Glosa Milana Hábla na inscenaci Baletky.
Jedinou – k tomu ještě inspirativní – inscenací pondělního hlavního programu byly Baletky režisérky, choreografky a tanečnice Miřenky Čechové podle stejnojmenné knižní předlohy z roku 2020.
Čechová jako princezna ve žlutých šatičkách zpočátku stylizací dětské naivity publiku prozrazuje a vyjmenovává řadu svých přání a cílů do budoucna v oblasti baletní profese. Po výrazném světelném a hudebním střihu se performerka ležící na scéně dostává ze šatů a proměňuje se v jakousi šelmu, která se před námi pohybuje zcela nahá, dokud není zkrocena nástupem na baletní konzervatoř. Prostřednictvím hudebně-tanečních výstupů, videoklipů a prací s několika scénickými konstrukcemi (průhledný vodní box, elektronicky modifikované zrcadlo a pojízdná elevace) tematizuje psychicky i fyzicky náročná úskalí studia baletu a to, jakým způsobem dokáží fatálně postihnout lidský organismus.
Performance je velice silným zážitkem a Čechová podává naprosto fenomenální výkon. Mezi několik výrazných momentů patří například koupání se v kalné vodě s průhlednými igelity, bourající iluzi krásného a idylického labutího jezera, anebo sesekávání ze sebe kusy ženského těla tvořeného z polystyrenu, aby o něco později byly tyto odřezky využity jako buket květin, který baletka dostane na děkovačce své úplně první velké premiéry. Asi největší husí kůže se mohla dostavit během posledního monologu, v němž performerka směrem k publiku odkazuje na svou předešlou nahotu na scéně, a sděluje nám, že až v tento moment po tom všem, čím si prošla, je skutečně nahá.
HÁBL, Milan. Labutí špína. Glosa na inscenaci Baletky. Online. Web Jiráskův Hronov 6. 8. 2024. Dostupné z: https://jiraskuvhronov.eu/labuti-spina [cit. 2024-08-13]