Horažďovice – Dvacáté sedmé setkání západočeských amatérských divadelních souborů Plzeňského a Karlovarského kraje odstartovalo 11. března v Horažďovicích.
Celoroční výsledky své práce soubory předvádějí ve svatyni amatérského divadla v kulturním domě v Horažďovicích. Tento svatostánek přišel na svět 12. prosince 1964 a pro západočeské ochotnické soubory se otevřel v roce 1979, kdy se do Horažďovic přestěhovala západočeská, tehdy ještě krajská přehlídka činoherního divadla. Přehlídka před tím putovala po jevištích západočeského kraje. Například v roce 1963 se uskutečnila v Mariánských Lázních a putovala přes Klatovy, Ostrov, Nejdek a Kraslice.
Ti, kteří se v roce 1979 představili horažďovickému publiku, byli v souborech z Kraslic – s Horníčkovo hrou Malá noční inventura; Zbirožští přivezli Benedetiho Ustláno na růžích; Sokolovští Králíkovu Margaret ze zámku; DS Škoda Plzeň – Poláčkovo Hostinec u Kamenného stolu a nejčastější host přehlídky Divadelní studio D 3 Karlovy Vary s W W J Baladou z hadrů.
Na přehlídce bylo za těch 26 ročníků uvedeno celkem 140 inscenací českých i zahraničních autorů. Pokud mi vydavatel poskytne trochu prostoru, rád bych vzpomenul některé skvělé inscenace, které zpravidla postupovaly na národní přehlídky a Jiráskův Hronov, ba i na zahraniční festivaly. V roce 1979 to byla již zmiňovaná karlovarská (DS D 3) Balada z hadrů, v roce 1980 opět karlovarská inscenace bratří Čapků Ze života hmyzu, vítězné inscenace, které pokračovaly až na Jiráskův Hronov byly Třináct vůní Jana Schmidta a v roce 1983 opět karlovarská inscenace Šotolovo Kuře na rožni a v roce 1990 s inscenace Hodina mezi psem a vlkem Daniely Fischerové. V paměti diváků jistě zůstává zdařilá inscenace kraslického souboru Setkání s Veronikou Miroslava Horníčka z roku 1995, stejně tak z roku 1997 Radnická inscenace Obchodník s deštěm. Čtyřicet zlosynů a jedno neviňátko Oldřicha Daňka přivezlo karlovarské Déčko v roce 1998 a Rodinu Tótů horšovskotýnský soubor v roce 1999.
Nezapomenutelná inscenace Radnického souboru Kočičí hra v roce 2000, byla poslední inscenací přehlídky dvacátého století. Jednadvacáté století zahájil svoji zdařilou inscenací soubor Žumbera z Plzně, byla to Krausova hra Nahniličko. Karlovarští Déčkaři v roce 2003 přivezli a s úspěchem uvedli hru Karla Tachovského Mor (Boccacciovské variace). Velmi úspěšná byla Krvavá svatba F.G.Lorca sokolovského Divadla bez zákulisí v roce 2005. Mladé Studio Divadla Dagmar z Karlových Varů velice překvapilo svoji inscenací předních ruských autorů – Tichonov Šolochov Tolstoj po názvem Koně, stejně tak v roce 2008 antickou komedii Antigona. Rok 2008 byl plný úspěšných inscenací, např. vítězná inscenace plzeňského souboru SPODINA Ženitba a karlovarský Hugo Karas (D 3) . Plzeňská SPODINA reprezentovala české ochotnické divadl Ženitbou až v Asii. V loňském roce na 26 přehlídce zvítězila inscenace karlovarského Déčka rakouského autora Petera Turríni Nejbláznivější den (Figaro sem, Figaro tam).
Jsou krajské přehlídky, kde se porota bojí v prázdném sále, kam nezavítají ani kolegové hrajících souborů. Mezi ty nepatří západočeská přehlídka v současné době nazvaná západočeská oblastní přehlídka činoherních a hudebních souborů, zajišťující výběr inscenací na národní přehlídku Divadelní Děčín. V Horažďovicích se setkávají soubory Plzeňského a Karlovarského kraje, jejich členové sem jezdí nejen odvést svoji práci, ale i fandit svým kolegům. Je to velice vzácné setkání, všichni čerpají ode všech a to je ta nejvzácnější deviza horažďovické přehlídky. Velikou zásluhu na tom má nejen současný vyhlašovatel zpč. oblastních přehlídek Svaz českých divadelních ochotníků, ale hlavně místní pořadatelé tj. kulturní středisko, jehož opratě již několik let pevně drží Libuška Mužíková se svým kolektivem. Svůj podíl na zdárném průběhu přehlídky má i samotné Město Horažďovice a finančně přispívá nejen Plzeňský kraj, ale i Ministerstvo kultury ČR.
Nakonec mi připadá vhodné, kdybychom si všichni západočeští divadelníci působící na prknech, která znamenají svět, společně zazpívali „dobrá věc se podařila, věrná láska zvítězila…“ Jistě by se k nám přidali i horažďovičtí vděční diváci.
Vlastimil Ondráček, místopředseda Svazu českých divadelních ochotníků západočeské oblasti