Výstava LOUTEK A LOUTKOVÝCH DIVADEL
Regina Bittová
Výstava potrvá od 23.1. 2010 - 14. 2. 2010 v Galerii MěDK v Luhačovicích
Masarykova 950, 763 26 Luhačovice
Do pohádkového světa Vás zavede Výstava loutek a loutkových rodinných divadel v Luhačovicích.
Ze soukromých sbírek se představí různé typy loutek, maňásků, marionet a divadélka domácí i sériové výroby spolu s dekoracemi. Výstava bude doplněna replikami historických kostýmů zapůjčených ze souboru historických tanců Campanulla při DDM Luhačovice, knižní ukázkou a plakáty.
Další sekce výstavy bude historická reminiscence o zrodu prvního loutkového divadla v Luhačovicích, kdy se začalo hrát na staré poště a v bývalém Lidohotelu v improvizovaných podmínkách na počátku 20. století a Štěpána Karlovského, který vedl loutkářský soubor od roku 1940 – 1980. Za jeho působení o diváky nebyla nikdy nouze. Tento zájem prokazoval počet návštěvníků jenž pravidelně převyšoval kapacitu hlediště. Za dlouholetou a obětavou práci získal ocenění Zlatý odznak Josefa Skupy. Tuto vzácnou dobu nám připomenou původní plakáty divadelních představení a hlavně dochované, autentické zvukové záznamy loutkových her z let 1963 - 1972.
Současnost loutkového divadla bude na výstavě zastoupena loutkohercem a výtvarníkem Františkem Petrákem a jeho Teatrem Pimprle marionetto a originální kolekcí loutek žáků ZUŠ Luhačovice, loutkovým divadlem Josefa Káni a dalšími.
Výstava by měla návštěvníkům přinést poučení, zábavu i umělecký zážitek.
Výstava bude doplněná tématicky zaměřeným kulturním programem a doplněna výtvarnou dílnou pro mateřské školky ve spolupráci s DDM.
• Pátek 22.ledna 2010 v kině Elektra projekce filmu At´žijí rytíři
Historický, dobrodružný příběh skrývá v sobě humor, nadsázku a romantiku.
Martin z Vamberka čestný rytíř a otec pěti dětí je nařčen z čarodějnictví a loupeživých výprav. Odjíždí proto na královský dvůr hájit svoji čest. Nechá tvrz v rukou svého nejstaršího syna a jeho sourozenců. Jenže soused Albrechta z Krvenos netouží po ničem jiném, než se panství zmocnit. Podaří se dětem zvítězit nad mnohem silnějším nepřítelem? Toto tajemství budeme s hrdiny rozplétat v příběhu plném alchymie, rytířů a katapultů.
• Sobota 23. ledna 2010 v Galerii Elektra vernisáž výstavy
S úvodním slovem Romana Švehlíka, principála divadla Brod z Uherského Brodu a doprovodným programem ZUŠ oboru LDO pod vedením Reginy Bittové s ukázkou prstového loutkového divadla.
• Sobota 23. ledna 2010 v kině Elektra divadelní představení Sávitrí v podání Divadlo Líšeň z Brna.
Stínové loutkové divadlo s příběhem na motivy staroindické báje z Mahábháraty pojednává o lásce a síle princezny Sávitrí, která vysvobodí svého muže ze zajetí smrti. Výtvarná i hudební složka je volně ovlivněna orientálním divadlem a vytváří původní svébytný tvar - vizuálně silný obraz barevných pohyblivých stínů na velkém plátně.
Hra je určena širokému okruhu publika a všem věkovým generacím.
Zdroj: Luhačovické noviny 2010/1 str.7; autor článku: Regina Bittová
---------------
V Luhačovicích jsou k vidění staré loutky, maňásci a marionety
ČTK, 25.1.2010
Desítky loutek, maňásků, marionet a divadélek domácí i sériové výroby s dekoracemi jsou od soboty vystaveny v galerii městského domu kultury v Luhačovicích na Zlínsku.
Desítky loutek, maňásků, marionet a divadélek domácí i sériové výroby s dekoracemi jsou od soboty vystaveny v galerii městského domu kultury v Luhačovicích na Zlínsku. Výstavu s názvem "Loutka? Je jako člověk, ale člověk to není..." doplněnou replikami historických kostýmů a plakátů návštěvníci mohou zhlédnout do 14. února.
"Jde zejména o soukromé sbírky. Část výstavy je věnována zrodu prvního loutkového divadla ve městě," uvedla Gabriela Gergelová z luhačovického kulturního domu.
První loutkové divadlo v Luhačovicích začalo hrát v prostorách staré pošty a v bývalém Lidohotelu v improvizovaných podmínkách na počátku minulého století. Expozice připomíná osobnost Štěpána Karlovského, který vedl loutkářský soubor od roku 1940 do roku 1980. "Za jeho působení o diváky nebyla nikdy nouze, počet návštěvníků pravidelně převyšoval kapacitu hlediště," podotkla Gergelová. Současnost loutkového divadla zastupuje loutkoherec a výtvarník František Petrák a jeho Teatrem Pimprle marionetto a kolekce loutek žáků Základní umělecké školy Luhačovice.
I přesto, že vernisáž výstavy se konala dnes, již v pátek na expozici upozornil doprovodný program, a to projekce nového českého historického dobrodružného filmu Ať žijí rytíři, která se uskutečnila v kině Elektra. Dnes po slavnostním otevření výstavy návštěvníci mohli zhlédnout divadelní představení Sávitrí - magická stínová loutkohra na motivy staroindické báje v podání Divadla Líšeň z Brna.
ex divadlo.cz