1998 byl založen Divadelní a osvětový spolek Fikar.
Předseda učitel Antonín Janda.
Navázal na činnost stejnojmenného čtenářsko-ochotnického spolku, který působil v Nadějkově v letech 1898–1964. Nazván byl na počest místního vlasteneckého faráře, starosty a prvního poštmistra Antonína Čechoslava Fikara (1812–1866).
1999 Ministerstvem vnitra potvrzeny stanovy.
Principál spolku – Z. Černý, zpočátku měl spolek 21 členů.
Hlavním cílem souboru bylo obohatit společenský a kulturní život v obci a zapojit do něj veškeré obyvatelstvo, především děti a mládež.
Součástí souboru byla "loutkoherecká trupa", v níž se děti podílely na vyřezávání loutek a také v ní hrály.
Spolek pořádal v Nadějkově ochotnická loutková i činoherní představení. Principálem spolku Zdeněk Černý, zvolen starostou.
1999
C. S. Lewis: Velký rozvod, režie farář T. G. Biňovec;
Karel Pippich: Slečna nakladatelka;
Jan Nepomuk Štěpánek: Kýž bych se byl neoženil! (fraška);
Rudolf Provazník: Kouzelná knížka (hrály školní děti);
Loutkové operetky Červená Karkulka a Perníková chaloupka, hrály děti pro děti;
Na skautské Mikulášské besídce: Legenda o sv. Mikuláši, stínové divadlo.
V roce 1999 získal principál spolku Fikar Zdeněk Černý ocenění v jihočeském kole soutěže o Vesnici roku.
Počet členů narostl na 48, z toho polovina dětí.
Vyvrcholením sezony byly každoročně Fikarské slavnosti.
Základem programu byla vždy nová premiéra Divadelního spolku Fikar, dále loutkové hry dospělých i dětí.
Doplňovaly je divadelní i hudební soubory z blízkého i vzdálenějšího okolí, až na výjimky amatérské.
2000 – Fikarské slavnosti:
Derniéra hry J. N. Štěpánka: Kýž bych se byl neoženil.
Jan Werich: Lakomá Barka (loutkovou pohádku hrály děti pro děti).
Franta Nebojsa (loutkovou pohádku hrály děti pro děti, autor nezjištěn).
Popelka (pohádka zahraná školními dětmi).
Premiéra spolku Fikar – Ferenc Futurista, Jára Kohout, J. Neuberg: Max a Moritz.
2001
Velikonoční Pašije s loutkovou hrou v kapli sv. Maří Magdaleny u Jistebnice.
Fikarské slavnosti:
podle Hanse Sachse(?): Baba a čert (loutkovou pohádku hrály děti pro děti).
Stanislav Oubram, Vlastimil Novák: O mlynáři Jankovi a Cecilce ze zámku aneb lesní pohádka (školní děti).
Premiéra – Ladislav Hánek: Milenka pana Brumlíka.
2002
Velikonoční Pašije s loutkovou hrou ve Spáleném Poříčí a v kapli sv. Maří Magdaleny u Jistebnice.
Fikarské slavnosti:
O zakleté princezně (školní děti);
E. A. Longen, Vlasta Burian: Hajný v lese usnul, režie arch. Jiří Jiroutek (jeden ze dvou chalupářů v souboru), premiéra spolku Fikar. Hráli – Zdeněk Černý, principál (roli obchodníka Rosenzweiga), farář Petr Konstantin Mikolajek (hl. roli hajného Hunderšmonce), Dalibor Votava, Marie Kvasničková (hraběnku).
J. a H. Lamkovi: O veselém hrobaři (loutkové představení hrály děti pro děti).
2003
Loutková odpoledne: Červená Karkulka, Perníková chaloupka, Franta Nebojsa, Kašpárek starostou.
Velikonoční Pašije podle sv. Marka - loutková hra jako součást mše v kostele sv. Martina v Sedlčanech a v kapli sv. Maří Magdaleny nad Jistebnicí,
Reprízy:
Milenka pana Brumlíka (Nadějkov a Božejovice); Hajný v lese usnul (Chyšky, Nadějkov a Božejovice); O veselém hrobaři (pro ZŠ Chyšky); Baba a čert (v Prčici a na folklorních festivalech v Kovářově a Českých Budějovicích); Červená Karkulka a Perníková chaloupka (Chyšky a Božetice).
2004
Norman Robbins: Do hrobky tanečním krokem. Česká premiéra, 2005 doporučení z Trhových Svin na NP na 1. místě. "Tato detektivní komedie Normana Robbinse v překladu Alexandra Jerie měla v Nadějkově 16. 11. 2004 českou premiéru... Za ozdobu inscenace v její herecké složce, která jako celek vykazovala silný nadprůměr, považuji především tři výkony. První byla postava homosexuála Vernona, kterého vynikajícím způsobem ztvárnil Pavel Dvořák. Dále postavu právníka Mortimera Crayla..." (Hruška)
Fikarská loutkohybná trupa: podle Boženy Němcové: Čertův švagr.
Repríza – Do hrobky tanečním krokem (v Božejovicích).
Premiéra – Josef Skružný, Břetislav Ludvík: Lázeňská víla (1. a 2. premiéra v Nadějkově, reprízy v Božejovicích, Zhoři, Chyškách a Veletíně).
Velikonoční Pašije u sv. Maří Magdalény nad Jistebnicí.
Prokop Chocholoušek: Pan Šimon z Vrchotic, hrály školní děti o pouti.
2005
Premiéra – Carlo Goldoni: Poprask na laguně.
Loutkové odpoledne: Kašpárek starostou, Kašpárek a čaroděj (více autorů stejnojm. pohádky).
Reprízy – Norman Robbins: Do hrobky tanečním krokem (Veletín, Chyšky a Božejovice); Kašpárek starostou a Franta Nebojsa (na Kovářovských folklorních slavnostech, cyklomarotonu v Jistebnici a divadelních slavnostech v Táboře).
Účast na přehlídce venkovských ochotnických souborů v Trhových Svinech.
2006
Premiéra – William Wig: Masér v dámské lázni, americká veselohra o třech jednáních (...i v době prohibice a přísných mravů si leckdo zahřeší...).
Loutkové divadlo – Ludmila Tesařová: Vodníkova Hanička.
Reprízy – Poprask na laguně (Božejovice, Kovářov, Jistebnice, Chyšky, Činoherní klub Praha, Mrač, Veletín); Masér v dámské lázni (Ražice, Oldřichov).
Svépomocí a dík sponzorským darům svých členů postavil spolek v sále hospody nové pódium. Ve spolupráci s obcí a sdružením Zachovalý kraj zprovoznil spolek naučnou stezku Nadějkovsko.
2006(?) měl spolek Fikar 52 členů, mezi nimiž je i několik chalupářů z Prahy a Tábora.
2007
Účast na KP Trhové Sviny s hrou Williama Wiga: Masér v dámské lázni (premiéra 2006) v režii Jiřího Jiroutka. Jaroslav Souček zde získal čestné uznání (tzv. "Joskar" – Jihočeský Oskar) za roli notáře Brandese.
Premiéra – Philip King, Falkland L. Cary: Velká zlá myš, režie: Jiří Jiroutek. V březnu 2008 hráno v Božejovicích, též na přehl. vesnických souborů v Trhových Svinech – doporučení na celostátní přehlídku ve Vysokém nad Jizerou, J. Jiroutek čestné uznání za režii, B. Dvořáčková a J. Souček cena za herecké výkony.
2008
Premiéra – Ken Ludwig: Lo Stupendo aneb Tenor na roztrhání.
Pavla Wenigová: Čert a Káča, loutkové představení.
Stálým režisérem všech divadelních her byl Jiří Jiroutek, který se věnoval též dramaturgii a scénografii. Dramaturgii dělal i J. Souček a M. Dvořáková.
2008 měl spolek 54 členů.
2009
Účast na KP Trhové Sviny s hrou Lo Stupendo aneb Tenor na roztrhání (premiéra 2008), Jar. Souček dostal cenu za roli Saunderse.
2010
Účast na KP Trhové Sviny s hrou Ladislava Hánka: Milenka pana Brumlíka (premiéra 2001, obnovená 2010), režie Jiří Jiroutek.
2011
Premiéra – Ray Cooney, John Chapman (překlad Jiří Zdeněk Novák): Vydrž, miláčku. Režie Jiří Jiroutek. Účast na KP Trhové Sviny.
Peter Shaffer: Černá komedie.
2012
Účast na KP venkovských DS, Trhové Sviny s hrou Černá komedie (premiéra 2011) – cenu obdržela Božena Dvořáková za herecký výkon v roli sl. Furvivalové, čestné uznání Jakub Veselý za herecký výkon v roli Bridsleye.
2013
Norman Robbins: Hrobka s vyhlídkou. Účast na KP venkovských DS, Trhové Sviny – čestné uznání Mirce Dvořákové za herecký výkon v roli Moniky Tombové.
Premiéra – Jaroslav Žák, Miloš Stránský: Kouzelné rukavice. Účast na KP Trhové Sviny 2014.
2014
Premiéra – Jan Váchal: Paní Fantomasová se zlobí.
Premiéra – Tomáš a Tereza Machkovi: O Nirdhanátovi.
2015 - Jan Váchal: PANÍ FANTOMASOVÁ SE ZLOBÍ aneb Zločin v muzeu čerstvého umění, r. Jiří Jiroutek. Účast na KP venkovských DS, Trhové Sviny.
2016 - Rudolf Trinner: HOLKA ODJINUD, r. Jiří Jiroutek. Účast na Činoherní klub uvádí 29.5.2016. Účast na KP Trhové Sviny.
2017 - Noel Coward: Rozmarný duch, r. Jiří Jiroutek. Účast na KP venkovských divadel Trhové Sviny - čestné uznání za herecký výkon Hansee Charypar a Jitka Pincová ml.
2018 - Michael Coony: HABAĎŮRA aneb NÁJEMNÍCI PANA SWANA, r. Jarda Souček s pomocí celého kolektivu spolku Fikar. Účast na KP venkovských divadel Trhové Sviny - cena za herecký výkon Jean J. Černý a čestné uznání za herecký výkon Hansee J. Charypar a Maruška Kvasničková.
2019 - Antonín Procházka: Ve státním zájmu. Účast na KP venkovských DS Trhové Sviny - cena souboru za hudební dramaturgii a čestné uznání za herecký výkon Božena Dvořáková. Účast na ObP Táborská opona, Tábor.
2022 - Zdněk Kozák: O BEDŘIŠCE A KAJETÁNOVI, r. soubor. Účast na KP venkovských DS Trhové Sviny.