Přeženou se Velikonoce a bude nejvyšší čas připravovat Krásenský zvoneček. Tato recitační soutěž žáků místních škol se bude letos poprvé konat ve dvou dnech a to 23. a 24. dubna. Důvody jsou prosté – jak jsme se přesvědčili v loňském roce, rozšíření soutěže o studenty středních škol a odborných učilišť bylo správné, způsobilo nám však časovou tíseň, s níž jsme se jen obtížně vyrovnávali. A navíc, řada těchto studentů do školy dojíždí a měli potíže s dopravou. Soutěž se konala v našem městě již řadu let a v loňském roce byla obnovena s tím, že byla poněkud pozměněna. Říkám-li poněkud, myslím tím nepatrně, neboť je založena na solidních základech. Budiž nám to důkazem, že i v dobách, kdy různí „dohlížitelé“ bedlivě sledovali, zda se neděje něco proti něčemu, dokázali kulturní pracovníci navázat na letité tradice města a organizovat akce, které nám mnohde záviděli a dodnes závidí.
Ostatně i dnes se objevují noví „dohlížitelé“, kteří by rádi rozhodovali, co je a co není ta jediná správná kultura. Pravda, dnes by již sotva mohli zakazovat a přikazovat, ale oni na to jdou od lesa. Šikovně operují tím, že jsou finanční problémy a proto nemůžeme dotovat tohle, kdežto tohle dotovat budeme. Netradiční divadlo i dětská recitace patří do kategorie nedotační. Vždyť k čemu jsou nějaká ochotnická divadla nebo umělecký přednes? Žádnou slávu nám to nepřinese a vydělat se na tom také nedá.
Ten však, kdo se alespoň jednou zúčastnil Krásenského zvonečku nebo jeho předchůdkyně Televizní baňky, kdo alespoň jednou viděl ten elán a odpovědnost, která se Bůh ví odkud v těch capartech bere, kdo alespoň jednou viděl, jak intenzivně prožívají svá první vítězství a porážky, kdo ví, kolik práce je nutno vynaložit, aby přednes byl opravdu umělecký, kdo ví, kolik hodin je potřeba obětovat nacvičení jedné jediné divadelní hry, ten ví, že jsou to aktivity potřebné. A to nejen proto, že ten, kdo se dá na kulturu, nemá čas vysedávat v hospodě.
Josef Fabián, Šipinky 4/1993
Jsem velmi rádi, že se nám podařilo navázat na tradici televizní baňky a rozšířit její skladbu o odborná učiliště a střední školy, ale zejména o základní školy z integrovaných částí města a škol z jeho okolí, které o účast projevily zájem.
Vzhledem k tomu, že není nutno obesílat za každou cenu soutěž družstev, že je možno poslat do soutěže i nadaného jedince (a že se to vyplácí dokázali si v SOU elektrotechnickém a v Rodinné škole, jejichž jediní zástupci jsou na medailových místech), je pro nás nepochopitelná absence některých škol. Mrzí nás, že se letos soutěže nezúčastnila ZŠ Žerotínova a že se soutěže nezúčastňuje největší městská škola – ZŠ Křižná.
Josef Fabián, hodnotící zpráva