LÍNĚ o. Plzeň-sever S
Divadlo se hrávalo v hostincích U Synáčků a U Boháčů. Ve 20. letech 20. st. až do postavení Lidového domu zde hrál soc. dem. OS Budoucnost. Na oponě U Boháčů důlní věž v Sulkově a zástup horníků. V Lidovém domě sametová rudá opona. Na repertoáru tzv. lidové hry a kabaret. V tu dobu sem jezdil jako poradce souborů Vendelín Budil. Divadlo hrály i školní děti. Ve 30.letech zal. národní socialisté U Šustrů vlastní DS. Na repertoáru i opereta. V téže době hrála v sokolovně TJ Sokol.
U Skalů čp. 27 hráli Baráčníci. Již od 1918 se hrávalo i U Matoušků a Na Festunku.
1945 nadšení z osvobození sjednotilo všechny ochotníky v Lidovém divadle. Hrálo se především v Lidovém domě. Hrály opět i školní děti (Pro květinu míru, Zlaté kapradí, Kainarova Zlatovláska). Kromě her lehčího žánru sehráli ochotníci i např. Bílou nemoc, Matku, Fidlovačku, Hrátky s čertem, Dalskabáty, Sto dukátů za Juana... Spolupráce s profesionálními herci např. Jaroslav Průcha, Teodor Pištěk. /JM/
SVOBODOVÁ, Helena: K historii ochotnického divadla v Líních. Archivní zpravodaj 4/98. Plzeň-sever. 1 str.
Štrunc, J.: Spektrum 1/1998 str. 7.
Stručná historie ochotnického divadla v Líních a Sulkově, strojopis pro Místopis, foto 1998, OkÚ kult.
Ve dvacátých letech divadelní soubor Budoucnost, hrálo se v hostinci U Boháčů. Později byla činnost diferencována podle politických strana spolků do jednotlivých hostinců. Hrály se převážně veselohry, lidové hry se střídaly s kabaretem, vystoupeními pěveckého spolku, žákovskými hrami a hrála se i hra místního občana p. Vanse.
Koncem 30. let byl založen nový divadelní kroužek.
Velký rozmach ochotnického divadelnictví nastal po válce, hraje se v Lidovém domě na prostorném jevišti s propadlištěm. Ve hře Naši furianti hostoval v Líních J. Průcha, ve hře Poslední muž Teodor Pištěk.
Ve 20. letech jezdil do Líní legendární Vendelín Budil, jako poradce ochotnických představení. (Svobodová)
Štrunc, J.: Spektrum 1/1998 str. 7.
Stručná historie ochotnického divadla v Líních a Sulkově, strojopis pro Místopis, foto 1998, OkÚ kult.