PŘEHLÍDKA DĚTSKÉHO DIVADLA
KULTURNÍ DŮM VÉSKY UHERSKÉ HRADIŠTĚ,
12. 4. 2018
Stalo se už příjemnou tradicí, že se v malém kulturním domě v uherskohradišťských Véskách koná každý rok v jeden dubnový den přehlídka dětských divadel místního kraje. Letos tomu tak bylo ve středu 12. dubna. Zúčastnilo se jí šest dětských divadelních souborů ze Zlína, Uherského Brodu, Kroměříže, Rožnova pod Radhoštěm, Uherského Hradiště a Vsetína. Čím se tento rok přehlídka vyznačovala a na čem se tříčlenný lektorský tým, ve složení Hana Volkmerová, Tomáš Volkmer (oba Divadlo loutek Ostrava) a Tomáš Doležal (SVČ Lužánky, Brno), shodl, byly kvalitní literární předlohy, které si soubory k inscenování vybíraly. Dalším pojítkem byla také převaha souborů složených z dětí, které s divadlem teprve začínají.
Přehlídku otevřeli žáci ze ZUŠ Zlín vlastní dramatizací literární předlohy Daniely Fischerové: Pohoršovna. Dramatizace, která vznikala dle slov vedoucí souboru Hany Markové na základě rozehrávání situací z knihy, byla velmi zdařilá. Souboru se podařilo vytvořit funkční a vygradovanou dramatickou strukturu. Soubor teprve sbírá své první zkušenosti s vystupováním a hraním na jevišti, což bylo patrné v nejistotě ve ztvárňování charakterů postav a jejich proměnách v průběhu děje, v hlasovém projevu, gestech i výrazech.
Druhý soubor ze ZUŠ Uherský Brod si vybral k divadelnímu zpracování dvě povídky Giny Ruck Pauquetové a uvedl je pod názvem Malé nádraží. Text byl vybrán s ohledem na věk a vybavenost dětských herců, pro které to bylo první vystoupení na jevišti a před diváky. Mnohé situace v povídkách se dařilo souboru nápaditě zdivadelnit, ale závěr druhé povídky se rozmělnil a „dvoreček“, kterým soubor obě povídky zarámoval, se zdál jako nadbytečný a nefunkční. Vedoucí souboru Roman Švehlík by rád k hotovým dvěma přidal ještě povídku třetí.
Kolektivní recitaci přivezl na přehlídku Recitačního souboru z Gymnázia v Kroměříži, který si také vybral texty Daniely Fischerové, tentokráte však šlo o poezii z knih Milión melounů a Tetovaná teta. Vedoucí souboru Irena Procházková sdělila, že teprve na textech začínají pracovat, což se také projevilo na jevišti tím, že některé z básní v předvedeném pásmu byly zajímavě a neotřele inscenovány a jiné ne. Recitaci doprovázela popisná gesta a nejasný výklad básní, což se podepsalo na rozpačitém vyznění celého pásma.
Další kvalitní literární předlohu od Martiny Drijverové: Sísa Kyselá si vybral soubor 11 Herzů z Rožnova pod Radhoštěm a inscenaci dal název
Kamaráda poznáš ... v nouzi? Soubor si našel v textu pro něj důležitá dvě témata, a to sofistikovanou pomstu a zapšklost vůči spolužačce, která je rodiči neustále dávána za příklad. Souboru se dařilo vést diváka především v tématu prvním, druhé se ukázalo až v závěrečné situaci, což bylo vzhledem k rozsahu látky málo. Potřebovali bychom jako diváci vědět více o ústřední postavě Sísy, abychom pak dokázali přijmout náhlou změnu vztahu hlavního protagonisty Honzy k ní.
Odpoledne jsme měli možnost vidět ještě dvě představení. Skupinku dětí šesti až sedmiletých ze ZUŠ v Uherském Hradištis povídkou O sedmi trpaslících a ještě jednom navíc Zdeňka K. Slabého a skupinu starších dětí ve věku okolo čtrnácti let s táborovým příběhem končícím tragicky s názvem Noční bojovka od Zuzany Frantové. Obě předlohy vybrány adekvátně vzhledem k věku a vybavenosti dětských herců. V prvním případě se dětem dařilo více rozehrávat situace a uvolnit se v hereckém projevu až v druhé půli představení. Pro druhé představení soubor nastolil žánr
hororu až traileru a dostal tak diváky do napětí. Dějově se však jednalo o smutný příběh nešťastné náhody, kdy se při noční bojovce v lese vážně zraní jeden z účastníků. Jako nešťastnou náhodu to však neberou ostatní účastníci, neboť ti záměrně způsobili, že tento účastník sešel z cesty. Mají výčitky a kladou si za vinu vzniklé neštěstí. Citlivé téma příběhu (pocit viny) a jeho forma (horor) se nedařilo souboru umně propojit a vzájemně se tloukli. Civilní výkony dětských herců nebyly zcela přesvědčivé a nekorespondovaly s hororovým laděním celé inscenace.
Porota vzhledem k mnohým výše popsaným kvalitám i nedostatkům udělila čtyři ocenění a vzhledem k nedokončenosti všech uvedených inscenací nedoporučila žádnou z nich na celostátní přehlídku dětského divadla Dětská scéna 2018 do Svitav.
Cenu poroty obdržely:
- soubor ZUŠ Zlín Jižní svahy s inscenací Pohoršovna za dramatizaci knihy Daniely Fischerové
- Divadelní soubor ZUŠ Uherský Brod s inscenací Malé nádraží za divadelní ztvárnění povídekG. R. Pauquetové
- Recitační soubor Gymnázia Kroměříž za inscenovanou poezii Daniely Fischerové v pásmu Malé rozhovory
- soubor 11HERZŮ z Rožnova pod Radhoštěm s inscenací Kamaráda poznáš ... v nouzi? za hledání témat v knižní předloze Martiny Drijverové Sísa Kyselá.
Velký dík za uspořádání celé přehlídky patří Martině Dörrové - vedoucí estetického oddělení DDM Šikula v Uherském Hradišti a jejímu týmu. Také Romanovi Švehlíkovi ze ZUŠ Uherský Brod za vedení diskusních klubů pro děti po celou dobu přehlídky a rovněž tak za výstavu fotografií vzniklých na zkouškách připravované inscenace Příběhy Toma Sawyera, která vhodně výtvarně zpestřila zázemí přehlídky.
Hana Volkmerová a Tomáš Doležal