Československá televize připravila pro ochotníky cyklus pořadů pod názvem Než se zvedne opona. Lednová zahajovací relace byla věnována přípravě adeptů divadelního umění na AMU. V přehledu se diváci seznámili se vším, co musí znát herec, režisér, výtvarník a dramaturg, než začne pracovat v divadle. Pozornost byla věnována významu ochotnického divadla v minulosti, zejména ochotnického divadla obrozenského a pokrokového dělnického divadla 20. a 30. let našeho století. Druhá lekce, která následovala asi šest neděl po první, odpovídala na otázku, jaký je smysl a poslání ochotnického divadla v současnosti, a dále se zabývala problémy dramaturgie. Pozornost byla věnována nejen problematice výběru hry pro soubor, ale i o otázkám autorova přístupu k dramatické tvorbě a jeho práce na hře. Další lekce byly věnovány postupně režii, herectví, scénografii a jevištní technice. V závěrečném večeru byly uvedeny ukázky práce divadelního souboru a probrány nejprogresívnější formy ochotnické práce, jakými jsou ochotnická studia při profesionálních divadlech, lidové školy umění, připravované ochotnické scény a ostatní nové prvky ochotnického divadla současnosti a nejbližší budoucnosti.
Cyklus byl koncipován tak, aby vzbudil zájem o divadlo, poučil o divadelní práci, o její obtížnosti a složitostí, o významu ochotnického divadla v období dovršování kulturní revoluce. Aby dal i zkušeným ochotníkům to, co jim nedá sebelépe připravené a promyšlené školení, protože televize má
možnosti, které nenajdete v žádném okrese nebo kraji, ani v kursu ústředním. Může například názorně ukázat a vysvětlit podstatu stylu herectví předvedením ukázek dvou nebo i více vynikajících umělců různého uměleckého založení, může na nejvyšší umělecké i technické úrovni předvést třeba práci scénografa, divadelních dílen, využití nových technických možností atd. Soubory byly vyzvány k zorganizování pravidelného společného sledování televizního cyklu a o jednotlivých relacích besedovat.