From: Radim Jarošek [mailto:radim.jarosek@volny.cz]
Sent: Monday, October 13, 2003 8:46 PM
To: jarosek@ova.aopk.cz
Subject: Jakubčovice nad Odrou
Jakubčovice nad Odrou
Historie ochotnického divadla v Jakubčovicích po druhé světové válce se pojí především se jménem p.Cyrila Balhárka, který se již ve svém rodišti věnoval divadlu. Začal v obci získávat nadšené ochotníky a postupně připravoval poměrně náročnou hru „Vojnarka". Premiéru měla v r.1949, o rok později byla nastudována hra „Mír na samotách" se třemi reprízami i v okolních obcích a na jaře 1951 ochotníci připravili podáním i výpravou náročnou hru „Radúz a Mahulena". Postupně se ukazovalo, že bude zapotřebí přistoupit k úpravě jeviště a prostor pro uskladnění kulis a ostatních potřeb. Pro uskutečnění záměru přístavby byla vyhlášena peněžní sbírka. Celkem bylo od organizací a občanů vybráno 89 330,- Kč. Náklady byly snižovány všemožně - mnoho práce bylo odpracováno brigádnicky (více než 3100 hodin), z demolice neobývatelného domku byly získány krovy a střešní krytina. I přesto bylo nutno požádat záložnu o půjčku 50 000,- Kč. Za necelých sedm měsíců byla stavba včetně moderního osvětlení 2. prosince 1951 dokončena.
A pak již následovaly další hry: první z nich byly „Peníze" (ve čtyřech představeních) a mimo již zmíněných výše to byly - Poslední muž, Závěť, Rozkaz, Václav Hrobčický z Hrobčic, Divotvorný klobouk, Paní Marjánka matka pluku, Pro mír na samotách, Naše roztomilá Baruška, Gazdina roba, Jen na lékařský předpis a Slovo má babička. Tyto hry byly reprízovány 2 až 7x. Potřebné kostýmy byly zapůjčovány ze skladů divadel v Opavě a Valašském Meziříčí. Zájezdy se konaly s obtížemi, osoby i s doplňky rekvizit přepravoval nákladní automobil, který zapůjčoval zdejší kamenolom.
V rámci soutěže ochotnických kroužků v okrese jsme získali několik věcných cen - kancelářský nábytek, fotoaparát, televizi a promítací přístroj. Za nejzdařilejší vystoupení po stránce herecké i bohatostí výpravy byla hodnocena hra „Radúz a Mahulena" s největší návštěvností 360 sedících a asi 30 stojících diváků.
Do obce přijížděli hosté s divadelními vystoupeními, kabarety, kouzelníky a estrádami i z dalších míst - z Opavy, Lipníku, Oder, Vesnické divadlo Praha a také z okolních vesnic Spálova, Luboměře, Heřmánek, Louček i odjinud.
Se zprovoznění Československé televize do značné míry poklesla návštěvnost divadelních představení, což vedlo k útlumu divadelnictví ve vesnici. Malou účast zaznamenaly i provizorně promítané filmy, výstavky a přednášky různého zaměření.
Za zmínku stojí i skutečnost, že v Jakubčovicích byly dvě loutkové scény. Jedna sloužila škole a druhá byla přenosná pro příležitostné vystupování dětem rodičů pracujících na jednotlivých provozovnách podniků.
Ludvík Ambrož
Publikováno v časopise POODŘÍ 3/2001.