Roedl, Bohumír.: Kapitoly z dějin Černčic, 2005. Excerpce Jaromír Tlustý, 2005
s. 25, 26
Ustavující schůze Občanské besedy se konala 16. května 1897 v hostinci U Klimtů. Prvním předsedou byl zvolen Václav Houška, který pak tuto funkci vykonával celé čtvrtstoletí. Během roku získala Beseda padesát členů; ve výročním roce 1927 jich bylo 235. Cílem spolku byla podpora národního kulturního života. To se projevovalo nejrůznějšími formami. Vybudovala se spolková knihovna, pořádaly se plesy a věnečky, turistické výlety, vzdělávací přednášky a koncerty. Důležitou spolkovou činností bylo pořádání divadelních představení - asi proto se tehdy v Černčicích nesetkáme s ochotnickým spolkem. Navíc se od roku 1909 hrálo divadlo ve spolupráci s Dělnickou tělovýchovnou jednotou (založena 1904, pozn. JT). První inscenací, uskutečněnou 2. května 1897 v Klimtově hostinci, byla veselohra Luďka Archleba s názvem Slavnostní schůze, ještě téhož roku následovaly kusy Černý kříž v lese od Elišky Peškové a Otče náš od neznámého autora. Vesměs se jednalo o nenáročné veselohry určené především pro pobavení diváků. Do vzniku republiky nastudovali černčičtí divadelníci 24 představení, během prvních deseti poválečných let 18. Beseda baly spolkem, který byl v obci oblíbený a těšil se značné podpoře.
s. 33
Seznam pramenů a literatury
• Památník Občanské besedy v Černčicích v upomínku na třicet tel trvání spolku 1897 - 1927, Louny 1927
• Státní okresní archiv v Lounech - Místní národní výbor Černčice (1945-1976), divadelní přehlídky v obci
s. 50 - 2 x foto přírodního divadla
s. 51 - foto Václava Jaroše s popisem: Za veškerou činnost ochotnického divadla v Černčicích stál Václav Jaroš, který byl činný nejen jako herec a režisér, ale byl i štědrým mecenášem. Pře 50 let svého života zasvětil ochotnickému divadlu, kde vytvořil řadu nezapomenutelných postav a stal se tak pojmem a významnou osobností.
s. 51 - foto neuvedené divadelní hry s popisem: Soubor nastudoval i náročné hry děl našich iu světových klasiků - Lope de Vegy, W. Shakespeara, Goldoniho, Moliera, Tyla, Jiráska, Kvapila, Stroupežnického, Hikmeta, Klicpery, Vrchlického, Voskovce a Wericha. Zůčastnil se i literárních soutěží a s pořadem k 30. výročí úmrtí Jiřího Wolkera, získal 1. místo v krajské soutěži.