KÁCOV o.Kutná Hora
První ochotnické představení 1862 Rohovín čtverrohý, vedl spisovatel Václav Vlček, jehož jméno poozději nesl. V témž roce byla sehrána ještě tři představení a to v sále ""U Nohů'". Václav Vlček, Vilém Šall, Bernard Gebell, Antonín Děkanovský, Josef Kurz jsou jména průkopníků.19l8 se divadlo přestěhovalo do hostince "U Růžičků", kde bylo hráno až do roku 1922, kdy Sokol postavil Sokolovnu. Původní název "Čtenářsko-ochotnický spolek"" byl změněn na Dramatický odbor Sokola. Odbor úspěšně pracoval až do rozpuštění Sokola okupanty v roce 194l. Odbor Sokola pořádal i několik divadelních představení s dětmi (jako např. "Kouzelné kladivo" a pod.). Při odboru Sokola bylo i loutkové divadlo. Před 2. světovou válkou působil v Kácově ještě dramatický odbor Sociální demokracie a později dramatický odbor Lidové strany. Při odboru Lidově strany sehrál vždy o Velikonocích a Vánocích představení dětský soubor.
V roce 1945 byl obnoven '"Čtenářsko-ochotnický spolek V. Vlčka, který sehrál dost pěkných divadelních představení jako: Čapkova "Matka", Štěchovo "Třetí zvonění"", Simonovi "'Ruští lidé"', "Okénko" Olgy Scheinpflugové, Sirotek, Stanice Gordian, Polibek královský, Srdeční injekce, Selská princezka, Otroubeno, Lucerna i Maryša. Vzpomeňme i mnoho krásných divadelních karnevalů. Divadlo bylo v Kácově vždy základem kultury.
Po roce l968 byl v Kácově ustaven Klub pracujících Kácovska (KPK) a v něm i divadelní dobor s odborem maňáskového divadla. Tento spolek sehrál mnoho divadelních představení a zúčastnil se i více okresních a zemských přehlídek (Žleby, Žebrák a pod.).Poslední hra byla "Hvězdy nad hradem".Opona z jeviště z Kácova z minulého století zdobí slavnostní zasedací síň Obecního úřadu v Kácově. (Obraz starého Kácova)
KŘEN, Jaroslav (kronikář): Údaje o ochotnickém divadle v Kácově. Rkp.pro Místopis, OÚ 1999. kART
ÚMDOČ 1922: Čten.och. sp.
Na základě divadelní tradice z 20.let působil DS Klubu pracujících. Z rep.:Vodní družstvo, Třetí zvonění, Strakonicvký dudák, Lucerna. (Štrobl)