Domu osvěty a Osvětové besedy v Tachově) byl
1959 scénář pásma Dobrý den, revoluce, na tehdejší dobu profesionálně odvedená práce, zřetelně inspirovaná předchozím působením v Československém rozhlase.
1960 sehrála roli Partyzánky v Karvašově Půlnoční mši v režii Jaromíra Šimla, který v Divadelním souboru J. K. Tyl Osvětové besedy v Tachově reprezentoval svými režiemi ducha divadla 60. let. V jeho režii hrála Miloslava Ruzhová i postavu Cory Jako v hře A.Casony Sebevraždy na jaře zakázány. Naprostým přihlášením se k poetice divadle malých forem a ke kulturní atmosféře směřující k Pražskému jaru byla inscenace hry Faust, Markétka, služka a já autorské dvojice Jiří Suchý – Ivan Vyskočil ( premiéra byla uvedena v Divadle Na zábradlí). V této faustovské variaci hrála MR roli Historie a také zpívala ( Na Zábradlí roli hrála Ljuba Hermannová). Premiéra se konala v Tachově v roce 1964 v režii Jaromíra Šimla, inscenace se hrála dvě sezóny a byla poslední náročnější inscenací souboru J.K.Tyl.
Po roce 1968, který odvedl členy souboru od ochotnického divadla ke společenskému angažmá, byli téměř všichni členové souboru tak či onak postiženi nastupující normalizací a ochotnické divadlo v Tachově na několik let zaniklo.
Miloslava Ruzhová pracovala jako metodička pro umělecký přednes a divadlo v Domě osvěty, později Okresním osvětovém středisku v Tachově.
Spolupracovala se všemi ochotnickými soubory v okrese, sama v roce 1959 absolvovala dálkový kurs pro nejvyspělejší ochotnické pracovníky, pořádaný Ústředním domem lidové umělecké tvořivosti.
V okresním městě Tachově organizovala semináře a kurzy pro recitátory i divadelníky.
1968 se stala inspektorkou pro kulturu na ONV Tachov. Na tomto místě ji dostihly stranické prověrky a výpověď z místa. Díky tehdejšímu řediteli Krajského kulturního střediska Miroslavu Dekařovi byla přijata jako metodička pro umělecký přednes a divadlo na Krajské kulturní středisko v Plzni. Během krátkého působení pozvedla úroveň lektorské činnosti i organizace amatérského divadla, angažovala inspirativní lektory, uvedla v činnost několikadenní přehlídky a semináře, propojila karlovarské a plzeňské divadelní aktivity.
1974 byla propuštěna pro politickou nespolehlivost a odešla do Prahy.
Po roce 1990 využila své zkušenosti s organizací umělecké činnosti v České hudební společnosti, kde organizovala letní školu staré hudby ve Valticích. K divadlu se aktivně nevrátila.
Bibliografie:
ZEMANČÍKOVÁ, Alena: Heslo pro Databázi ČAD zpracovala podle rodinného archivu v pozůstalosti M. Ruzhové. Rkp. červen 2009.
Archivy:
Archiv Městského kulturního střediska v Tachově.
Související Geografické celky
- Plzeň (Obec, nadř. celek Plzeňský kraj, okr. Plzeň-město, Plzeňský kraj, Česká republika)
- Plzeňský kraj (Kraj, nadř. celek Česká republika, Česká republika)
- Tachov (Obec, nadř. celek Liberecký kraj, okr. Česká Lípa, okres, Liberecký kraj, Česká republika)
- Tachov (Okres, nadř. celek Plzeňský kraj, Plzeňský kraj, Česká republika)
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.