Stručný výpis z obecní kroniky
Divadelní soubor v Jasenici, okres Třebíč založil v r.1912 tehdejší učitel řed.Tomáš Dvořák. První divadelní představení se jmenovalo „Patnácté přikázání“.
V roce 1913 bylo sehrána divadelní hra „Mamon“a v roce 1914 „Není v Praze nad legraci“. V letech I.světové války nebyly hrány žádné divadelní hry.
Po I.světové válce, v období I. Československé republiky, nastal velký zájem o divadelní hry a v mnohých létech byly v době zimní sehrána i dvě divadelní představení. Toto velice plodné období trvalo až do roku 1937, kdy byly v době zimní sehrána dvě divadla. Pak začal nástup nacismu a tak se většinou nehrálo.
V tomto období se divadlo hrávalo v tehdejších dvou pohostinstvích, které byly prostorově jen malé. Byly hrány výhradně jen činohry. V roce 1918 byla v době zimní sehrána dvě divadelní představení „Rodinná vojna“ a „Sedlák křivopřísežník“. Pak se stále každý rok v době zimní hrálo. Z uvedených divadelních her uvádíme :
Martin pytlák, Tatínkovi juchty, Pomněnky, Utrpením ku štěstí, Vodní družstvo, Krejčí a švec, Jakou našel Jakub metlu na zlou Teklu, Jedenácté přikázání, Přišla do rozumu, Pojď na mé srdce, Batoh a nevěsta, Láska vítězí, Nesahejte Ferencovi na zub, Vrah, Na selském gruntě, Pat a Patachon, Maryša, Prach a broky, Zámecké strašidlo, Zavadilka vdává dceru, Pod selskými střechami a jiné. Dále je v obecní kronice v některých letech uvedeno – např. divadelní ochotníci sehráli 1 – 2 hry, kde chybí název hry. Celkem bylo v období do II.světové války sehráno asi 41 divadelních her – činohry. Pořadateli byli místní hasiči.
Ve II.světové válce se v roce 1941 byla sehrána první opereta „Písnička srdce“.
V roce 1942 opereta „Okolo rybníka“ a „Písně dcery ducha mého“.
V roce 1943 opereta „Za naším domečkem“.
V roce 1945 drama „Do konce života“.
V roce 1946 proběhla stavba kulturního domu, nehrálo se.
V roce 1947 opereta „Bílá cikánka“.
V roce 1948 činohra „Zelené království“.