Vystoupení neslyšících zahájilo festival menšin
PRAHA 22. března (ČTK) - Aplaus i tiché třepání rukama nad hlavou jako potlesk pro neslyšící zažilo Národní divadlo v Praze. Čtyřdenní festival menšin Otevřená náruč zde totiž zahájily soubory Pantomima neslyšících S.I. z Brna a Nepanto z Prahy. Divákům se představili i studenti třetího ročníku výchovné dramatiky pro neslyšící brněnské Janáčkovy akademie múzických umění.
„Je to úžasné, že jsme na jevišti Národního divadla. Všechna jeviště jsou si ale tak trochu podobná. Největším zážitkem pro nás byl den, který jsme mohli strávit v zákulisí,“ řekl při zahájení festivalu Jan V. Kratochvíl. Sám se prý už nepamatuje, jak se k pantomimě neslyšících „připletl“.
Soubory představily osm etud, které pocházejí z jejich představení. Divákům tak chtěly ukázat širokou škálu výrazových prostředků. Publikum mělo možnost zhlédnout obrazy ze života pohanů, klaunčino seznámení s nápadníkem, či loutkovou pohádku, kde dřevěné hrdiny představovali samotní mimové.
Soubor Pantomima neslyšících S.I. (System International) vznikl v roce 1981 v Brně. Od té doby vytvořil 13 celovečerních her. Původně se věnoval pouze pantomimě. Později svá vystoupení obohatil i o prvky tanečního, pohybového a loutkového divadla. Uskupení tvoří sluchově postižení od studentského po vyšší věk. Soubor se pravidelně účastní domácích i mezinárodních festivalů, kde získal řadu cen.
Za ocenění považuje ředitel souboru Jindřich Zemánek i možnost vystoupit na první české scéně. Hostování podle něj ale znamená mimořádnou příležitost pro obě strany. Na jeviště i do hlediště se totiž dostanou lidé, kteří by jinak ve Zlaté kapličce nebyli.
Na scéně Národního divadla vystoupila také Bohnická divadelní společnost s představením Věra, Marie tančí. Po menšinách národnostních, etnických a zdravotně postižených by měla podle ředitele první české scény Daniela Dvořáka přijít v brzké době řada na menšiny jazykové.
Kateřina Krausová
Převzato z www.DIVADLO.cz