Jan Forejtar, Mgr.
Pro nevhodný politický profil rodiny ma nebylo umožněno po absolvování osmiletky nastoupit na tehdy jedenáctiletou střední školu ve Vyškově a nastoupil do učení.
Vyučil se univerzálním soustružníkem v Příboře pro Tatru Kopřivnici, kde
od 1961 po vyučení pracoval v kovomodelárně a při zaměstnání vystudoval Střední škulu pro pracující.
Po maturitě odešel do Brna, kde byl přijat na Pedagogickou fakultu Univerzity J.E. Purkyně, kterou dokončil v roce 1968. 1968-1972 učil,
1972 byl pro své postoje ze školy v důsledku normalizace vyhozen.
Nastoupil jako pomocný dělník do chemigrafie Tisku Brno, kde se v roce 1974 vyučil tiskařem na knihtiskových strojích. Těžší úraz nu znemožnil v této práci pokračovat a tak po pěti letech nastoupil u Restaurací a jídelen Brno I. na odbor organizace provozu.
1983 přijal místo na oddělení hudebníků z povolání, jehož se stal záhy vedoucím.
V letech 1989-1991 absolvoval studium Teorie a kritiky na Janáčkově akademii múzických umění v Brně.
1990 se stal spoluzakladatelem hudební agentury I.M.A. Brno, spol. s r.o., jejímž jednatelem je dodnes.
V roce 1963 založil se svými přáteli divadélko Za branou ve Vyškově, kde téměř celou dobu jeho trvání působil jako vedoucí a herec i zpěvák, zpočátku také jako režisér.
Počátkem roku 1964 byl první inscenací souboru kabaret Šlápoty (Luděk Nekuda a Pavel Veselý).
V tomtéž roce ještě 2 inscenace:
Večer černošské poezie a tradičního jazzu (Langston Hughes) a kabaret Pannodráma, aneb světu vládne koruna (J. Forejtar- Svetozar Chytil), hudbu složila Mirka Forejtarová.
Během následujících šesti let vytvořil s tímto souborem řadu kvalitních divadelních inscenací, z nichž se většina dočkala význačných ocenění na nejrůznějších divadelních přehlídkách a festivalech:
1965 – kabarel Jiřího Melíška s písničkami Jaromíra Vomáčky a Vladimíra Rohlena „Kdopak nám to klopýtá?“
- kabaret Luďka Nekudy a Pavla Veselého Čekání na Agátu.
1966 – hudební komedie Pouť pro dva (Jiří Štaidl)
- středověké frašky Hanse Sachre Masopustní hry a šprýmy
1967 - 37. Jiráskův Hronov – v Kroměříži soubor získal cenu KV ČSM za příkladnou práci v kolektivu,
značný úspěch u kritiky.
1968 - úprava Skapinova šibalství (Molière),
uvedeno pod názvem Skapinóóó! – festivaly
v Napajedlech (2 místo v soutěži o cenu diváka),
Adamově a Krnově
1969 – úprava filmového scénáře absurdní povídky Slavomira Mrožka Dům na hranici, festival v Napajedlech /první a hlavní cena/, festival v Krnově, Jiráskův Hronov (první místo v soutěži souborů – spolu s táborskými divadelníky).
V tomtéž roce se soubor zúčastnil ještě desetidenního zájezdu do SRN (Karlsruhe, Freiburg, Heidelberg, Pforzheim) a 9. mezinárodního festivalu studentských divadel v tehdy jugoslávském Zagrebu /8.-12.září/.
1970 – Komedie se zpěvy Henryho Fieldinga Přeukrutná tragedie o životě a smrti Palečka Velikého. Festival v Napajedlech 1970, první místo a XII. DM Krnov 1970, ocenění. Hudbu k inscenaci napsali Jan a Mirka Forejtarovi.
Soubor byl po třetí nominován na přehlídku v Hronově, ale těsně před 40. JH mu byla účast státními a stranickými orgány okresu v rámci normalizačního procesu z moci úřední zakázána.
3. listopadu téhož roku byl soubor z politických důvodů zrušen.
Členové souboru byli vyházeni z práce, řada z nich se odstěhovala do jiných míst, našla si postupně jiného koníčka a již nikdy se žádný s členů divadélka Za branou k divadlu nevrátil.
Obdobně Jan Forejtar. Náhradním koníčkem se mu stala hudba, které se v období divadélka Za branou souběžně aktivně věnoval a jíž se teoreticky i prakticky věnuje dodnes.
Dlouhodobě píše verše a texty k písním, jichž do současnosti napsal několik stovek. V poslední době vydal se svým synem, hudebníkem a skladatelem Darkem Forejtarem alba Plaménky, Trabl a Třetí míza live.
Příslušnost ke geografickým celkům: Vyškov, Brno.
Soubory: Divadélko Za branou Vyškov,
hudební skupiny Synkopy, Trend, Třetí míza
Přehlídky:
1967 Krajská přehlídka amatérských divadel, mezikrajová divadelní přehlídka Tábor, 37. Jiráskův Hronov,
1968 XI. divadelní festival Napajedla, X.divadelní máj Krnov, 1969 XII. divadelní festival Napajedla, XI. divadelní máj Krnov, 39. Jiráskův Hronov,
9. mezinárodní festival studentských divadel Zagreb 1969;
1970 XIII. divadelní festival Napajedla, XII. divadelní máj Krnov, nominován na 40.Jiráskův Hronov /i přes jeho uvedení ve všech propagačních materiálech se soubor přehlídky z politických důvodů nemohl zúčastnit/.