Žarošice, Žákovské divadelní a pěvecké sdružení / Karlín, divadelní kroužek, opona Jaro, autor Joža Konečný, 1933, zničena 1945, doložena fotografií autorovy studie k oponě
Autor: Joža Konečný
Rozměr: studie 100 x 70 cm / opona 400 x 200 cm
Vročení: 1932
V roce 1932 založili Jaroslav Vlach, Cyril Vodička a Karel Frydrych Žákovské divadelní a pěvecké sdružení, v němž soustředili děti rodičů různých politických směrů a snažili se vést dospívající mládež k politické toleranci. Během dvou prázdninových sezón uspořádalo toto Žákovské sdružení několik dívadelních her a koncertů v přírodě na "Trávníku". K pořízenému jevišti stolařem Josefem Bajerem namaloval pozdější akad. malíř Joža Konečný oponu o rozměrech 400 x 200 cm. Ač žil v neutěšených sociálních poměrech namaloval oponu zdarma. Malba byla provedena sice jen barvami klihovými (na olejové barvy nebylo prostředků), avšak bylo to první rozsáhlé dílo nadaného adepta před vstupem na pražskou Akademii výtvarných umění. Na oponě byl motiv Jaro, vyjádřený radostí dětí nad přišlým jarním obdobím. Malířovi byly modelem tyto tehdejší děti: Milada Bradová (provdaná Homolová), Marie Kolaříková (Sedláčková), Václav Adámek, Božena Adámková (Válková), Božena Kůdrová (Kramářová), Marie Farmačková (Nedbalová), Květoslava Hroudná (Poláčková), Jiřina Zelená (Ficová), Drahomíra Audová (Podroužková) a další děti ze "Šibrova". Když Žákovské sdružení ukončilo svou činnost byla tato opona věnována Divadelnímu kroužku v Karlíně, kde tehdy režíroval žarošický rodák učitel Josef Kokorský. V Karlíně sloužila opona svému účelu až do příchodu fronty v roce 1945. Bohužel stala se též její obětí. Procházející vojska si vzala oponu jako krycí plachtu na vůz. Vždy jsem litoval, že toto umělecké dílo, jedno z prvních rozměrných prací Joži Konečného nebylo zvěčněno fotograficky. A přece, téměř po padesáti letech podařilo se zjistit, že existuje malířova studie k této oponě. Na stopu mě uvedl dr. Vladimír Vacek, který sdělil, že tato studie byla v rodině Skopalově, že ji od malíře získala paní Julie Skopalová, která měla vždy zájem o výtvarné umění. Dopsal jsem jejímu synovi Bohumilu Skopalovi do Krnova, který napsal, že tuto studii k oponě Jaro vlastní a že má rozměry 100 x 70 cm. Brzy nato poslal fotografii studie opony, takže jeho zásluhou mohla být hodnotná dokumentární studie reprodukována.
(VLACH, Jaroslav: Divadelní opony a sály v Žarošicích a okolí. Zvláštní otisk z Vlastivědného věstníku moravského roč. 41, 1989, čís. 1, s. 5-6)
(VLACH, Jaroslav: Divadelní opony a sály v Žarošicích a okolí. Zvláštní otisk z Vlastivědného věstníku moravského roč. 41, 1989, čís. 1, s. 5-6)
Bibliografie:
VLACH, Jaroslav: Divadelní opony a sály v Žarošicích a okolí. Zvláštní otisk z Vlastivědného věstníku moravského roč. 41, 1989, čís. 1 Žarošice, Vlastivědný kroužek 1989, 8 s. Popis stavu jevišť a jejich vybavení v roce 1945.
Majitel/umístění:
zničena
zničena
Fyzický stav:
neexistuje, dokumentována
Tematická skupina:
Alegorie obecné
Život na vsi
Život na vsi
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno: | |
Váš e-mail: | |
Informace: | |
Obrana proti spamu: | do této kolonky napiště slovo 'divadlo': |