“Divadlo se má dělat pořádně, ale nesmí se brát moc vážně”
Chlumec n.C. - Východní čechy mají vyjímečnou divadelní tradici už od dob národního obrození, a tak není divu, že vedle Jiráskova Hronova je "Klicperův Chlumec" (KCh) druhým nejstarším festivalem svého druhu v Evropě. Jeho historie začíná psát již osmapadesátý ročník.
Letos s optimismem ve tváři, protože to bude pravděpodobně poslední ročník, který se odehraje v prozatímních prostorách sokolovny, která již dávno není důstojným prostředím pro město, které si říká Klicperovo. A tak není divu, že se chlumečtí divadelníci již teď pilně připravují i na svůj velký svátek, který je čeká až příští rok v říjnu.
I v 58. ročníku ale pořadatelé chtějí opět trochu oživit veřejná prostranství města a vyjít s divadelní a hudební produkcí naproti divákovi na chlumecké náměstí. A tak kromě inscenací činoherního divadla, loutkového představení a doprovodných hudebních produkcí festival nabídne např. pohybové divadlo v podání dětských souborů. Před každým představením bude zase vycházet divadelní zpravodaj, který přinese informace o všech uváděných hrách, autorech, souborech a další zajímavosti přímo z první řady.
"Každá divadelní přehlídka je vždy krásným setkáváním, sbližováním a vzájemnou inspirací. Stejně tak je Klicperův Chlumec pro mne, a jistě i pro naše divadelníky, především setkání s lidmi, s názory, s novými tvůrčími přístupy, s nápady a jejich zkušenostmi. Kde jinde si mají ochotníci poměřit své síly a schopnosti než právě na podobných festivalech. Důležitá je ale také celková atmosféra. Divadelní soubory mezi sebou sice tak trochu soutěží, ale právě to je posunuje dál, k lepším výkonům a hlavně obohacuje jejich citlivé duše," říká M.Zmítko, z pořadatelského týmu festivalu.
”Festival je zkrátka něco, co rozvrací zavedené pořádky, klasické dělení roku na měsíce a týdny je zbořeno!” tvrdí Vladimír Fekar. ”Řád festivalových dní, to je něco, co si říká o speciální časové jednotky. Čas se neměří v hodinách. Lidé si neříkají, v kolik se setkají, stačí jim, když si řeknou: sejdeme se po klicperácích….”
A hradecký divadelník Saša Gregar dodává: ”Festivalová setkání jsou jakousi společenskou terapií unaveného občanství, kterou všichni tak nutně potřebujeme.”
Přejme tedy pořadatelům i divákům, aby si tedy tím letošním ročníkem naordinovali trochu té dobré nálady a pohody při návštěvě všech představení. Důležité ale také je, aby stále hodně lidi bavilo dělat divadlo, aby jim přinášelo radost a uspokojení. Většina ochotnických souborů dnes funguje bez toho, aby se účastnila nějakých soutěžních přehlídek, mají divadlo za svůj koníček, je pro ně zábavou, hrají si pro sebe a své diváky, kteří na ně rádi chodí. Divadlo se má dělat sice pořádně, ale pokud se něco nepovede, nesmí se to brát příliš vážně.
"Dramaturgie posledních ročníků KCh se zaměřuje na původní, převážně české hry, které se v průběhu roku urodily na naší amatérské scéně. Když jsem letos v květnu mluvil s panem ministrem kultury Pavlem Dostálem o záměru pokračovat v Chlumci právě s přehlídkou původních českých her, převážně komedií a muzikálů, byl touto myšlenkou nadšen a s chutí nám i pro letošní ročník udělil svou ministerskou záštitu. Byl velmi potěšen tím, že jsme se rozhodli zařadit do programu opět jednu z jeho her. Kdo mohl tušit, že do Chlumce, kam se tolik těšil, se již nepodívá," dodává M.Zmítko.
58. Klicperův Chlumec se letos koná za podpory Nadace Duhová energie, s finanční podporou Města Chlumec n.C., Královéhradeckého kraje a je součástí projektu k 770. výročí první písemné zmínky o Chlumci nad Cidlinou