Ochotnické divadlo na Pátku
Dnes se již v Pátku nad Ohří nepořádají divadelní představení, bývaly ale doby, kdy místní ochotnický soubor sehrál nejednu divadelní hru.
Vše začalo v posledním roce minulého století, přesněji 14. 3. 1899, tehdy byl okresním hejtmanství schválen první divadelní soubor z Pátku. Jmenoval se Čtenářsko ochotnický spolek Karel Havlíček Borovský. Jak lze vytušit z jeho názvu, mělo toto dobrovolné sdružení dva cíle. Prvním bylo zřízení a provozování veřejné knihovny. Druhým pořádání divadelních vystoupení a také v neposlední řadě plesů.
Historie tohoto spolku se dnes již těžko mapuje. Od jeho založení až do roku 1928 se zachovala jen jediná listina a to knihovní řád veřejné spolkové knihovny z roku 1915. Existuje také fotografie z divadelního představení Cikánská svatba z února roku 1917, ale dnes se již nedá říci, zda na fotografii jsou skutečně ochotníci ze zmíněného spolku.
Od roku 1928 lze sledovat historii spolku podrobněji a to proto, že se zachovala jednatelská kniha. Do ní byly v letech 1928 až 1947 zaznamenávány příjmy a výdaje spolku a jsou zde také zápisy ze schůzí zábavního odboru Čtenářsko ochotnického spolku K. H. Borovského.
První divadelní hra, o které je v knize zmínka, se hrála 24. 3. 1929, jmenovala se Na statku a v chalupě. Další představení odehráli pátečtí divadelníci o měsíc později a byla to hra Samochorobné květy.
Následující rok nastudovali herci po vedením místního režiséra Václava Mrvy hru Falešná kočička. Ta byla tak úspěšná, že s ní hostovali i v nedalekých Volenicích.
Na Pátku nehráli divadlo jen místní ochotníci, dvakrát zde hostovali i herci z lounského divadelního spolku Alois Jirásek. Poprvé to bylo 1. 3. 1931, kdy hráli hru Slunéčko přišlo k nám. Podruhé vystoupili v roce 1937 na silvestrovském bále.
Většina divadelních produkcí se konala v sále místního hostince, kterému se říkalo U Janeckých. V roce 1930 se zde hrála hra Josef Kajetán Tyl a pro mikulášský bál nastudovali herci několik krátkých scének. V roce 1932 sehráli místní divadelníci dvě hry a to Kdo nemiloval, nežil a Hrníček štěstí.
Následující rok hráli hru Máje, ta byla v několika směrech odlišná od všech předcházejících, byla totiž inscenována v přírodě, na místě zvaném V poustce.
Členové zmíněného spolku nastudovali každý rok nejméně jednu divadelní hru. V roce 1934 to byla hra Naši bratři. O rok později Arcikněz a Zvony a také několik krátkých scének na silvestrovském bále. Výtěžek z tohoto představení byl věnován místnímu sboru dobrovolných hasičů.
Od roku 1937 hráli pátečtí divadelníci i operety například Odtroubeno (rok 1937), Bludička (1937) a U Panského dvora (1941).
I v temných dobách, na začátku druhé světové války, se na Pátku hrálo divadlo. Nebylo to však jednoduché, dokládá to několik listin, které se z té doby zachovaly. Jsou to například povolení k provozování divadla a také cenzorské zásahy do připravovaných her. Po překonání těchto překážek byly v roce 1942 sehrány dvě divadelní hry Palackého třída 27 a Jedenácté přikázání.
Další činnost Čtenářsko ochotnického spolku K. H. Borovský však válka přerušila. Byla obnovena až v roce 1947, kdy spolek pořádal dvě taneční zábavy a jedno divadelní představení. Jednalo se o hru Královský polibek hranou v prosinci toho roku.
A to již byl konec zajímavého sdružení, které zaniklo v temných padesátých letech, a po kterém zůstalo jen nemnoho vzpomínek, fotografií a listin.