Mnichovo Hradiště: Korespondence s hostujícími prof. umělci 1889
17.6.1889 Dopis Jindřicha Mošny předsedovi spolku.
s. 1: přijímá pozvání, navrhuje program k výběru.
s. 2: uvádí tituly k výběru jednoaktové hry a provede řadu sólových výstupů. " Musí být připraven klavír nebo pianino, třeba by mohlo být harmonium, a někdo kdo dovede z listu hrát, jsou to samé lehké (věci?), které každý hudebník dovede. Vše potřebné si přivezu ssebou. Těším se skutečně na tu zábavu, a to tím více, jelikož jsem v MNichově Hradišti ještě nikdy nebyl."
s. 3: "Požaduji honorář 50 zl. a tím je zapraveno vše."
28.10.1900 Dopis: Hana Benoniová, herečka Národního divadla, sděluje Spolku divadelních ochotníků Tyl v Mnichově Hradišti možnosti pohostinského vystoupení. Nabízí hostování v Maryši "drama to jest realistické z života venkovského, tedy takové jehož provedení se ochotnictvo může nejspíše odvážiti a v němž jsem zrovna u ochotníků viděla výkony překvapujícně životné."
Požaduje:"zkoušky dvě veliké bych sama řídila", ubytování "přijmu byt i v hotelu", cestovné "pro mne a moji garderobierku (této ve 3. třidě), honorář 50 zlatých.
7.11. 1900 Nabídku Maryši spolek přijal, Hana Benoniová, dává pokyny ke krojování jednotlivých postav a k průběhu zkoušek. "Račte jen pilně zkoušeti, úlohy se pevně naučiti a postarati se o pevnou souhru tak, aby zkoušky poslední, které s Vámi budu konati, zbyly pouze pro detail.....Z každé malé úložky možno v tomto kuse něco vytlouci, hraje-li se s láskou...".
18.3.1902 pohlednice od Marie Hübnerové s reprodukcemi 20 záběrů v různých nejmenovaných rolích, sdělení, že Vicomta bude hrát bez škrtů.
8.4.1902 dopis Marie Hübnerové doprovázející zásilku fotografií.
10.4.1902 s.1: manžel M. Hübnerové oznamuje, že sobotní zkoušku na Vicomta nelze z provozních důvodů ND realizovat. Přijedou v den představení (20.4.1902) v 11 hod. "Zkoušku račte zaříditi tak, aby se zkoušelo vše do podrobna, jako večer při představení s dekoracemi a rekvizitami. Ve Vicomtu jedná se hlavně o bystrou souhru a bude tedy třeba důkladné zkoušky."
Pokračuje s. 2: rady o obstarání paruk,
s. 3: "Oběd žena odbude buď v pauze o zkoušce, nebo až po zkoušce." Plánek jeviště pro 1. jednání.
s. 4: Plánek pro 2. a 3. jednání.
s. 5: Hübnerová připisuje: "Nevykládejte mi za zlé, když Vás snažně žádám, aby účinkující dámy i páni ovládali úlohy své tak, aby tempo bylo co možná rychlé - kus to nutně vyžaduje. Žádám za to jedině v zájmu zdaru představení, na něž se upřímně těším."