Přehlídka dětské recitace
Uherské Hradiště, 28. 4. 2023
Svátek mluveného slova v Uherském Hradišti
V pátek 28. dubna 2023 se uherskohradišťská ZUŠ stala místem „svátku mluveného slova“. Proběhla zde Krajská přehlídka Zlínského kraje a nadšených recitátorů – nejen prózy, ale i poezie – se sešlo opravdu dost na to, abych si troufla polemizovat a nesouhlasit s výrokem Jiřího Žáčka, že „poezie, to je trasa osamělých běžců“. Na přehlídce u mladších zazněly verše Jiřího Žáčka, Shela Silversteina, Ludvíka Středy, Jiří Havla, Janka Ledeckého i jiných.
Na recitátory čekaly dva prostory a dva lektorské sbory. Skoro to působilo jako dvě samostatné přehlídky. Spolu se mnou (Lucie Semančíková, LDO ZUŠ Karviná) nadšené mladičké recitátory 1. a 2. kategorie nadšeně poslouchaly také kolegyně Barbora Dojčar Majíčková (redaktorka TVS televize Slovácko) a Tereza Hrabalová (herečka NVN – na vlastní noze, dříve Slovácké divadlo).
Součástí přehlídky bylo počáteční rozmluvení a uvolnění dětí, volba ceny diváka i závěrečná debata s recitátory a jejich doprovodem. Pořádající Základní umělecké škole se pod vedením Stanislava Nemravy podařilo vytvořit příjemné, komorní, neformální, zároveň však i důstojné prostředí a tomu pak odpovídala i přátelská a přející atmosféra v sále. U první i druhé kategorie se diváci při volbě ceny diváka zcela shodli s lektory.
V 1. kategorii svým velmi osobitým a přirozeným vyprávěním textu Jiřího Kahouna Něco na stromeček rozněžnil poslouchající publikum Tobiáš Ondrůšek. Jeho výkon lze považovat za nejsilnější zážitek z recitací těch nejmladších. Tobiáš získal ocenění „za mimořádný a osobitý recitační výkon“. Lektorský sbor však rozdal vícero ocenění. Zaujalo je také například „zářivé a napětí udržující vyprávění“ příběhu Sluníčko a ptáček zpíváček od stejného autora, který recitátorka Berenika Budínská okořenila i vtipem a upřímnou radostí zvláště při sdělování pointy. S pointou si velmi dobře poradila i Veronika Kadlčíková (Janek Ledecký: Hadí tajemství). Nakonec ocenění poroty získala také Lucie Krestová. Nad rozborem její recitace (Jiří Žáček: O ježibabě) se za zavřenými dveřmi lektorského sboru a následně pak i u rozboru ozývala např. i tato slova – přirozená, sdělná, kontaktní, pracuje s dynamikou, gradací…
Také v 2. kategorii se lektorský sbor zcela shodl s diváky. Jednoznačně zde zazářila na celostátní přehlídku nominovaná Amélie Sobotková. Ta sice nepřiveze do Svitav objevný text, ale poměrně známou Silversteinovu báseň Monika, co chtěla poníka, ovšem lehkost, přirozená schopnost navazování kontaktu s posluchači, smysl pro vtip a pro pointu, schopnost přirozené gradace – to vše se podařilo Amélii textem předat. U volby další nominované recitátorky na celostátní přehlídku již taková shoda nepanovala, byly zde nakonec dvě adeptky na postup. U obou lektoři vnímali jejich výrazné klady, ale k oběma měli i jisté výhrady. Nakonec se do Svitav podívá Dorota Bičanová s textem Daisy Mrázkové Nejlepší botičky, v přednesu autentická, hravá a kontaktní, s naléhavou potřebou sdělit poselství textu. Recitátorce bylo doporučeno zpřehlednit pro posluchače výstavbu. Náhradnicí se pak stala Alena Zůbková, která v textu Ester Staré O žalování prokázala výrazný vypravěčský talent i s naznačeným (ne však zcela ujasněným) postojem recitátorky. Lektorský sbor ocenil i další recitátory2. kategorie: Gabrielu Kmeťovou (František Nepil: Jak vypadají hvězdy) a Anetu Čihalovou (Ludvík Středa: Zlobivý kolibřík).
Lucie Semančíková
Třetí a čtvrtá kategorie
Patronem a hlavním organizátorem regionální recitační přehlídky se stala hradišťská ZUŠ v čele se Standou Nemravou. V její budově na Tyršově náměstí (naproti Slováckého divadla) se představily poslední dubnový pátek tohoto roku všechny věkové kategorie přednášejících.
Třetí kategorie zde byla zastoupena desítkou interpretů (4 hoši a 6 děvčat). V převaze básnických textů (Kainar, Kolář, Seifert, Silverstein, Skácel, Szymborská, Suchý…) se však neztratily i zdatně interpretované prózy (Brezina, Goscinny, Macourek, Werich…). Celkově se dá kladně hodnotit výběr textů, které odpovídaly a možná dokonce i mírně atakovaly adekvátní vhodnost pro tuto věkovou kategorii. Lektorský sbor ocenil postupem Anežku Hanákovou za velmi procítěnou interpretací druhého textu Zpáteční zavazadla (W. Szymborská) i přirozený projev u prvního textu Nejjistější způsob, jak něco nestihnout, je mít na to spoustu času (B. Šťastná). Dalším nominovaným z tého kategorie se stal Josef Vybíral. který se se ctí popasoval s Macourkovým textem Sedmá hlava, osobitou interpretací zaujal i svým druhým textem Jiřího Suchého Malý blbý psíček.
Čtvrtou kategorii tady reprezentovalo tucet recitátorů respektive recitátorek (10 děvčat a 2 hoši). I zde převažovaly básničky (Devátá, Halas, Klimáček, Krylov, Přidal, Seifert, Šrut, Queneau, Žáček…) nad prózou (Hejná, Klimáček, Skácel, Stevenson, Szymborská, Viewegh, Žáček…). Mezi protřelou klasikou občas zazářily jako svěží diamanty překvapivé novinky. Ve čtvrté kategorii vynikla s textem Dur-molová symfonie (V. Klimáček) Anna Marie Janíková a své interpretační kvality potrhla i při výkonu s druhým textem Leje (R. Queneau). Postupem byla také oceněna Justýna Marková za svou osobitou interpretaci textů Vokative, ozvi se! (I. Devátá) a Kaluže (A. Chrástecká).
Porota pro třetí a čtvrtou kategorii pracovala ve složení Silvie Mlynarczyková, Katka Mrkosová Petrlíková a Tom Mohapl Doležal, který s využitím společných poznámek sepsal tuto zprávu.
Tom Mohapl Doležal