XXXV. ročník národní přehlídky POHÁREK SČDO
Zdeněk Tesař
Ve dnech 14.–15. dubna 2007 se ve Velké Bystřici uskutečnila národní přehlídka monologů a dialogů Pohárek SČDO. Z oblastních kol se na festival probojovalo celkem 16 soutěžních výstupů. Národní přehlídka se vyznačovala především značným omlazením v řadách interpretů, což velice kladně hodnotili jak pořadatelé, tak i odborná porota. Ta zasedla ve složení Dušan Zakopal (předseda poroty), Eva Willigová, Ladislav Vrchovský a Zdeněk Tesař.
Kromě přílivu mládí do Pohárku zaslouží ocenění pestrost výběru přednesených dramatických textů. Co však bylo konstatováno jako největší přínos tohoto ročníku, je nesporné zvýšení kvality samotných soutěžních výkonů. Tento fakt je jistě zapříčiněn větším počtem přednašečů v oblastních kolech, kde pak poroty mají možnost vybrat z několika interpretů opravdu ty, jejichž výkon je nejzajímavější a umělecky hodnotný. Ve Velké Bystřici se proto mohly v ženském monologu utkat čtyři interpretky, v mužském monologu šest sólistů a v dialogu čtyři dvojice a dvě trojice herců.
V první kategorii – monologu žen porota odměnila druhým místem (třetí místo nebylo uděleno) Magdalenu Hniličkovou, nominovanou na přehlídku z Horšovského Týna, která se představila jako Antigona ze Sofoklova stejnojmenného dramatu. Vedle přesvědčivého výkonu mladé interpretky, kterým dokázala divákům sugestivně zprostředkovat vnitřní dramatiku postavy pomocí čistých hereckých výrazových prostředků a přesných gest, vyzdvihla porota i její práci s prostou rekvizitou a jevištním prostorem. První místo obsadila Jana Trojanová, vyslaná z oblastního kola v Hradci Králové, s textem Jeana Cocteaua Přelud z Marseille. Ceněna byla především její přirozenost a dokonalost civilního, vrstevnatého hereckého projevu. Dále se představily Vlaďka Slavíková a Johana Jančaříková.
Třetím místem v mužském monologu byl ohodnocen Jan Večeřa, vyslaný z Horšovského Týna, jako Popriščin z Gogolových Bláznových zápisků. Výborná byla stavba a koncepce výkonu. Druhé místo obsadil Petr Horák z lidové konzervatoře Ostrava, který vystoupil s tímtéž textem. Porotu zaujal jeho výklad postavy a herecké ztvárnění schizofrenního jedince, doprovázené soustředěným pohybem herecké postavy. Přirozeností, hereckou lehkostí a dokonalým zvládnutím textu přesvědčil Václav Vašák, vyslaný z České Lípy, jenž obsadil první místo v této kategorii se svou postavou Kuřáka z Learyho Cigár.V této kategorii se dále představili Ondřej Kopička, Juraj Háder a Aleš Kubát.
V dialogu se na třetím místě umístili Václav Kuneš a Václav Šafařík jako ředitel divadla a profesor Kulíšek ze hry bří Schönthanů Únos Sabinek po Česku. Porota kladně ohodnotila jejich vzájemnou partnerskou souhru na jevišti. Nominováni byli z přehlídky v Horšovském Týně. Druhé místo získali Jana Trojanová a Aleš Kubát, reprezentující východočeský region, za ztvárnění Plajznerky a Trepifajksla z Drdových Daskabátů. Zde porota ocenila spíše jednotlivé výkony než partnerskou spolupráci, a to především přirozené realistické herectví Jany Trojanové, které Aleš Kubát zpočátku sekundoval, aby se v závěru i on herecky prosadil. První místo patří Ludmile Panenkové, Lucii Stejskalové a Pavlu Panenkovi z DS Karel Čapek z Děčína (nominace Česká Lípa), jež zpracovali Podskalského Ženu v trysku století. Pozitivně byl vnímán hlavně lehký komediální přístup, který táhla především Ludmila Panenková. Dalším zajímavým výkonem byl zejména výstup Marie a Františka Živných se Soňou Klimešovu, kteří uvedli dialog ze zdramatizovaného textu A.R. Gurneye Sylvie. Dále soutěžili Zdeněk Hrbek a Pavel Dorazil, Eva Hrdličková a Richard Pospiech.
Porota udělila individuální ceny Ondřeji Kopičkovi za mladý herecký talent a Ludmile Panečkové za kvalitu mluvního projevu.