Zpráva o uspořádání putovní výstavy Malované opony v Hořičkách
od 17. do 31. března 2012.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Iniciátory realizace a celkové koncepce výstavy byli Kateřina Novotná, ředitelka o.p.s. Z babiččina kapsáře v Mečově a Josef Kačer, člen o.s. Pechanec v Hořičkách. Podařilo se jim vzbudit zájem dvou sousedních obcí, Hořiček a Slatiny nad Úpou, o dochované významné památky na činnost ochotnických souborů, spojit je s výstavou Malované opony, kterou si zapůjčili v Muzeu českého amatérského divadla v Miletíně a uspořádat v souvislosti s výstavou řadu zajímavých akcí.
Centrálním exponátem výstavy bylo znamenité dílo původně vytvořené Antonínem Gebrlem z Chvalkovic (1870) a dvakrát přemalované (1912, 1924) významným malířem opon a dekorací Janem Lvem z Jilemnice. Vzbudilo zaslouženou pozornost všech účastníků, zvláště těch, kteří vzpomínali na její poslední prezentaci před 61 lety v sále U Vitoušků, když byla posledně spuštěna na závěr inscenace Jiráskovy Vojnarky.
Rovnocennou součástí výstavy byla prezentace několika částí unikátně zachovaného souboru divadelních dekorací ochotníků ze sousední vsi Slatiny nad Úpou.
Vernisáž výstavy navštívená asi 100 občanů byla zahájena výkladem o historii opony i divadelních aktivit v Hořičkách (MgA. Jiří Valenta, autor projektu Místopisu, Databáze, Muzea českého amatérského divadla, editor publikace Malované opony divadel českých zemí). Vystavené dekorace ze Slatiny nad Úpou pak ožily vystoupením členů divadla Drak z Hradce Králové a Divadla Na tahu z Červeného Kostelce.
V příštích dnech pak výstava patřila dětem. Žádné dlouhé kázání neslyšely, ale potěšila je humorná zkratka muzikálové Červené Karkulky a mohly si pohladit zbloudilého medvěda.
V historickém sále U Vitoušků na vesnickém náměstíčku v Hořičkách byla opona nainstalována tak, aby mohla i nadále připomínat nejen dávné aktivity místních ochotníků, ale aby i vyzývala k jejich následování.