1859 založil učitel Josef Kotyk v tehdejším Německém Brodě zpěvácký spolek Jasoň, projevoval také divadelní aktivity
1869 Delacour: Poslední slova generálova
1883 uvedl operetu Frater Serafín (Hausmann), společně se studujícími uvedena veselohra Osudné psaníčko (Sardou).
K okamžikům nejslavnějším patří Dvořákův večer 15. května 1892, konaný na rozloučenou s Antonínem Dvořákem před jeho odjezdem do "Nového světa", kterého se zúčastnil i sám Antonín Dvořák s rodinou a v jehož průběhu mu byl předán diplom čestného člena Jasoně.
1898 Blodek: V studni (spolupráce se SDO Havlíčkův Brod).
1924 - dalším významným milníkem historie Jasoně bylo úspěšné turné velmi kvalitního ženského sboru po Dánsku v roce 1924. Sbor v té době vedl dirigent Bohuš Pojezdný a éra jeho 27letého působení je v kronice Jasoně zapsána zlatým písmem. Pod jeho vedením se z krize způsobené 1. svět. válkou sbor vypracoval na velmi vysokou úroveň a dostal se do povědomí široké veřejnosti i za hranicemi Českomoravské vrchoviny, zvláště po několika vystoupeních ve Smetanově síni v Praze.
1945-1959, problematická léta, kdy sbor nejprve opustila řada členů, kteří odešli osídlovat poválečným odsunem opuštěné pohraničí.
1959 Po odchodu sbormistra Ludvíka Piláta v roce pak sbor k dalšímu rozvoji činnosti přivedli noví dirigenti Miroslav Vymlátil a Hana Matoušková.
1963 vzniklo spojením ženského a mužského sboru smíšené těleso, které je po následujícím desetiletí vzájemných rozchodů a spojení definitivně ustanoveno zásluhou Evy Bechyňové v roce 1973 a v této podobě účinkuje do dnešních dnů.
Od 1986 vede sbor Alena Konrádová, která navazuje na velmi kvalitní práci své předchůdkyně.
Uvolnění politických poměrů na konci osmdesátých let s sebou přineslo i nové možnosti prezentace činnosti sboru, a tak v posledních letech, vedle častých vystoupení v zemích Koruny české, soubor rovněž přispívá k šíření dobrého jména české hudby v zahraničí.
Jasoň zavítal do holandského partnerského města Brielle, německého Wolfschlugenu, navázal velmi úzké vztahy s holandským sborem Voorne's Dameskoor z Oostvoorne, smíšeným sborem z Mömlingenu u Frankfurtu nad Mohanem a s dnes již zahraničním Spišským učitelským speváckym zborom ze Spišské Nové Vsi.
K významným aktivitám sboru patřila práce jeho členů při organizaci pěveckého víkendu Bohemia Cantat, jehož vznik a existence je neodmyslitelně spjatá právě se jménem sbormistryně Aleny Konrádové. Ta také stála u zrodu festivalu Stamicovy slavnosti, který se každoročně v Havlíčkově Brodě koná dodnes.
2003 převzal otěže Jasoně mladý sbormistr Michal Hájek. Věnuje se především hledání nového a originálního repertoáru a kráčí po neprošlapaných sborových cestičkách a žánrech. Překvapující byly například koncerty s havlíčkobrodskou jazz-rockovou kapelou Denudace a mnoha hosty, mystický noční koncert v kápích za svitu loučí, uvedení jiskřivé barokní mše Jana Dismase Zelenky společně s orchestrem či provedení příběhu utkaného z lidových písní syrově upravených Zuzanou Vlčinskou. Sbor vystupuje rovněž v neobvyklých prostorách hornického dolu, jeskyně, či zatopeného lomu. Udržuje čilý styk se slovenským sborem Chorus Iglovia (Spišská Nová Ves) a často spolupracuje s regionálními spřátelenými pěveckými tělesy, jako například Doubravan (Chotěboř), Gaudeamus (Světlá nad Sázavou), Limbora (Havlíčkův Brod), Pěvecký sbor Havlíčkova gymnázia (Havlíčkův Brod), Musica Sarensis (Žďár nad Sázavou) a další. Spolu se Symfonickým orchestrem Region ze Světlé nad Sázavou uvádí výběr z operních a operetních melodií a také vánoční koncerty s provedením Rybovy České mše vánoční.
Na svých posledních toulkách zamířil Jasoň, inspirován písněmi přírodních národů, až do pralesa.