Rozhovor s režisérem Štěpánem Kňákalem.
Když diváci odcházeli z představení, nebylo možné přeslechnout nejčastěji diskutované téma. Kostýmy.
Hned na začátku jsme si sedli ve třech. Já jako režisér, Lukáš Křížek jako dramaturg a moje žena Kristýna, která měla kostýmy vymýšlet. Zadání jsme jí dali naprosto jasné. Pozlátko společnosti, která si hraje na něco, co není. Kristýna pak vymyslela kostýmy, které v inscenaci hrají.
Myslíš, že má Gogol co říci současným divákům?
Vybrali jsme si Ženitbu právě kvůli charakterům jednotlivých postav. Kvůli tomu, že na prvním místě jsou peníze a až pak lidi. Přijde mi, že v téhle době je to stále aktuálnější a vypadá to, že budoucnost nebude lepší. Chtěli jsme si z toho udělat legraci, abychom si mohli říct, že to ještě není tak hrozné, jak to vypadá.
Moc mě bavila muzika. Které hudební skupiny se jí účastní?
Jde o výběry ruských hiphopových a punkových kapel, které nám dodala dramaturgyně hudby Oksana Kaplanová. Ona žila do devíti let v Rusku a ruskou nezávislou scénu stále poslouchá. Většina těch skupin žije v exilu. Oksana nám vytipovala kapely, my s Lukášem jsme si vybrali cca dvacet písniček a přeložili si texty. Řekli jsme jí, aby z toho vyházela písničky, které mají politický podtext. Ty jsme nechtěli. Takže jsou v představení většinou písničky o lásce. Tak, aby to v té Ženitbě dávalo smysl.
Jak dlouho jste Ženitbu zkoušeli?
První čtená byla v lednu roku 2023. Premiéra byla pak v říjnu a ještě před Hronovem jsme dělali poslední úpravy a zapracovávali jsme připomínky, které jsme získali ve Volyni. Do současnosti je tedy inscenace stále v procesu.
Text Leoše Suchařípy jste nějak upravovali?
Lukáš jej hodně proškrtal. Původní představení trvá dvě a půl hodiny. V originále se Ženitba odehrává v období dvou měsíců. My jsme si řekli, že vše zvládneme za jeden den. Lukášovi jsme tedy dali zadání, aby hru zkrátil, a on si velmi ostře nabrousil tužku a škrtal a škrtal a škrtal. Také jsme si přidali nějaká slova a je připsaná jedna scéna, kterou jsme potřebovali do konceptu hry. Nejzásadnější věci od pana Suchařípy však v inscenaci jsou.
Které prvky inscenace by si podle tebe měli diváci zapamatovat?
Dávali jsme velký důraz na souhru všech lidí v představení. A pak kostýmy a hudbu, které nám dávají v inscenaci určitou vyšší hodnotu. Kostýmy hru jasně tematizují a hudba nás dostává do dnešní doby a do Ruska.
Ptal se Honza Švácha
ŠVÁCHA, Honza. Stále aktuálnější téma. Rozhovor s režisérem Štěpánem Kňákalem. Online. Web Jiráskův Hronov 8. 8. 2024. Dostupné z: https://jiraskuvhronov.eu/stale-aktualnejsi-tema [cit. 2024-08-22]