VLACH, Jaroslav: Divadelní opony a sály v Žarošicích a okolí. Vlastivědný věstník moravský roč. 41, 1989, č. 1. Vydáno též jako separát, s.7.
V letech 1880-1910 Pěvecko-čtenářský spolek "Lumir" používal k pořádání divadelních představení místnost v obecním hostinci "U zlatého jelena". Prostory byly velmi stísněné. Zde ve své činnosti pokračoval divadelní kroužek odboru Národní jednoty. Teprve ve dvacátých letech po připojení průjezdu k hostinské místnosti prodloužil se sál asi o 3 m. Po adaptaci budovy Juliem Hausknechtem v roce 1937 byly rozměry sálu a jeviště tyto: Hlediště 9 m dlouhé, 9 m široké, 4 m vysoké. 140 sedadel a 25 míst k stání. Opona 520 X 310 cm. Jeviště 7 X 3,5 m. Nové jeviště v roce 1937 dodala firma Fr. Fert z Brna-Husovic v ceně Kč 6000,-. Kromě jevištních dekorací vlastnil odbor Národní jednoty množství rozměrných dekorací k historickým hrám v přírodě, jako středověký hrad s rozsáhlými hradbami, renesančníkapli a barokní zámek. Pozoruhodný byl dekorační obraz s výhledem na Prahus Hradčanami o rozměru 6 X 3 m, který sloužil jako výhled na toto panoráma z královské zahrady v historické hte od Josefa Jiřího Kolára "Smiřičtí". Tyto dekorace sloužily i k dalším velkým historickým hrám (účinkovalo v nich 80-100 osob), jako "Probuzenci" od Fr. A. Suberta, "Poslední Táborita" od Karla Herloše, Jana Turečka-Jizerského "Václav Myška z Hrádku" a dalším hrám. Jednotlivé díly těchto rozměrných dekorací zhotovovaly se na Vackově dvoře nebo pod jeho kůlnou a maloval je A. Kühn ze Slavkova, který byl do roku 1918 malířem dekorací ve vídeňském Dvorním divadle.
Omladina, založená roku 1911 hrávala divadelní představení v hostinci "U bílého kohouta". Prostory hostince jsou zachovány doposud. Do roku 1931 hrávali zde i ochotníci Jednoty čsl. Orla. Když v uvedeném roce vznikl Lidový dům, dostalo se těmto ochotníkům důstojného kulturního stánku, jakého tehdy nebylo v dalekém okolí. Rozměry hlediště: 14 m dlouhé, 8 m široké, 8 m vysoké. 256 sedadel, 40 míst k stání. Opona 6 X 4 m. Jeviště 8 m široké, 4 m hluboké, 6 m vysoké. Nové dekorace dodala firma Pepa Máca (nyní Divadelní služba) z Újezdu u Brna v hodnotě Kč 9 000,-, z kteréžto částky odpočítala za převzaté staré jevištní dekorace Kč 1 000,-. Později uvedená firma dodala další dekorace, takže celková jejich hodnota byla kolem Kč 12000,-. Škoda, že dekorace obou žarošických ochotnických spolků byly v průběhu let zničeny.