V Chrudimi je vystavena jedna z nejstarších divadelních opon v ČR
Regionální muzeum v Chrudimi vystavilo jednu z nejstarších dochovaných divadelních opon v České republice. Pochází z poloviny 19. století a po desetiletí ležela pozapomenutá v muzejních depozitářích. Kdy se do sbírek dostala, není zcela jasné. Sloužila v bývalém městském divadle vytvořeném z dřívějšího špitálního kostela, na jehož místě dnes stojí funkcionalistická budova Komerční banky, řekla ČTK ředitelka muzea Martina Vítková.
"Byla vytvořena okolo roku 1850 Janem Kokešem, protože předchozí opona shořela. Je to druhá nejstarší opona Chrudimska a jediná dochovaná. Nahrazena byla v 90. letech 19. století secesní oponou, která se rovněž nedochovala," uvedla Vítková.
Opona s vlasteneckým námětem Libušiny věštby patří do slavné éry chrudimského ochotnického divadla. Při její první prezentaci byl v roce 1854 přítomen autor hudby k české hymně František Škroup a dirigoval svoji Chrudimskou ouverturu. V Chrudimi vystupoval také autor slov hymny Josef Kajetán Tyl.
Autor malované opony o rozměrech 4,9 na 7,7 metru Jan Kokeš vystudoval Akademii výtvarného umění ve Vídni. Od roku 1850 působil v Chrudimi jako portrétista a malíř sakrálních obrazů. Na oponu vyobrazil knížete Kroka s jeho třemi dcerami a Pražským hradem v pozadí, boční strany lemují postavy karyatid. Na spodním lemu je ještě připevněna původní dřevěná lať pro zatížení a vyrovnání.
Po zhruba 160 letech od vzniku je opona v poměrně špatném stavu. Barvy vybledly, místy i popraskaly, na několika místech je poškozená. Muzeum proto připravuje veřejnou sbírku na její zrestaurování, náklady se odhadují na přibližně 750.000 korun. Příspěvek již přislíbila radnice i starosta ze svého osobního fondu. V budoucnu by opona mohla být umístěna v Divadle Karla Pippicha. V muzeu bude vystavena zhruba do poloviny května.
vydáno: 31.3.2015 15:36 | autor: ČTK: dos, dvd