" Roku 1888 pořízena nová opona pro divadlo vraclavské. Opona malována jest od akademického malíře Štantejského z Litomyšle - dle obrazu Roubalíkova představujícího odsouzení Vršovců k záhubě knížetem Svatoplukem na hradě Vratislavi roku 1108.
Opony použito poprvé při představení Kříž u potoka, dne 26. prosince 1888. Před tím historický výklad podal tehdejší oktaván gymnasia vysokomýtského František Loskot, rodák vraclavský.
Od malování opony zaplaceno 27 zl., plátno 1zl. a 50kr."
---
Vraclavská opona o rozměrech 416 x 216 cm je vzácným příkladem opony, která je spjata s dějinami místa jiným způsobem, než je běžné. Kdežto jiné opony presentují více či méně idealizované pohledy na místa svého určení, vraclavská se hlásí k době historismu, do níž přináleží, a ukazuje událost spjatou s dávnou historií Vraclavi na okr. Ústí nad Orlicí, kde se nachází hradiště, podle podání vršovecké.
Výjev odsouzení Vršovců knížetem Svatoplukem byl namalován místním (ústeckým a litomyšlským) malířem Jarolímem Štanentejským údajně podle cizí předlohy, nicméně tento „dobrý domácí malíř“, jak jej hodnotili měšťané litomyšlští, působil jistou dobu na pražské Akademii jako asistent Josefa Führicha, takže dobře ovládal historické komposice na způsob svého učitele. To zapříčiňuje jistý archaismus, kdy malba konce 80. let 19. století je ještě poplatná předcházejícímu období raného historismu, který se u historických výjevů spokojí pouze s neurčitým kostýmováním bohatě rozvedeného komparsu. Dobu, v níž se historická událost měla odehrát (rok 1108) připomíná pouze několik romantizujících sloupků rámujících ústřední výjev. Ten je v popředí rámován ne příliš kompozičně šťastně vyřešenou drapérií malované opony, která historickou událost posouvá do roviny idealizovaného divadelního představení.
(Mgr. Jakub Synecký, květen 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)