DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM
Opona Hankova divadla je plně spojena s Rukopisy a oslavou jednoho z jejich nálezců a údajných autorů – Václava Hanky.
Olej na plátně zpracovaný jako opona pro divadlo ve Dvoře Králové. Její vznik je datován kolem roku 1874. Její tvůrci se jmenovali Fiedler a Hanibal, jak udávají Divadelní listy z roku 1880. Oba autoři pojali svůj pohled na město jako galerii a záběr obklopili čtyřmi motivy, které obraz doplňují výtvarnými informacemi o věhlasu místa: na jedné straně je zobrazen chrám svatého Jana Křtitele s věží, v níž byl nalezen Rukopis královédvorský, a Hankův pomník umístěný v parku, na druhé straně je Hankovo divadlo, pro které byla opona zhotovena, a socha hrdinného staročeského Záboje umístěná na kašně a znovu odkazující k Rukopisu. Kdo chce ironizovat, může: Hanka byl falšovatel a podvodník, ale oba Rukopisy, záhy po vzniku opony odhalené jako podvrhy, přinesly bezesporu významné tematické oživení a mocnou inspiraci do českého umění.
Milan Uhde
Opona vznikala v období živého divadelního ruchu, který započal položením základního kamene k Hankovu domu v roce 1867 za účasti Palackého, Riegra a Sladkovského. Na její podobě se podíleli Hynek Fiedler (1870) a Hynek Hanibal (1872). V Hankově domě byla instalována od jeho otevření v roce 1874. Nahrazena byla v roce 1904 oponou Vladimíra Županského (viz s. 103).
HYNEK FIEDLER (1836 Dvůr Králové – 1870 Praha) byl malířem-portrétistou a majitelem významného fotografického ateliéru. Studoval pražskou a vídeňskou AVU a od roku 1863 byl členem Umělecké besedy.
HYNEK HANIBAL (? – 1872 Dvůr Králové), byl malířem ve Dvoře Králové; bližší údaje zatím nezjištěny.