Oblastní přehlídka dětského divadla Tartas Dobřany 2015
Divadelní Tartas (přehlídka dětského divadla pro Plzeňský a Karlovarský kraj) proběhl v Dobřanech 24. – 26. dubna 2015. Z městského kola postoupily přímým postupem tři soubory působící na GFK a ZŠ. Soubor Zatímbezejména studentů tercií až kvinty, soubor Slušňáci a drsňáci složený ze studentů primy a sekund (oba vedené Františkem Kaskou) a soubor Křížaly, ve kterém hrají prvňáčci a druháci ZŠ pod vedením Ivanky Loukotové.
.V přípravě jsme nenechali nic náhodě a po horečném zkoušení (zvláště v prostředním souboru, kde jsme museli text dvanácti osob upravit pro osm herců, protože čtyři se přehlídky z nejrůznějších důvodů nemohli zúčastnit) jsme před odjezdem (ve středu a v pátek dopoledne) odehráli úspěšně všechny tři inscenace na GFK, před našimi studenty a učiteli.
V pátek jsme tedy ve 12 hodin vyrazili autobusem do Dobřan vcelku klidní, 34 dětí a tři dospělí (kromě vedoucích souborů vyjel jako pomocný dozor náš absolvent Honza Holub, několikanásobný účastník této přehlídky). Po registraci a ubytování jsme zhlédli první blok představení a poté vyrazili na průvod městem (letošní téma bylo cirkus a průvod byl opravdu barevný a hlasitý). U kostela nás čekalo inspirativní představení – Teatro Vojtek: Cirkusová pohádka. Po večeři jsme pak zvládli ještě další blok přehlídkových představení, rozdělili se do dílen na další den a vydali se nocovat do tělocvičny. Děti dlouho usínaly a ráno brzy vstávaly, nicméně nálada byla (i díky hezkému počasí) optimistická. Po dobré snídani děti pracovaly v dílnách se studenty Dramatického ateliéru ZČU (dlužno říci s velmi rozdílnou úrovní vedení). Nejstarší herci se trochu vzpírali, nicméně bylo to jejich rozloučení s dětským divadlem, tak se nechali přemluvit. Vedoucí mezitím diskutovali o pátečních představeních, lektorský sbor byl příjemný a fundovaný a diskuse probíhaly po celé tři dny v pracovním a pozitivním duchu. Pak jsme zvládli další blok vystoupení.
Po obědě dorazili s rodiči poslední herci, mladší soubory zkoušely a oba odehrály svá představení v prvním odpoledním bloku. Obě vystoupení se povedla a měla kladná hodnocení od běžných diváků i lektorů. Na představení Křížal: Nebuť labuť, když jsi husa byl oceněn dramaturgicky i výtvarně čistý tvar, i to, jak děti zvládly svou jevištní existenci. U Etikety souboru Slušňáci a drsňáci byla kladně hodnocena dramaturgie, hravost a humor, přirozený a do jisté míry suverénní projev herců. Ve večerním bloku za zdatné podpory nově přibyvších fanoušků divadla z řad rodičů a učitelů GFK odehrál s velikými ovacemi soubor Zatímbezejména incenaci podle Karla Čapka: Jak se dělá divadlo. Herci hráli soustředěně, s nasazením a drobné divadelní „nehody“ snadno zvládli (především díky pohotovému „režisérovi“ Tomáši Rokytovi, který se stal tak trochu miláčkem publika). Lektoři a vedoucí na inscenaci ocenili téměř vše – dramaturgii, herecké výkony, interpretační zdatnost, využití hereckých typů v souboru, drobné výhrady byly k nedotaženému kostýmování – moderní prvky se nehodily k období první republiky. Po zábavném večeru s diskotékou jsme pak usínali (když se konečně všichni zájemci vystřídali ve sprše) příjemně unaveni a spokojeni.
V neděli nás čekala ještě snídaně, další představení, oběd, závěr dílniček, jejich prezentace, poslední hodnocení a závěr přehlídky. Oba mladší soubory obdržely čestná uznání (jediná dvě ze všech souborů) a soubor Zatímbezejména získal přímou nominaci na národní přehlídku dětského divadla ve Svitavách (tedy nejvyšší možné ocenění). Pro úplnost třeba napsat, že z dvaceti souborů, které se přehlídky účastnily, získaly dva přímé postupy, tři byly doporučeny a dva získaly zmiňovaná čestná uznání.
Přehlídka byla velmi kvalitní, kromě asi tří inscenací byla všechna vystoupení zajímavá a inspirativní, tím spíše nás těší, že jsme dobře obstáli. Kromě postupu do Svitav jsme obdrželi (nejstarší soubor) také pozvání na divadelní festival Ašlerky, kde se setkáme i s profesionálními divadly. V neděli jsme se tedy vrátili domů (v 17 hodin) naplněni a natěšeni na další ročník přehlídky. František Kaska