Libčany - rodná obec Matěje Kopeckého (1775-1847, loutkář, nejvýznamnější představitel loutkového obrozenského divadla) a akad. malíře Vojtěcha Sedláčka (1892-1973).
Nejstarší zmínky o ochotnickém divadle v Libčanech se objevují počátkem 2. poloviny 19. století.
V Libčanech se hrávala divadla v přírodě od nepaměti, většinou v Radíkovickém písníku, nebo ve Hvozdnicích u Libušiny studánky.
Záznamy o bohaté činnosti souboru jsou zachovány teprve od roku 1918, režírovali Karel Morávek, p. Sadil, p. Gregora, František Michálek.
Z období 1918 - 1952 je k dispozici "Seznam her Karla Morávka.
Ve 30. letech v Libčanech nebyl samostatný ochotnický spolek. Ale místní ochotníci byli aktivní, často se zapojovaly celé rodiny.
Hrálo se, když si některá organizace potřebovala přivydělat, řekla některému režisérovi (Karel Morávek, ale i učitel František Michálek, František Macháček i Josef Havlíček). ...Většinou to bylo pod hlavičkou Sokola a hasičů, ale i DTJ - Dělnické tělovýchovné jednoty, a agrární dorost.
Od roku 1929 střídavě uváděli režiséři Karel Morávek a František Michálek jednu hru za druhou.
1930 MOK.
Za německé okupace byly všechny organizace kromě hasičů zakázány. Povolena byla mládež Národního souručenství a Hasiči, hrálo se tedy pod nimi.
V té době byly v libčanském ochotnickém divadle tři frakce. V první byl učitel Josef Michálek se Šrajerem a bývalými Sokoly. ve druhé byl Havlíček a Mareš, kteří si libovali v operetách, ve třetí Karel Morávek a Jiří Paukert spolu s hasiči.
Úspěšná divadelní představení vedla k porozumění mezi ochotníky. Učitel František Michálek inicioval sjednocení, po několikerém jednání byl v Libčanech založen samostatný ochotnický spolek s názvem J. K. Tyl. Předsedou zvolen Jaroslav Macháček, jednatelem Josef Šrajer a hospodářem 19letý Jiří Paukert. Režiséry byli jmenováni: Josef Michálek, Karel Morávek, Havlíček, Jiří Paukert.
Naprosto mimořádná a svou výpravou unikátní byla ve 40. a 50. letech libčanská divadelní představení v přírodě, ve kterých hostovali pravidelně přední členové Národního divadla v Praze. Bylo jich celkem 9, v úzké spolupráci je režírovali Karel Morávek a Jiří Paukert, zhlédlo je celkem cca 45 000 lidí. Kompars byl zajišťován z okolních obci Želí, Hvozdnice, Radíkovice, Těchlovice, Lhota a Roudnice. Do technických a pořadatelských skupin byli zapojeni prakticky všichni občané z Libčan. Tato vpravdě unikátní představení by nebylo možné realizovat bez účinné pomoci všech složek v obci, zejména pak hasičů a místní továrny, jejíž tehdejší ředitel měl pro divadlo mimořádné pochopení.
Toto slavné období libčanského ochotnického divadla skončilo rokem 1960. Za tu dobu, tedy 1918-1960 bylo sehráno více než 100 divadelních her.
1983 činnost skončila.
1958 Mládežníci (někteří z nich kolem roku 1950 hráli v dětském školním souboru, který Jiří Paukert vedl) požádali herce a režiséra Jiřího Paukerta, aby s nimi nacvičil nějakou hru. Vyhověl a v průběhu let 1958-1959 s nimi nacvičil 2 hry. Hráli pod hlavičkou SČM (Svaz československé mládeže). Po odchodu J. Paukerta z Libčan spolupráce a zřejmě i činnost souboru ustala.
Na počest Matěje Kopeckého je od roku 1974 pořádána každoročně o listopadových nedělích v libčanské obecní hospodě "Loutkářská přehlídka o cenu Matěje Kopeckého", které se účastní loutkářské soubory Východočeského kraje, posléze Královéhradeckého kraje. V pamětní síni na obecním úřadě je loutkářský koutek, který přibližuje různá období českého loutkářství a rod loutkářů Kopeckých.
1979-1982 Dětský loutkářský soubor Matěj Kopecký Základní školy. Vedoucí souboru paní učitelka Vlasta Bursová, rovněž organizátorka Loutkářské přehlídky O Cenu Matěje Kopeckého, za občasné odborné pomoci Matěje Kopeckého či Mirky Kostřábové z divadla Drak v Hradci Králové. V letech 1989-1990 pokus o oživení činnosti.
V letech 2007-2009 pracoval při Základní škole Libčany dětský divadelní soubor pod vedením učitelky Michaely Šimákové. V těchto letech se účastnil krajské přehlídky Dětská scéna Hradec Králové. V letech 2016/2017 se o oživení pokusila paní učitelka Jana Srpková.