Vladimír Kněžourek, nar. 30. 7. 1946
Vzdělání: Střední odborná škola s maturitou stavební a strojní, 3 roky studium na Pedagogické fakultě.
Autorizovaný stavitel oboru pozemní stavitelství.
V amatérském divadle Vladimír žil od dětských let, pochází z rozvětvené ochotnické rodiny. Hrát začal ve svých sedmi letech v roce 1953 v divadelním souboru Erben Miletín a v něm působí dodnes.
"Když se přestavělo v roce 1953 v Miletíně divadlo, tak se vedení ujal farář páter Jindřich Lacina. Mne, jako pravidelného ministranta, vzal do drobných rolí. Zároveň i mého bratrance Jiřího Kněžourka st., nar. 1936. Ten po skončení faráře (všichni víme jak to bylo) převzal režii. Bohužel v roce 1986 zemřel. Po určité pauze se režie ujal Slávek Hybner. Když skončil i on, tak jsem začal režírovat já."
Do dnešního dne (červenec 2023) se účastnil 39 inscenací. Nejprve jako herec, v roce 2007 ho soubor vyslal do režijního kurzu, který vedl Prof. František Laurin v Jaroměři. Jeho první režií byla inscenace Jaroslav Koloděj: Jak čert vyletěl z kůže.
2005 - Karel Balák: Anton, nezlob! Aneb trumfy ševce Branzola, r. Vlastimil Čaněk, role Švec Branzola. Účast na KP Miletínské divadelní jaro 2005, cena Vladimíru Kněžourkovi za postavu ševce Branzoly.
2007 Jaroslav Koloděj: Jak čert vyletěl z kůže, režie.
2008 Václav Kliment Klicpera: Hadrián z Římsů, režie.
2009 Jaroslav Koloděj: Postel pro anděla, režie.
2010 Jaroslav Koloděj: Dědeček aneb musíme tam všichni, režie.
2011 na námět K. J. Erbena Petr Lněnička: Rozum a štěstí, r. Jiří Kněžourek. Účast na KP Miletínské divadelní jaro 2012, cena Vladimíru Kněžourkovi za postavu Rádce.
2013 na motivy J. Štolby upravil Vladimír Kněžourek: Vodní družstvo, režie. Účast na KP Miletínské divadelní jaro 2014, čestné uznání Vladimíru Kněžourkovi za režii a roli Statkáře. .
2015 Vladimír Kněžourek (na motivy Jonathana Swifta): Gulliverovy cesty, režie.
2017 na motivy A. Jiráska Staré pověsti české, r. Vladimír Kněžourek. Účast na KP Miletínské divadelní jaro 2018, čestné uznání za scénografii a kostýmy Vladimíru Kněžourkovi, Milanu Lánskému a Evě Lhotové. Účast na KP Lomnice nad Popelkou 2020, čestné uznání Vladimíru Kněžourkovi za herecký výkon v roli Praotce Čecha a cena Vladimíru Kněžourkovi, Milanu Lánskému a Evě Lhotové za výpravu.
2020 Jan Svěrák a Karel Uhlíř: Z pohádky do pohádky, režie. Účast na KP Miletínské divadelní jaro, čestné uznání Vladimíru Kněžourkovi za inscenování hry a zvláštní uznání poroty Vladimíru Kněžourkovi za dlouholetý přínos tradici ochotnického divadla v Miletíně.
2022 - podle pohádky K. J. Erbena, Vlastimil Peška: Dlouhý, Široký a Bystrozraký, režie a role Široký. Účast na KP Miletínské divadelní jaro 2022, čestné uznání za roli Širokého.
2022 - Vladimír Kněžourek: Okno do divadla. K 195 výročí souboru, výtah z her uvedených v posledních letech (Ženich pro čertici, Gulliverovy cesty, Zátiší s loutnou, O Budulínkovi, Staré pověsti české a Vodní družstvo), zahráli si všichni současní aktivní herci, na jevišti jich vystoupilo celkem 28.
Loutkářská činnost : 2 roky působení v loutkářském souboru v Miletíně
42 let samostatná loutkářská činnost
"V podstatě to začalo už asi v osmi nebo deseti letech, kdy jsem si vyrobil několik maňásků a hrál pro děti v sousedství maňáskové divadlo. Když jsem se v roce 1971 oženil, tak po pantátovi jsem dostal loutkové divadlo s asi 15 loutkami. Loutky asi 20 cm vysoké, kulisy, osvětlení, opona, prostě nádhera. Hrál jsem pro vlastní dětí a jejich kamarády, takže jich bylo vždy v pokoji kolem patnácti.
V roce 1985 jsem z rodinných důvodů o divadlo na nějakou dobu přišel. Časem se vrátilo a tak se o něj už 31 let starám: Dárek k vánocům mám i takový, že mi koupí zase novou loutku. Hraji převážně po školkách v širokém okolí a to zásadně ZDARMA!"
V roce 2021 byl Vladimíru Kněžourkovi udělen Zlatý odznak Josefa Kajetána Tyla.