PŘEHLÍDKA DĚTSKÉ RECITACE
AŠ, 5. 4. 2018; AŠSKÁ LARITMA POPRVÉ
POETICKÁ
Až do Aše poprvé v historii se ve čtvrtek 5. dubna 2018 na svou krajskou přehlídku vypravili dětští recitátoři a recitátorky z Karlovarského kraje. Přehlídku v Aši připravila tamní ZUŠ Roberta Schumanna v Aši a příjemné a důstojné prostředí dětskému přednesu poskytlo nové ašské kulturní centrum LaRitma. V rekonstruované industriální budově našli dětští recitátoři nejen dva funkční a přednesu vstřícné sály, ale také byla k dispozici příjemná kavárna s občerstvením. Kulturní centrum LaRitma poskytlo prostor také pro neformální setkání a rozhovory, na což jinak často nebývá moc příležitostí. Také lektorské sbory obou částí získaly pro svou práci v LaRitmě dobré zázemí. Součástí klidné a dělné atmosféry byla také
péče kolegyň (Anny Pokorná, Pavla Hošková, Jolana Zacharová) z pořadatelské základní umělecké školy.
Přehlídka sama probíhala od ranních hodin ve dvou oddělených skupinách po dvou kategoriích se dvěma porotami. Plzeňský pedagog z Gymnázia Františka Křižíka František Kaska s herečkou Západočeského divadla v Chebu Pavlou Janišovou a pedagožkou Základní umělecké školy v Plané Terezou Pecharovou rozhodovali o oceněních pro první a druhou kategorii. Zajímavý byl rozhodně sbor přednášejících v nejmladší (první) kategorii: sedm hochů mezi třinácti přednášejícími - nabízelo své precizní přednesové dovednosti. Zajímavé také je, že v této kategorii bylo nejvíce dětí z běžných základních škol, u dalších již jasně převažovaly žáci literárně dramatických oborů ZUŠ. Z první kategorie se sice s postupy končí v krajském kole, ale to neznamená, že by v ní nebylo co oceňovat, právě naopak v první kategorii lektoři udělili celkem pět čestných uznání a cen za přirozený a artikulačně čistý vědomý projev a také přístup k výběru a interpretaci literárního textu (například Matyáš Nushart nebo Adéla Žibrická). Ve druhé kategorii ve druhé kategorii se letos zúčastnila patnáctka recitátorů a i tady bylo větší zastoupení menších škol, lektoři ocenili celkem šest recitátorů a do celostátního kola přehlídky lektoři doporučili za zaujatý a osobitý vyzrálý projev Lindu Bucharovou (Astrid Lindgrenová: Ronja, dcera loupežníka) a Jana Žibrického (Michelle Cuevasová: Jak mě zachvátila existenční krize).
Třetí a čtvrtá kategorie na premiérové ašské přehlídce představily již řadu zkušených a vyzrálých recitátorů a recitátorek u nichž se projevila zkušenost (řada účastníků prošla předchozími kategoriemi) především v kontaktu s publikem, přednášející pracovali s bohatou škálou prostředků, jež především u oceněných umožňovaly jednání slovem i interpretační postoj a osobní vklad k výslednému přednesu. Významnou roli také hrál často objevný výběr textů. Zvláště ve čtvrté kategorii byla řada vystoupení v opravdu vysoké kvalitě. Lektorský sbor obou nejstarších kategorií, který pracoval ve složení Pavla Sovová (hlasová pedagožka a ředitelka ZUŠ v Chrástu), Jindřich Skopec (herec Západočeského divadla v Chebu) a Roman Černík (pedagog Západočeské univerzity v Plzni a DAMU v Praze) po velkých diskusích nabídl postup ve třetí kategorii Adamu Petrákovi (Claudine Desmarteau: Být nebo nebýt světový; Daniil Charms: Brm, brm, brm) ze ZUŠ Ostrov a Nikole Michalákové (Daniela
Fischerová: Pohoršovna; Jacqueline Wilsonová: Všude dobře, doma nejlíp) z domácí ZUŠ Roberta Schumanna. Ve čtvrté kategorii do svitavské národní přehlídky získali právo na postup a reprezentaci Karlovarského kraje Karolína Joo (Irena Dousková: Chuligán; Petr Nikl: Mlžná pohádka)
ze ZUŠ Ostrov a Václav Ponikelský (Mark Haddon: Podivný případ se psem); Ivan Martin Jirous: Večer před svatým Janem) z ašské ZUŠ.
V drobném závěrečném ohlédnutí stojí za připomenutí, že se v Aši představili žáci z řady míst kraje a potěšitelné byly výkony účastníků i z malých škol (např. Habartov, Žlutice). Hlavními centry přednesu, soustavné práce s recitátory v kraji, která se prokazatelně zúročuje především ve vyšších kategoriích, jsou především základní umělecké školy a to již tradičně ZUŠ v Ostrově, ZUŠ Antonína Dvořáka v Karlových Varech a také domácí, ašská ZUŠ Roberta Schumanna.
První ročník ašské přehlídky uměleckého přednesu pro Karlovarský kraj nabídl nejen výborné výsledky soustředěné práce, ale přehlídka také poskytla prostor pro diskuse recitátorů a jejich doprovodu s lektory. Určitě je hodno připomenutí, že i město Aš přímo v osobě pana starosty (zúčastnil se vyhlášení výsledků) i podporou organizační vydalo jasný vzkaz, že si příležitosti pořádat to tvůrčí setkání váží.
Zažil a zapsal Roman Černík