PŘEHLÍDKA DĚTSKÝCH RECITÁTORŮ
OSTRAVA, 14. DUBNA 2015
V sále SVČ Korunka v Ostravě – Mariánských Horách se i v tomto roce uskutečnilo Krajské kolo recitační soutěže Dětská scéna 2015. Organizaci přehlídky měla na starosti Mgr. Helena Skálová, členy lektorského sboru tvořili: Mgr. Marcela Heříková-Mrózková, Lukáš Červenka a Saša Rychecký. V pěti kategoriích vystoupilo celkem 58 recitátorů z Moravskoslezského kraje a mohli bychom úroveň jejich přednesu hodnotit jako velmi vysokou. Kvalitní texty svědčí o důsledné a cílevědomé práci při jejich výběru. Ocenili jsme i technickou vybavenost recitátorů, především ve vyšších – postupových kategoriích.
V nulté a prvé kategorii překvapily některé děti kultivovaným a přirozeným projevem, se snahou o sdělení obsahu. Určili jsme v obou případech tři vítěze: Sofii Lazarovou (Žáčkova báseň Kolik tet má Agáta), Věru Samolejovou (opět Žáček: O dvanácti měsíčkách) a Richarda Vojtka (Velryba), v oné starší skupině Emu Chramostovou (Edvard Lear: Pták Sovák a kočka Mici), Alžbětu Dohnalovou (Daniel Hevier: Zapomnětlivý parašutista) a Nelu Pasrbkovou (Josef Brukner: Kdy je na světě nejkrásněji). U všech jmenovaných je velký předpoklad, že v dalších letech budou – již v postupových kategoriích – patřit k nejlepším.
Kvalitní výkony pak byly ozdobou postupových kategorií. V té druhé jsme na přímý postup z prvního místa určili Nelu Žákovou s textem Alenka Jitky Molavcové, z druhého místa postupuje Tereza Machurová. Ta se velmi dobře vyrovnala s básní Františka Hrubína Dědeček a koblížek – přednesla ji s nadhledem, s velkým pochopením. Třetí místo pak získala Eva Suchánková – Ivan Magor Jirous: Ptala se Františky Marta.
Třetí kategorie se vyznačovala velkou vyrovnaností, nakonec jsme mimo dvě postupová místa ocenili i další dva skvělé výkony – a o postupu na Národní přehlídku rozhodly maličkosti – větší zaujetí, lepší technika… O sdělení, výrazném projevu se dalo mluvit takřka u všech recitujících. I tady byl velkým kladem výběr textů. Z prvého místa postupuje Klára Beránková s textem Jitky Molavcové O černém a bílém beránkovi. Druhá postupující je Tereza Kiková s Růžovým monologem Heleny Malířové. Třetí skončila Marie Golková – Jacques Prévert Výjev ze života antilop, a cenu poroty získala Terézie Popková – Ptala se Františky Marta Ivana Jirouse.
Jednoznačně největším zážitkem byla kategorie nejstarších dětí. Nejen skvělým výběrem repertoáru, ale i naléhavosti sdělení, technikou projevu. Jako obvykle v posledních letech naprosto s přehledem zvítězila, a tak se nominovala ke své další účasti ve Svitavách Sára Erlebachová. Text Paula Zindela Pigman byl podán přesvědčivou sdělností, přes svou komplikovanou strukturu a myšlenkovou náročnost. A O naději Jana Skácela – to byl snad nejlepší výkon Sáry z posledních let. Naprosto uvolněně, procítěně, akcentovala všechny barvy Skácelova textu a to s dokonalou technikou projevu.
Druhou postupující je Johana Handlířová. Svým prvým výběrem – Ivan Wernisch Jen tak – prokázala pochopení textu, který dokázala sdělit velmi naléhavě, přitom s lehkostí. Druhý text pak zvolila Čáp nejni kondor Radůzy, a i v něm se velmi dobře vyrovnala se všemi myšlenkami, dokázala přesně rozlišit jednotlivé myšlenkové celky a prezentovat je k naprostému pochopení diváků.
U nejstarších dětí jsme také museli ocenit další dva výborné výkony: Markétu Demlovou s textem Ptala se Františky Marta Ivana Jirouse a Sídlištěm šmejdí na kobyle Pavla Cmírala. Báru Svobodovou především za výběr a sdělení úryvku ze Stopařova průvodce po galaxii Douglase Adamse a v kontrastu s tím Déšť Václava Hraběte.
Byl to zase v Ostravě velký svátek pro všechny recitátory. Cennou devizou je i to, že většina z nich – i z těch nejmenších – se zúčastnila celé přehlídky a mnozí měli velký zájem o rozbory v rozhovorech s lektory po vyhlášení výsledků.
Saša Rychecký