Pátý sloupek Jana Duchka.
Z čiré zvědavosti jsem si druhdy přečetl několik čísel Zpravodaje z roku 1990. Převažujícím motivem bylo přemýšlení o tom, co vlastně s Jiráskovým Hronovem dál v prostředí nově nabyté svobody, což je vzhledem k ročníku pochopitelné. Taky skutečnost, že periodikum je zčásti ve slovenštině, sice v první chvíli vyvolá „a jo, vlastně“ efekt, ale nepřekvapí – a krom jistého sentimentu, který se bude patrně lišit dle čtenářova věku, z toho asi nic moc neplyne.
Co mě ale donutilo k dalšímu průzkumu, byl dopis divačky redakci ohledně cen vstupného, který Zpravodaj otiskl. V nepokrytě jízlivém tónu se pisatelka podivuje, jak je možné, že vstupenky na Jiráskově Hronově stojí dvanáct i osmnáct korun československých. Ano, počátek devadesátých let je nesporně obdobím, kdy jsme se teprve učili, že některé statky mají svoji ekonomickou cenu. Ostatně v příspěvku zazní na konci i sžíravá otázka: „Že by tu někdo na festivalu vydělával?“ Nevím, jestli jsme za těch pětatřicet let tak docela překonali étos, že na kultuře se vydělávat nesmí, ale domnívám se, že otázka, zda někdo náhodou na amatérském divadle nebohatne, je roztomile archaická. Mnoho z nás si zkusilo pořádat nějaký festival nebo provozovat amatérský divadelní soubor a upřímně, tahat drobné z kašny a zálohované lahve z kontejneru na sklo je určitě výnosnější (jakkoli se mi k tomu nepodařilo dohledat studii ČNB ani data ČSÚ).
Současné ceny vstupenek na Jiráskově Hronově jsou nejčastěji 80 a 100 Kč. Levnějších vstupenek tak můžete z průměrné mzdy pořídit 541 oproti 264 z roku 1990 a dražších 433 oproti tehdejším 176 ks. Pokud si chcete užít svůj oblíbený soubor sami, můžete tak za jednu výplatu skoupit celé Jiráskovo divadlo, zatímco dříve byste museli zvolit jen představení v Sokolovně. Na tomto festivalu se vaše kupní síla více než zdvojnásobila, vstupenky na profesionální produkce naopak mírně podražily. V roce 2022 průměrná cena lístku do profesionálního divadla 360 Kč způsobovala, že si jich příjemce průměrné mzdy mohl dovolit o 17 méně (115 vs. 132).
Nakonec Zpravodaj sám stál celé 2 Kčs, tedy 5 tehdejších rohlíků a 4/5 lahvového piva. Za průměrnou mzdu jste tehdy mohli koupit 1585 Zpravodajů, loni to bylo již 2167. Co budete s tolika výtisky Zpravodaje dělat, věru nevím, budeme však moc rádi, pokud alespoň jeden od každého čísla přečtete. Osobně jsem pak potěšen, že naše redakce podobný dopis nedostala a že na Jiráskově Hronově se tolik neřeší, kolik představení stojí, jako spíš za co.
DUCHEK, Jan. Trocha čísel. Pátý sloupek Jana Duchka. Online. Web Jiráskův Hronov 7. 8. 2024. Dostupné z: https://jiraskuvhronov.eu/trocha-cisel [cit. 2024-08-22]