KAMENNÝ PŘÍVOZ, okres Praha-západ
Kamenný Přívoz: Krajina kamení. Autorství opony je podle místní tradice přisuzováno čtyřem umělcům: Otakaru Nejedlému, Josefu Kojanovi a bratrům Fialovým. To však je sporné.
Od roku 1910 v obci působil Spolek divadelních ochotníků Tyl, jehož hlavním organizátorem byl starosta obce Václav Hora, majitel vzkvétající restaurace se sálem. Krátce jako režisér působil v souboru i místní rodák, herec kočovných společností, pozdější spisovatel Jan Morávek (1888–1958), autor próz z rodného Posázaví a lidových her.
O vzniku opony se v obci se vypráví, že ve dvacátých letech 20. století chodil Václav Hora na pivo do Žampachu, kde sídlil profesor Hampejs se svými žáky. Když žákům došly peníze, domluvili se s Horou, že namalují pro přívozské ochotníky oponu, aby si přivydělali. Těmito žáky měli být Otakar Nejedlý, Josef Kojan a bratři Fialové. Konfrontujeme-li ovšem tento tradovaný příběh s biografickými daty jeho aktérů, vyjeví se jeho nevěrohodnost.
JOSEF HAMPEYS (1859 Praha – 1911 Žampach) byl malířem a měl soukromou malířskou školu v Praze na Smíchově, v Kamenném Přívozu je pohřben.
OTAKAR NEJEDLÝ (1883 Roudnice nad Labem – 1957 Praha) byl slavným českým krajinářem. Soukromou malířskou školu Ferdinanda Engelmüllera navštěvoval v letech 1899–1901, ve dvacátých letech byl již renomovaným umělcem a roku 1925 byl jmenován profesorem krajinomalby na pražské AVU.
JOSEF KOJAN – nelze identifikovat. Nový slovník československých výtvarných umělců (Praha 1950) obsahuje pouze heslo o malíři a sochaři Janu Kojanovi (1886 Kojákovice na Třeboňsku – 1951 Mladošovice), který témata svých prací čerpal především ze svého rodného jihočeského kraje.
BRATRY FIALY nelze přesněji identifikovat. V úvahu by snad mohl přicházet Ferdinand Fiala (1888 Praha – ?), malíř, grafik a divadelní dekoratér.