Vyhodnocení 48. ročníku Libochovického divadelního léta
2005
48. ročník Libochovického divadelního léta patří k jednomu z vrcholů kulturního života města. Co přinesl: Osm soutěžních představení, tři nesoutěžní a další doprovodný program. Dramaturgie festivalu byla vyvážená, každý si mohl vybrat dle svého vkusu a libosti, ale co je nutno vyzdvihnout, že i kvalita předvedených představení, až na drobnou výjimku, byla proti předcházejícím ročníkům na daleko vyšší úrovni. Dovolte proto, abych se aspoň stručně věnoval oněm soutěžním inscenacím.
V pátek 27. května, den po oficiálním zahájení festivalu, jsme zhlédli inscenaci hořké komedie Pavla Kohouta August, August, August, kterou nastudoval DS z Krupky. Zdařilé představení, scénograficky i režijně promyšlené, ozdobené dobrými hereckými výkony, se jednoznačně staví na stranu těch, kteří pranýřují nepoctivé hrátky mocných.
Autorské zpracování prózy Viktora Dyka Krysař v podání souboru Natěsno Plus řeší problémy xenofobie a otázky svědomí. Můžeme říci, že se jedná o trochu zjednodušený pohled na tyto problémy, nicméně snaha souboru o výpověď k dnešku je tu evidentní.
Divadelní klub Jirásek z České Lípy přivezl vlastní dramatizaci prózy Artura Conana Doyla Pes baskervilský. Bezesporu divácky velmi vděčné představení je snad jen v prvé části příliš upovídané, a slušel by mu tedy lepší temporytmus.
Divadelní společnost NOPOĎ z Nového Boru je mladý začínající soubor. Škoda jen, že si pro své první divadelní krůčky nevybral kvalitní text. Dívčí válka z pera F.R.Čecha opravdu nepatří k dramatickým skvostům. Naštěstí soubor nepodlehl nabídce, komedii sehrál uměřeně, a oplzlosti a vulgarity textu nevyzdvihl, což se bohužel u tohoto škváru začasto stává.
Za inscenací s názvem Budiž světlo se vlastně skrývá hra, jak je psáno v programu, hra na motivy Johna Patrika Podivná paní Savageová. Předvedl ji domácí soubor Scéna Libochovice. Představení je to čerstvé a syrové. Dobré nápady zatím střídají hluchá místa. Nicméně objevuje se tu už řada zajímavých hereckých výkonů.
Divadelní soubor Jiřího Voskovce ze Sázavy secvičil s gustem a temperamentem známou hru Suchého, Šlitra Šest žen. Podle slov režiséra se soubor pokusil revuální tvar hry víc přiblížit tvaru dramatickému. Pokus je to zřejmý, nicméně stále dominují dobře odzpívané písně a nedramatické vyprávění. Nechceme proto od této hry příliš?
Dům se sedmi balkony španělského dramatika Alejandra Casony je velmi obtížná tragedie ze starého Španělska. Divadelnímu souboru K. Čapek z Děčína se zatím podařilo převyprávět příběh (viděli jsme premiéru), umožnit divákovi orientaci v reálných i nereálných rovinách hry a naznačit téma. Herci zatím víc hrají své charaktery než aby tyto charaktery tvořili ze vztahů a vzájemného jednání. Přesto už je našlápnuto na zajímavé představení, zvláště díky scéně a kostýmům. Poslední soutěžní představení sehrál Divadelní spolek Vojan z Libice nad Cidlinou. Úspěšné představení, které prošlo národní přehlídkou, tentokrát trochu ztratilo ze své komediálnosti. Rutina a nekoncentrovanost na partnera asi zapříčinily své.
LDL je za námi.Jménem poroty děkuji všem zúčastněným souborům za odvedené výkony a pořadatelům, především DS Scéna Libochovice, za to s jakou poctivostí a nasazením připravili tento, řekl bych velmi zdařilý 48. ročník.
Nashledanou na tom čtyřicátém devátém. Jaroslav Kodeš
Organizační výbor Libochovického divadelního léta uděluje tato ocenění:
Cena organizačního výboru LDL
Olze Psotové - DS Scéna Libochovice
za výbornou práci kostýmní výtvarnice,včetně návrhů účesů a líčení
Cena Lotara Sedláka - s přihlédnutím k návrhu poroty:
Milanu Hrzánovi - DS Scéna Libochovice
za scénu ke hře Evy Andělové BUDIŽ SVĚTLO
Zvláštní cena organizačního výboru:
Karolíně Baňkové - DS Scéna Libochovice
za perfektní recitaci úvodní básně
Cena org. výboru za celoživotní práci pro DS Scéna
Daně Stránské
("Síň slávy")
Cena diváka:
DS Scéna Libochovice
za hru Evy Andělové na motivy Johna Patricka BUDIŽ SVĚTLO