http://pardubice.idnes.cz/reditelka-muzea-rezignovala-kvuli-vystavene-opone-fxj-/pardubice-zpravy.aspx?c=A150407_173537_pardubice-zpravy_msv
Opona rozdělila chrudimské muzeum, ředitelka už kvůli ní rezignovala
8. dubna 2015 7:02
Záměr vystavit přes sto padesát let starou oponu, která doposud ležela v depozitáři, vyvolal rozkol mezi zaměstnanci chrudimského muzea. Případem se zabýval i hejtman Pardubického kraje.
Ředitelka Martina Vítková před vystavenou oponou, kvůli které nakonec...
Ředitelka Martina Vítková před vystavenou oponou, kvůli které nakonec rezignovala. | foto: Radek Kalhous, MAFRA
Když studenti pražské umělecké průmyslovky dostali nápad uspořádat v Regionálním muzeu v Chrudimi výstavu sbírkových předmětů, asi netušili, jaké události tam dají do pohybu a že vše skončí rezignací ředitelky muzea Martiny Vítkové.
Do jejich hledáčku se totiž dostala i vzácná secesní opona z poloviny devatenáctého století. Plánovali přitom expozici pouze předmětů, které mají inventární čísla až z jednadvacátého století.
„Opona je sice z padesátých let devatenáctého století, ale do inventáře se skutečně dostala až v roce 2001, proto se studenti rozhodli ji vystavit také,“ uvedla dnes již bývalá ředitelka muzea Martina Vítková.
Zajímá vás dění v krajích?
Za cenu jednoho vydání získáte všechny regionální přílohy.
Jenomže právě záměr studentů vystavit s moderními exponáty také secesní oponu se moc nelíbil odborným pracovníkům muzea. Podle nich by se zatím do opravy neměla vůbec vystavovat, protože hrozí její ještě větší poškození.
„Dostala jsem dokonce dopis podepsaný deseti odbornými pracovníky, v kterém mě žádají, abych vystavení opony ukončila. Já mám přitom v ruce posudek licencovaného restaurátora, který mi potvrdil, že vystavení oponě neublíží,“ řekla Vítková.
Zaměstnanci však zároveň napsali dopis hejtmanovi Martinovi Netolickému. Pardubický kraj je totiž zřizovatelem muzea.
„Spory zaměstnanců začaly už na konci loňského roku. Vygradovalo to sporem o oponu a následnou rezignací paní ředitelky ze dne 3. dubna,“ uvedl hejtman.
Město už přispělo, čeká se na pomoc kraje
Co svým záměrem studenti pražské školy způsobili, zaskočilo i je samotné. „Překvapilo nás, že zaměstnanci muzea oponu vystavovat nechtějí, protože ji to prý poškodí. Vždyť pokud se neukáže lidem, tak se ani neseženou peníze na opravu,“ uvedla studentka teorie umění Mariana Placáková.
Bez ohledu na názorové přestřelky se už muzeum pustilo do shánění peněz na opravu památky. Náklady se odhadují na 750 tisíc korun.
Žádost o pomoc dorazila i na kraj. „Víme, že je to vzácná památka, a jsme připraveni pomoci, i když částka nebude horentní. Tady by se mělo postarat hlavně město,“ uvedl hejtman Martin Netolický.
Chrudimská radnice už se k podpoře restaurování opony vyjádřila. Sto tisíc míří do muzea z městské kasy, stejnou sumou přispěje i starosta Petr Řezníček.
„Posílám letos padesát tisíc korun a příští rok stejnou částku na vyřešení této záležitosti. Opona je pro Chrudim tak vzácná a významná věc, že pokud mám příležitost se podílet na její obnově, nemohu ji nevyužít,“ uvedl Řezníček.
Dodal, že po rekonstrukci by měla opona viset v chrudimském divadle, kde by byla k vidění před každým představením, podobně jako v Národním divadle Hynaisova opona.
Ta chrudimská po desetiletí ležela pozapomenutá v muzejních depozitářích. Kdy se do sbírek dostala, není zcela jasné. Sloužila v bývalém městském divadle, na jehož místě dnes stojí funkcionalistická budova Komerční banky. Oponu vytvořil okolo roku 1850 Jan Kokeš.
Autor: mat
Zdroj: http://pardubice.idnes.cz/reditelka-muzea-rezignovala-kvuli-vystavene-opone-fxj-/pardubice-zpravy.aspx?c=A150407_173537_pardubice-zpravy_msv