BLUDOV o. Šumperk
Činnost byla zahájena v roce 1898 - divadelní odbor TJ Sokol (hra Modlitba na hřbitově) - později i OREL s divadelním kroužkem Svatopluk. Sokol uváděl historické hry (Mistr Jan Hus, Lešetínský kovář), Orel dával přednost lehčímu žánru, operetám. V Sokole režíroval Augustin Kvapil, Rudolf Kordas, režiséry v Orlu byli Jan Konečný , Teodor Březina a Josef Straka. Oba soubory pracovaly pravidelně, měly stálý počet kvalitních herců, zacvičovaly mladé lidi a vzájemně si hlídaly konkurenci.
V roce 1924 působily tři soubory - Sokol, který hrál ve vlastní sokolovně - Orel, jehož soubor Svatopluk hrál v Národním domě - Sociální demokracie, stavovské sdružení studentů hrálo v hospodě Na nové.
Na ochotnickém divadle se podíleli učitelé Eduard Raška, Edmond Švec a Václav Blažek
Hry v přírodě: louka u Revizí - hru Jánošík sledovalo 1 500 diváků sedících na stráni nad cestou z nádraží. Zahrada hostince Na nové - historická hra Jan Výrava ze selského povstání s velkým obsazením. Zahrada Březinova statku - hra Psohlavci
Na Zámečku - hry Lešetínský kovář a Mistr Jan Hus. V Gryngleti - hra Trampoty hajného Klobáska.
Do roku 1939 měly soubory bohatou činnost a ročně předvedly 2 až 3 premiéry. Hostovaly i v okolních obcích. Během okupace byla činnost přerušena. Po roce 1945 byla divadelní činnost provozována jen Sokolem a Orlem se zaměřením na estrády s orchestrem Jana Konečného. Zkoušky probíhaly 3x týdně v spolkové místnosti národního domu (nyní KD), kde byl i klavír a kde se v zimě topilo. Výborné dekorace u všech inscenací: Radúz a Mahulena (vybudována kašna s vodotryskem), Moudrý husar (hra se zpěvy uvedená ihned po válce s velkým úspěchem v Zábřehu a Červené Vodě). Hrálo se i v jiných obcích např. hra Cikáni v Dubicku, Krumpachu, Hrabenově, Starém Městě. Hra: Maryša v Šumperku. Jako společné představení Orla a Sokola byly po válce uvedeny hry Noc na Karlštejně, Ďáblice, Lucerna, Čtvero ročních období. Další hry uvedl již jen Sokol: Oblaka, Karel IV. a cikáni, Páter Vojtěch, Maryša (hrána v parku) , To byl český muzikant
Velkou tradici mělo v Bludově i loutkové divadlo provozované Augustinem Kvapilem - vše dělal sám (zhotovil jeviště, vyřezal loutky na profesionální úrovni, oblečky zhotovila jeho žena švadlena). Hrával v soko-lovně za směšné vstupné 0,5 Kčs pro všechny zájemce z Bludova i okolí. Po roztržce v záležitosti jeho 60. výročí narození,kdy si vedení Sokola nevzpomnělo, ze Sokola v roce 1957 vystoupil a hrál v horním sále hostince Na nové. V jeho souboru hrálo dost mladých lidí bez ohledu na příslušnost k Sokolu či Orlu (ten byl později celostátně zrušen). (Smyčková)
Vzpomínala M.Krobotová, J.Pazourková, J.Sedláček. Publikace: “50 let Sokola v Bludově”.
Činnost byla zahájena v r. 1898 - Divadelní odbor TJ Sokol - hra Modlitba na hřbitově. Později i Orel div. kroužek Svatopluk
Sokol: Historické hry: Mistr Jan Hus, Lešetínský kovář
Orel: lehčí žánr, operety.
1924 tři soubory: Sokol - hrál ve vlastní sokolovně, Orel - Svatopluk - v Národním domě, Sociální demokracie - hosp. Na nové Stavovské sdružení studentů.
Hry v přírodě: Jánošík, louka u Revizí pod strání-1500 diváků z celého okolí; Jan Výrava-Zahrada Na nové; Psohlavci-zahrada Březinova statku; Lešetínský kovář Soc. dem. na Zámečku. Soubory měly bohatou činnost (Sokol,Orel), ročně 2-3 premiéry. Do r. 1939-během okupace činnosti přerušena. Po .r. 1945 v rámci divadelní činnosti Sokola a Orla pokud nebyla činnost ukončena jen estrády (orch. Jana Konečného). (Medlík)
KROBOTOVÁ, Marie: Ochotnické divadlo v Bludově. Bludovan 3/98. Vzpomínka. 1 str. kART