Radek Marušák: Krajské kolo dětských recitátorů Jindřichův Hradec
Krajské kolo dětských recitátorů Budějovického kraje proběhlo 29. a 30.4. v DDM v Jindřichově Hradci. Zúčastnilo se jí 52 dětí ve čtyřech kategoriích. Porota pracovala ve složení J. Provazník (předseda pro I. a II. kategorii), R. Marušák (předseda pro III. a IV. Kategorii), Z. Jirsová, I. Neumannová a V. Špidlová.Nežli zabývat se jednotlivými vystoupeními bude na tomto místě přínosnější ukázat, co přinesla přehlídka v celku a pojmenovat určité interpretační dovednosti
u recitátorů postupujících. Velmi nadějně do budoucna se ukázala I. kategorie - recitátoři přicházeli před posluchače s velkou zaujatostí, touhou podělit se o text, sdělení. Velkým překvapením bylo, že mnozí z nich byli velmi dobře vybaveni i technicky, zvládali prostor a kontakt s divákem. Intonační stereotypy, zajetí v interpunkci a verši (projevující se ve známém „kolovrátku“) se objevovaly v menší míře než u kategorie druhé a třetí. Budoucnost ukáže, zda je tento fakt pouze nahodilý, nebo zda horší úroveň (zejména)druhé a třetí kategorie je jevem trvalejším. V takovém případě by bylo jistě dobré přemýšlet o příčinách…V dramaturgii vycházela tato kategorie z kratších veršovanýchch útvarů, próza není ještě převažující. Některé nonsensové texty jsou však nad možnosti recitátorů (E. Frynta), přestože je dospělí často vnímají jako dětsky hravé.
II. kategorie se ukázala jako velmi problematická. Dramaturgicky už více inklinuje k próze, bohužel však velmi často dochází k nerespektování textu jako celku. Mnoho vystoupení se tak roztřepilo v jednotlivostech, téma a celkové vyznění textu se ztratilo ve snaze udělat každou větu, někdy i téměř každé slovo zajímavým. V interpretaci poezie se tato snaha projevuje snahou ozvláštnit každý verš bez respektování významů. Na druhé straně nezvládnutí veršovaného textu je již výše zmíněné mechanické rytmizování verše a celé básně. K postupu navrhla porota Kristýnu Hulcovou ze ZUŠ Piaristické náměstí v Českých Budějovicích. Velkým kladem její interpretace poměrně obtížného textu D. Fischerové Jak slunko na všechno přišlo je zaujetí jednotlivými postavami příběhu a nesentimentální a nepatetické zaujetí příběhem a tématem.
Výše zmíněné tendence (směřování k próze) a nedostatky II. kategorie lze převést i do kategorie třetí. V dramaturgii této kategorie se však objevily i problémy, které souvisí obecně s věkem těchto recitátorů. Je velmi obtížné vybrat text, který s nimi souzní, a to nejen v jejich vnímání světa a témat, ale souzní i s jejich interpretačními možnostmi. A tak mnohdy dojde k minutí - text je pod jejich věk (i když je otázka, jak tomu bylo v okamžiku výběru textu - akcelerace je v tomto období velmi rychlá) nebo interpreti zvolí text, jenž je zatím spíše v oblasti tušených významů a témat. K zajímavému potkání se s textem došlo v případě Martina Hladílka (ZŠ Sokolská, Třeboň) a jeho interpretace textu F. Nepila Já, Baryk. Martin vnímal humor textu, nesnažil se ho však uměle vytvářet. Z jeho vystoupení byla znát zaujatost příběhem a touha podělit se o něj s posluchači. Proto porota vybrala Martina k postupu do národního kola. Dalším postupujícím je Kristýna Kubíčková ze ZUŠ Piaristické nám. v Českých Budějovicích. Kristýně se podařilo povýšit text A. Mikulky O slepičkovi a kohoutce, a to díky smyslu pro situaci a její pointování, schopnosti gradovat text a vnímat jej jako celek.
IV. kategorie se na jindřichohradecké přehlídce opět vrátila k poezii. Vyváženost poezie a prózy byla výraznější, recitátoři se s většími či menšími úspěchy obracejí již k poezii pro dospělé. Potkání se těchto „jižnedětí“ se zajímavým textem znamená často sympatické názorové jiskření, mnohdy překlenující technické nedostatky. Mezi recitátory zaujal J. Trnka přednesem prózy R. Křesťana Krystalický host. Jeho přednes ukázal schopnost pracovat s textem jako celkem, schopnost pointovat a cítit humor. K. Rejlková naopak při přednesu úryvku z knihy W. Saroyana Tracyho tygr přesvědčila opravdovostí přístupu k tématu závažnějšímu, zároveň i schopností významově uzavřít celek vyňatý z rozsáhlejší prózy. Oba navrhla porota k postupu do národního kola.Přestože se krajské kolo konalo v Jindřichově Hradci poprvé, připravili organizátoři přehlídce důstojné prostředí v sále DDM a vytvořili během přehlídky velmi příjemnou atmosféru. Regionální kolo je pro II.-IV. kategorii kolem postupovým, přehlídka se však nenesla v duchu soutěživosti, ale v duchu inspirativního setkání a potkání se recitátorů různých kategorií.Otázkou povahy objektivní však je, zda je Jindřichův Hradec vhodným místem konání regionální přehlídky vzhledem k rozlehlosti regionu a obtížné dostupnosti. Organizační zvládnutí a celková atmosféra však hovoří pro opětovné uspořádání krajského kola v Jindřichově Hradci.
Radek Marušák